Get Adobe Flash player

для просмотра самоанализа нажмите на ссылку

Самоаналіз діяльності

Одеського комунального навчального закладу

«Дитячий будинок «Перлинка»

Одеської міської ради Одеської області

ЗМІСТ

Розділ І. Загальні відомості. Матеріально-технічна база закладу.

1.1 Перелік технічних засобів навчання та виховання

ДОДАТОК 1.1

ДОДАТОК 1.2

ДОДАТОК 1.3

Розділ ІІ. Особистісно-орієнтоване навчання та виховання.

2.1.Організація експериментальної роботи майданчика всеукраїнського рівня.

ДОДАТОК 2.1. Перелік угод про співпрацю та соціальне партнерство.

ДОДАТОК 2.2. Програма та етапи досліджено – експериментальної діяльності.

ДОДАТОК 2.3. Варіативна модель дитячого будинку «Перлинка».

2.2.Організація навчально-виховного процесу в ОКНЗ ДБ «Перлинка».

2.3.Робота методичного кабінету Дитячого будинку «Перлинка».

ДОДАТОК 2.4. Програми з комплексу формування готовності до соціальної та особистісної самореалізації (авторські та затверджені міністерством освіти)

ДОДАТОК 2.5. Перелік публікацій у періодичних виданнях.

2.4.Робота бібліотеки як інформаційного центру та музею «Потік часу»

Розділ ІІІ. Соціально-психолого-медико-педагогічний супровід вихованців.

3.1. Робота медичного супроводу фізичного здоров’я вихованців.

3.2. Робота логопедичного центру.

3.3. Психологічний супровід вихованців.

3.4. Соціальний супровід вихованців.    

3.5.    Робота «Центру творчості».

ДОДАТОК 3.5.

3.6.         Індивідуальний маршрут розвитку вихованців дитячого будинку.

Розділ ІV. Управлінське забезпечення інноваційного розвитку Дитячого будинку «Перлинка».

4.1.Управліня дитячим будинком

   ДОДАТОК 4.1.

4.2. Результат роботи з охорони праці.

4.3. Робота юридичної служби Дитячого будинку «Перлинка».

        

 

 







 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Розділ І

Одеський комунальний навчальний заклад «Дитячий будинок «Перлинка» Одеської міської ради Одеської області заснований рішенням Одеської міської ради від 17.05.2006р. № 9-V «Про створення комунального дошкільного навчального закладу «Дитячий будинок «Перлинка» та затвердження його статуту», перейменований рішенням Одеської міської ради від 13.02.2014 р.№ 4630-VІ.

Діяльність дитячого будинку здійснюється згідно із наступними документами:

- Статутом (нова редакція), затвердженим рішенням Одеської міської ради від 13.02.2014 р.№ 4630-VІ, зареєстрованим реєстраційною службою Одеського міського управління юстиції № 15561050013019792 від 05.03.2014р.);

- Правилами внутрішнього трудового розпорядку, схваленими загальними зборами трудового колективу, протокол № 1 від 24.08.2015 р. затверджуються щорічно.

Згідно із статутом Одеський комунальний навчальний заклад «Дитячий будинок «Перлинка» Одеської міської ради Одеської області є комунальним навчальним закладом інтернатного типу для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, дошкільного та шкільного віку.

         Дитячий будинок «Перлинка» знаходиться на земельній ділянці, яка належить міській громаді. Землевідведення зроблено під спеціалізований психолого-неврологічний заклад «Будинок дитини №1», обидва заклади мають пільги на оплату земельного податку. Центральна бухгалтерія департаменту освіти і науки Одеської міської ради регулярно звітує про те що, за адресою: провулок Монастирський 3, знаходиться дитячий будинок «Перлинка».

Заклад розташований у приватному приміщенні, збудованому Благодійним фондом «К» в 2006 році за індивідуальним проектом. Згідно з договором безоплатної позички нерухомого майна дитячого комплексу терміном на 50 років від 19.01.2007р. Благодійний фонд «К» передав, а управління освіти та науки Одеської міської ради приймає в безоплатне строкове користування – об’єкт нерухомого майна – будівлі дитячого комплексу на 50 років, що розташовані за адресою: пров. Маячний (зараз Монастирський), б.3.

Загальна площа будівлі - 5455,3 м.кв, основна площа - 3454,7 м.кв , підсобна площа - 2000,6 м.кв.

Дитячий будинок має необхідну кількість приміщень та обладнання для організації навчально-виховного процесу, проживання та харчування вихованців, проведення позаурочної роботи, трудового навчання і виховання та забезпечення належних умов для роботи педагогічного та медичного персоналу і проведення лікувально-профілактичних заходів.

Режим роботи закладу цілодобовий. Режим дня, розклад занять складені з урахуванням тривалості перебування дітей у закладі з дотриманнями педагогічних і санітарно-гігієнічних вимог, затверджені рішенням педагогічної ради закладу та погоджуються з відповідним органом управління освітою і територіальною установою державної санітарно-епідеміологічної служби. Режим роботи і розклад занять забезпечують науково-обґрунтоване співвідношення навчання, праці і відпочинку вихованців.

У приміщеннях створені умови, наближені до родинних: в 2-х блоках знаходяться кімнати, розраховані на 3 особи шкільного віку, туалетні кімнати, обладнані вітальні, кухні, де діти можуть готувати їжу. Групові приміщення для дітей дошкільного віку складаються з ігрової кімнати, спальні на 10 осіб, туалетних кімнат, кімнати для фронтальних логопедичних занять. Кожна група оснащена музичною аудіо-акустичною системою. Інтер'єр групових приміщень естетично оформлений, меблі і обладнання відповідають віковим особливостям дітей.

Різноманітний блок приміщень для проведення навчально-виховної роботи:

-       дві класні кімнати для самопідготовки обладнані інтерактивною і навчальними дошками, партами, телевізором, відеомагнітофоном і різноманітними дидактичними посібниками;

-       у космічній обсерваторії працює міні-планетарій, телескоп, стеля космічної обсерваторії оформлена як карта зоряного неба;

-       художня майстерня забезпечена мольбертами, гончарним кругом, обладнанням для проведення занять з декоративно-прикладного мистецтва, необхідними меблями;

-       музична зала представляє собою центр естетичного розвитку малюків, обладнана акустичною системою, мультимедійною системою, караоке, електричним фортепіано;

-       бібліотека і музейний комплекс, великий ксерокс та комп’ютер (ноутбук).

У методичному кабінеті зосереджені матеріали з досвіду роботи педагогічного колективу, систематизовані дидактичні посібники та методична література, фонотека та відеотека музичних і пізнавальних дисків.

Кабінет психологічного розвантаження, кабінети для групової та індивідуальної корекційно – розвивальної та діагностичної роботи оснащені необхідним обладнанням.

Фізкультурно-оздоровчий комплекс:

-       спортивна і тренажерна зали;

-       обладнаний зал для проведення занять лікувальної фізкультури;

-       аквапарк з масажними душами і водними фонтанами;

-       зала для вивчення правил дорожнього руху, обладнаний перехрестям з машинами, велосипедами, вулицями;

-       зала для катання на роликових ковзанах;

-       два тенісних стола;

-       більярдний стіл.

Медичний блок включає маніпуляційну, масажний кабінет, 2 ізолятори, кабінет для проведення гідромасажу і хромотерапії для проведення групових та індивідуальних сеансів в комплексі з аромотерапією, фізіотерапевтичний кабінет, обладнаний апаратами аероіонопрофілактики, апаратом «Тонус», апаратом УВЧ80-3, тубус кварц, апаратом УЗІ 101ф, апаратом «Поток-1», апаратом «Ампліпульс-5», апаратом ультрафіолетового опромінювання «Промінь», «Парафін», апарат для рефлектотерапії двоканальний «МІТ-ЕФ2».

         Харчоблок дитячого будинку у відповідності з відомчо-будівельними нормами (ВБН), забезпечений необхідними приміщеннями та наступним технологічним обладнанням:

-       варильний цех: паровий котел, 2 електропательні, 1 електроплити на 8 конфорок, 2 духових шафи, 1 електропривод для приготування пюре, холодильник для готової продукції та добових проб, холодильник для молочної продукції, пароконвекційна піч, 2 ваги.

-       сирий цех для м’яса та риби: електром’ясорубка для сирого м’яса, електром’ясорубка для сирої риби, холодильник з добовим запасом для сирого м’яса, електропривод для збиття яєць.

-       овочевий цех: овочерізка, картоплечистка, холодильник.

-       приміщення для миття кухонного посуду обладнана 4 мийними ваннами для посуду та кухонного інвентарю.

-       холодний цех, де встановлено 3 холодильних шафи для молочної продукції, гастроном для овочів та фруктів сирих, для яєць та морозильну камеру для м’яса та сирої риби.

         Для зберігання продуктів є овочева та бакалійна комори.

         У відповідності з ВСН-54-87 і нормами протипожежної безпеки передбачені аварійні виходи, які, також, використовують для загрузки продуктів. Складські і побутові приміщення ізольовані від виробничих приміщень, вантажний і технологічні потоки не перетинаються. Наявне приміщення для прибирального інвентарю з установленим в ньому крану для забору води. Інвентар для туалетів зберігається окремо від прибирального інвентарю інших приміщень і має сигнальне маркування.

         Організація харчування в дитячому будинку «Перлинка» відбувається на підстава наступних документів:

-       Постанова КМУ від 22.11.2004 №1591 «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах»;

-       Наказ МОН та МОЗУ від 26.02.2013 №202/165 «Про затвердження змін до Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах».

         Поряд з харчоблоком знаходиться приміщення їдальні для дітей шкільного віку.

         Гарний фізичний стан здоров’я дітей залежить від правильного збалансованого харчування , яке в дитячому будинку п’ятиразове, а в літній період – шестиразове. Щоденне меню включає обов’язків набір продуктів і складається по перспективному меню, затверджується начальником Одеського міського управління головного управління держепідслужби в Одеській області головним державним санітарним лікарем м. Одеси. Ведеться картотека страв. Забезпечується виконання санітарно-епідеміологічних норм, дотримуються терміни реалізації продуктів, якість приготування їжі контролюється лікарем-педіатром та дієтсестрою. Продукти в дитячий будинок завозяться щоденно. Проведені аналізи СЄС на склад і калорійність харчування, виявлений показник становить 0,72%. Вартість харчування за останні три роки зростала, для дітей від 3-6 років від 31,0 грн до 43,40 грн, для дітей від 6-10 років з 34,50 грн до 49,0 грн. З 2014 року рішенням Одеської міської ради від 27.08.2014 № 5233-VI виділена ще одна категорія дітей віком від 10 років і старше, вартість харчування яких складає – 58,30 грн. Поряд з цим Благодійний фонд «К» сплачує дотацію на харчування дітей, яка складає приблизно 7 грн в день на кожну дитину. Завдяки цьому, норми харчування в дитячому будинку виконуються повністю. При необхідності, за призначенням лікаря, дітям організовується дієтичне харчування.

        З метою додаткового контролю та системою покращення харчування дітей в дитячому будинку «Перлинка» постійно працює Рада з харчування, яку очолює виконавчий директор Благодійного фонду «К» - Дроган О.С. Рада з харчування затверджується щорічно наказом по дитячому будинку, складені плани роботи, протоколи засідань, графіки відвідування та контролю організації харчування в закладі.

         Харчоблок розміщується на цокольному поверсі, забезпечений природнім та штучним освітленням, природною та приточною вентиляцією.

Повністю механізована пральня – дві сучасні пральні машини, сушильні камери, прасувальний каток і паропраска. Найсучасніша автономна котельня дитячого будинку «Перлинка» обладнана: трьома котлами фірми «LAARS» газорозподільною установкою. Автономна котельня дитячого будинку повністю забезпечує заклад опаленням та гарячою водою.

Архітектура будинку сприяє розвитку почуття свободи, краси і піднесення. Перший і другий поверхи комплексу розділені скляною підлогою, яка розширює простір будови і робить його єдиним простором.

Матеріальна база дитячого будинку для роботи з вихованцями забезпечена на 100%. Стан приміщень закладу відповідає санітарно-гігієнічним вимогам.

Дитячий будинок розташований у сприятливій для здоров'я курортній зоні міста на березі моря.

Для мобільного пересування, перевезення вихованців до школи, по місту та за його межі використовуються транспортні засоби, придбані Благодійним фондом «К»:

-         Автобус «Toyota «Coycter». (36 місць);

-         Мікроавтобус «Toyota «Hiac» (12 місць);

-         Автомобіль «Toyota «Verso» (7 місць).

Загальна площа подвір’я складає 0,8 кв.м. Подвір’я огороджене. На прилеглій території розташовані озеленений майданчик, обладнаний для ігор і занять дітей на повітрі, зони відпочинку для груп, спортивний майданчик, теплиця, альтанка «Дружби».

Дитячий будинок забезпечений технічними засобами навчання, виховання та лікування (додаток 1.1, додаток 1.2, додаток 1.3). Усі технічні засобі находяться в робочому стані та використовуються у проведенні навчально-виховного процесу, повсякденному житті вихованців.

Педагогічний колектив, піклувальна рада, Благодійний фонд «К», прикладають зусилля для модернізації матеріально-технічної бази закладу, збереженню майна та навчально-методичної бази.

Проектна потужність дитячого будинку «Перлинка» розраховувалась на 80 місць, але протягом 2011-2012 року одне групове приміщення переобладнане під музейний комплекс та бібліотеку. Тому проектна потужність закладу на 01.01.2016 р. становить 70 місць. Станом на 01.01.2016 року у дитячому будинку проживають 50 вихованці. Працюють 5 груп, з них одна – дошкільна та 4 групи шкільного віку

В рамках дослідно-експериментальної роботи дитячого будинку «Перлинка» за темою «Формування готовності вихованців дитячого будинку «Перлинка» до особистої та соціальної самореалізації», виникла суттєва необхідність в розширенні обсягу самостійності вихованців та задоволення потреби у власному просторі дітей молодшого підліткового віку (з 10 років). З цією метою у 2013 році відбулося перепланування двох групових кімнати на другому поверсі (на виконання п.8.6 «Положення про дитячі будинки і загальноосвітні школи-інтернати для дітей сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування», затвердженого спільним наказом Міністерства освіти, науки, молоді та спорту України і Міністерства соціальної політики України від 10.09.2012р. №995/557). Загальне групове приміщення було перебудовано в окремі чотири кімнати де мають змогу проживати 3-4 дитини окремо. У загальній великій кімнаті діти спілкуються, переглядають телевізійні програми, організовують спільне чаювання.

Ця реконструкція дала змогу покращити умови життя дітей та   наблизити їх до сімейних. Після проведеної реконструкції хлопці та дівчата проживають в різних блоках, що допомагає вирішувати наступні питання:

  1. 1.Розширюється коло самостійності молодших підлітків, оскільки діти самостійно ведуть господарство в групі, готують сніданки, доглядають за власними речами та слідкують за порядком в кімнатах.
  2. 2.На період статевого дозрівання вихованців, в нічний час хлопці та дівчата знаходяться в окремих приміщеннях.

Враховуючи підвищену небезпеку дітей у зв’язку з використанням побутової техніки (холодильник, пральна машина, праска, мультиварка, електрочайник) були розроблені інструкції щодо використання цих електроприладів. Діти проходять постійний інструктаж та вже добре засвоїли ці правила.

         При реконструкції приміщень враховувались Державні санітарні правила і норми організації і утримання загальноосвітніх навчальних закладів і організації навчально-виховного процесу ДСан ПіН 5.5.2.008-01, але метраж деяких кімнат не повністю відповідає нормам, так як групові блоки пристосовані до проживання дітей більш старшого віку, а при будівництві норми розраховувались на дітей дошкільного віку (Будівлі споруди дитячих дошкільних закладів ДБН В .2.2.-4-97).

         Поряд з цим, Благодійним фондом «К» у вересні 2014 року придбаний трьох поверховий котедж за адресою Дача Ковалевського, 95 і сьогодні там проживають 12 найстарших хлопців дитячого будинку, залишаючись в середовищі дитячого будинку.

Матеріально – технічна база дитячого будинку «Перлинка» відповідає державним нормам утримання та виховання дітей-сиріт та сприяє повноцінному, різноманітному та багатогранному розвитку та особистісно-орієнтованому вихованні вихованців.

 

Розділ ІІ. Особистісно-орієнтоване навчання та виховання.

Система особистісно-орієнтовного навчання та виховання в дитячому будинку дозволяє виховати самоцінну особистість, розвивати здібності та таланти, розширити можливості кожного «Я» вихованця.

Виховання та формування особистості здійснюється кожен день: в школі класний колектив стає середовищем, яке впливає на процес виховання та навчання, поряд з цим кожен день в повсякденному житті дитячий будинок забезпечує різноманітне змістовне дозвілля, будується на високих моральних відносинах, що спонукає дитину до подальшого вдосконалення. Найважливіші сходинки до особистісно-орієнтовного розвитку наших вихованців.

Педагогічний процес в закладі зорієнтований на розвиток та саморозвиток особистих задатків дитини. Кожний педагог в своїй праці орієнтується на якісні зміни в особистості кожної дитини, на перспективу її емоційно-вольового та ціннісно-орієнтованого розвитку та інтелектуального. Це стає можливим лише завдяки індивідуальному підходу, так як у кожного вихованця своя біографія, тому і свій шлях розвитку. Дотримується принцип свободи особистості в виборі освітніх «маршрутів», формування особистісного досвіду.

Серед пріоритетних напрямків виховної роботи є зміцнення фізичного, психічного, духовного і соціального здоров'я вихованців.

Головні завдання виховної системи дитячого будинку полягають у:

-         створенні ситуацій успіху, як дієвого виховного компоненту;

-         формуванні ціннісних орієнтирів на здоровий спосіб життя та духовні цінності;

-         формуванні внутрішньої мотивації до саморозвитку, розвитку самоповаги та самоцінності, навичок толерантної поведінки;

-         вихованні в процесі творчої діяльності загальної культури та культури праці, поваги до праці;

-         виховання громадянина та патріота України;

-         створення умов для розвитку самостійності у ситуаціях морального вибору та здатності до відповідальності за нього перед собою та колективом групи;

-         профорієнтаційна діяльність;

-         трудове виховання.

Компетентісно-орієнтоване виховання в дитячому будинку передбачає докорінні зміни у виховних технологіях роботи з дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування.

2.1. Організація експериментальної роботи майданчика всеукраїнського рівня.

Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 18.08.2010 р. №824 «Про проведення дослідно-експериментальної роботи на базі комунального навчального закладу «Дитячий будинок «Перлинка»
м. Одеси» в закладі проводиться дослідно-експериментальна робота за темою «Формування у вихованців дитячого будинку «Перлинка» готовності до особистісної та соціальної самореалізації». Дитячому будинку «Перлинка» надано статус експериментального загальноосвітнього навчального закладу всеукраїнського рівня.

В рамках цього дослідження створено Проект «Модель інноваційного навчального закладу дитячий будинок «Перлинка», розроблена Концепція розвитку дитячого будинку (додаток 2.1 та 2.2)

Проект Моделі інноваційного навчального закладу дитячий будинок «Перлинка» передбачає максимальну турботу про індивідуальні потреби кожної дитини – стан здоров’я, розвиток здібностей та нахилів, соціальні компетентність та самовизначення, життєві та професійні перспективи. Освітні та соціальні послуги дитячого будинку забезпечують соціальний захист дітей сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, і сприяють розкриттю, розвитку і реалізації їх особистісного потенціалу і соціальної адаптації.

Всі напрямки розвитку дитячого будинку, які включають додаткову освіту, базу трудового навчання і виховання підлітків здійснюються зусиллями педагогічного колективу і уповноваженими представниками спільноти, згідно додаткових угод про співпрацю (додаток 2.3).

Експериментальна діяльність передбачає етапність проведення: (додаток 2.4):

I. Підготовчий етап (вересень - грудень 2010 р.);

II. Діагностично-концептуальний етап (січень - грудень 2011 р.);

III. Формувальний етап (січень - грудень 2012 р.);

IV. Контрольно-узагальнювальний етап (січень - грудень 2013 р.);

V. Коригувальний етап (січень 2014 р. - травень 2015 р.);

VI. Продовження (травень 2015 – травень 2018 р.).

По завершенні кожного етапу підводяться підсумки, звіти затверджуються наказами Міністерства освіти і науки України. Так, останній звіт затверджений наказом Міністерства освіти і науки України від 08.01.2014 р. № 8 «Про завершення V (коригувального) етапу дослідно-експериментальної роботи на базі комунального навчального закладу «Дитячий будинок «Перлинка» м. Одеси».

         Але в зв’язку з тим, що в дитячому будинку лише один випускник експериментальне дослідження продовжено, наказом Міністерства освіти та науки від 12.06.2015 № 623 до 2018 року.

         За результатами пройдених п’яти етапів дослідно-експериментальної роботи слід зазначити, що апробація та експериментальне підтвердження ефективності організаційно-педагогічних умов щодо формування готовності кожного вихованця до подальшої особистої та соціальної самореалізації на сьогоднішній день неможливе, що зумовлено невеликою кількістю випускників заклади, які особисто та соціально самореалізувались.

 

 

 

До 2018 року крім основних завдань дитячим будинком «Перлинка» буде проводитися наступна робота:

-       внесення коректив до створеної та апробованої моделі формування готовності вихованців дитячого будинку до особистісної та соціальної самореалізації у подальшому дорослому житті;

-       поширення перспективного педагогічного досвіду у навчальних закладах Одеської області та України;

-       проведення всеукраїнської науково-практичної конференції за темою дослідження;

-       підготовка наукового звіту про підсумки проведення дослідно-експериментальної роботи за темою дослідження.

Організація роботи закладу дитячого будинку «Перлинка» як експериментального майданчика всеукраїнського рівня представляється варіативну модель (додаток 2.3). Варіативна модель включає в себе концептуальний компонент, ресурсний компонент, управлінський компонент, організаційний компонент, освітній компонент та компонент соціального партнерства.

Структура експериментальної моделі виховного середовища.

Виховне середовище дитячого будинку «Перлинка» являє собою систему взаємодії ресурсного, управлінського, освітнього та організаційного компонента, на підставі концептуального компонента інноваційної діяльності. Реалізуючи експериментальну діяльність, виховна середу в своєму розпорядженні оперує певним предметом і об'єктом діяльності. Опорою системної інтеграції концептуальних заходів виступають виховні домінанти, сформовані в процесі практичного застосування теоретично спланованих моделей реалізації теми експериментальної діяльності. У процесі реалізації діяльності первинна концепція зазнала практично провокованих змін. Початкова концепція оперувала наступними науково-педагогічними принципами: принцип об'єктивності, принцип концептуальної єдності, принцип гуманізації освіти, принцип особистісного підходу педагогів до вихованців, принцип співвідношення отриманого рівня з метою, принцип діагностичності. У процесі реалізації діяльності суть концептуальних принципів не змінилася, проте структура організації виховного середовища визначилася чотирма домінантними напрямами: фізичного здоров'я, психічного здоров'я, соціального здоров'я і духовного здоров'я. Дані напрями створили так званий «квадрат здоров'я», схвалений Іваном Дмитровичем Бехом, академіком та науковим керівником експериментального дослідження.

Експериментальна модель реалізується завдяки соціально - психолого - медико - педагогічного супроводу. Головні завдання якого спрямовані на роботу як з педагогічним колективом, так і з вихованцям. Супровід переслідує реалізацію наступних цілей при роботі з кадрами: реалізація єдиного підходу, підвищення компетентності, встановлення довірливих відносин з вихованцями, максимальне використання внутрішнього потенціалу вихованців, засобами системи додаткової освіти та трудового виховання. Робота, спрямована на вихованців реалізує наступні завдання: зміцнення фізичного, психічного, соціального і духовного здоров'я, соціальна адаптація, рання професійна орієнтація і самовизначення, засвоєння зовнішньої соціальної діяльності та привласнення життєвого досвіду, свідома дисципліна.

Суб'єкти і об'єкти інноваційної діяльності.

Дослідження формування готовності до соціальної та особистісної самореалізації передбачає експериментальну перевірку ефективності створення структурованої валідної моделі організації виховного середовища або організаційно - педагогічних умов.

Відповідно до Заяви на проведення дослідницько - експериментальної роботи на базі «Дитячого будинку «Перлинка» визначений наступний об'єкт дослідження: учасники навчально - виховного процесу комунального навчального закладу «Дитячий будинок «Перлинка» м. Одеси. Отже, об'єктом дослідження слід вважати безпосередньо вихованців дитячого будинку. У свою чергу в якості суб'єкта слід розглядати безпосередньо педагогічний колектив, адміністрацію і технічний персонал дитячого будинку. Адже кожна людина, що перебуває на території експериментального майданчика, є елементом, який впливає на створення виховного середовища. У зв'язку з широким спектром об'єктів дослідження, виховну середу слід розглядати як відкриту систему, яка регулярно що зазнає «вторгнення» та нових вливань соціального партнерства. Предметом дослідницької діяльності слід вважати безпосередньо формування готовності до особистісної та соціальної самореалізації вихованців дитячого будинку.

У прикладній експериментальній діяльності формування готовності до особистісної та соціальної самореалізації реалізується системою організаційно - педагогічних заходів, які взаємодіють за рахунок системи дидактико - педагогічних моделей.

2.2. Організація навчально-виховного процесу в ОКНЗ ДБ «Перлинка».

         Станом на 01.01.2016 року в дитячому будинку виховуються 50 дітей дошкільного та шкільного віку. Діти дошкільного віку отримують освіту в закладі за Базовою програмою розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі».

Керуючись основними державними документами, що регламентують діяльність закладу, педагоги працювали над створенням ігрового предметно-розвивального середовища, необхідних умов для розвитку потреб і інтересів кожної дитини, для її духовного зростання, фізичної досконалості, психологічної корекції та соціальної адаптації.

В освітньому процесі дітей дошкільного віку, використовується методика М.Монтессорі. В спеціально обладнаній кімнаті діти знайомляться з сенсорними еталонами, здобувають навички практичного життя, засвоюють правила поведінки в Монтессорі класі. Нова форма заняття дає змогу збудити пізнавальний інтерес дитини, проявити творчість, навчитись поважати права інших учасників навчального процесу, розвинути витримку, терплячість та посидючість. На таких заняттях діти проводять нескладні досліди, які розкривають властивості води, піску, снігу, особливості життя рослин та ін.

Навчально-виховний процес в дошкільній групі здійснюється на діагностичній основі та за індивідуальними можливостями, здібностями та маршрутом кожного вихованця.

Зрізи знань, вмінь та навичок малюків проводяться двічі на рік. Це дає змогу контролювати динаміку розвитку та формування особистості кожного вихованця. Діагностика рівня засвоєння програмного матеріалу, показала позитивну динаміку розвитку дітей, за перше півріччя дітей з високим рівнем було 25%, з достатнім – 25%, з середнім – 12.5% та з низьким – 37,5% , на кінець року ці показники змінились: високий – 50%, середній – 25%, достатній – 25%, низький рівень зовсім відсутній. Роблячи якісний аналіз діагностики математичних здібностей бачимо, що діти можуть працювати з величинами (більше-менше, довше-коротше, ширше-вужче, вище-нижче), здатні порівнювати предмети, орієнтуються в просторі, вміють співвідносити число і цифру, знають прямий і зворотний рахунок, здатні вчити віршований текст, діти знайомі з алфавітом, мають уявлення про голосні та приголосні звуки, про поділ слів на склади, вміють складати слова, а з слів - речення. За результатами діагностики обізнаності встановлено, що всі діти знайомі з професіями, які їх оточують, можуть розповісти про зміст професії.

Враховуючи основний вид діяльності дітей дошкільного віку, вивчаються особливості ігрової діяльності, яка виявила труднощі в організації ігор, особливо, які носять характер суперництва. Також, є проблеми в організації сюжетно-рольових ігор, особливо сімейно-побутового характеру, що пов’язано з браком досвіду життя в родині.

З метою ранньої соціалізації вихованців дитячого будинку, на підставі договору з Одеським навчально-виховним комплексом «Гармонія» діти шкільного віку навчаються у ОНВК «Гармонія» – 1 – 9 класи. З них, 3 вихованці, за рекомендацією спеціалістів ОПНД, навчались за індивідуальною програмою, але окрім індивідуальних занять, відвідували, також і групові заняття поряд з однокласниками з метою соціалізації. З 01 вересня 2014 року в зв’язку з труднощами в навчанні 8 вихованців переведені до школи-інтернату № 88, що сприяє ефективній соціалізації, підвищенню самооцінки вихованців, розкриттю індивідуального потенціалу та формує адекватне та конкуренто здатне самосприйняття. Станом на 01.01.2016 року у ОНВК «Гармонія» навчається 35 вихованців, у школі – інтернаті №88 - 8 вихованців.

Для оволодіння навичками навчальної діяльності та виконання домашніх завдань в будинку є дві класні кімнати з різноманітними дидактичними посібниками та необхідним обладнанням.

Усі учні безумовно потребують допомоги та щільної уваги педагогів при виконанні домашніх завдань. Учні п’ятих та шостих класів потребують контролю за правильністю виконання завдання, у свою чергу учні сьомого, восьмого та дев’ятого класів здатні самостійно виконувати домашні завдання та звертатися за допомогою при необхідності.

Вихованці, які навчаються в школі-інтернаті № 88 потребують більш пильної уваги не тільки вчителів та вихователів, а й дефектологів та окремого аналізу динаміки успішності.

Показники успішності вихованці, які є учнями навчально-виховного комплексу «Гармонія» та навчаються за загальноосвітньою програмою, представлені у таблиці успішності:

   Табл. 2.1. Показники успішності вихованців – учнів ОНВК «Гармонія»

 

2012-2013

2013-2014

2014-2015

Низький рівень

(0-3 бали)

0%

0%

0%

Середній рівень

(4-6 балів)

38%

41%

37%

Достатній рівень

(7-9 балів)

43%

41%

48%

Високий рівень

(10-12 балів)

20%

18%

15%

 

Аналізуючи приведені вище результати успішності вихованців, які навчають за загальноосвітньою програмою, слід зазначити, що продовжує зменшуватися показник високого рівня. Підводячи підсумки, слід зазначити, що дітям навчатися складно, але спільними зусиллями педагогічного колективу та бажаннями вихованців і педагогів, показники успішності учнів слід вважати добрими та задовольняючим очікування.

Табл. 2.2. Показники успішності вихованців – учнів школи-інтернату № 88.

 

2012-2013

2013-2014

2014-2015

Низький рівень

(0-3 бали)

Індивідуальне

Навчання в НВК Гармонія

60%

%

Середній рівень

(4-6 балів)

Індивідуальне

Навчання в НВК Гармонія

40%

%

Достатній рівень

(7-9 балів)

Індивідуальне

Навчання в НВК Гармонія

%

80%

Високий рівень

(10-12 балів)

Індивідуальне

Навчання в НВК Гармонія

%

20%

 

У вересні 2013 року сім вихованців дитячого будинку були переведені до школи – інтернату № 88 за рішенням обласної психо – медико – педагогічної консультації. Результати їх успішності в школі «Гармонія», де вони навчалися за індивідуальною програмою були на низькому рівні. Перехід до інтернату на навчання за послабленою програмою, дав змогу підняти самооцінку вихованців та позитивне сприйняття довкілля.

 

 

 

2.4.         Робота методичного кабінету Дитячого будинку «Перлинка».

У дитячому будинку працює кваліфікований педагогічний колектив, здатний створити умови для виховання дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Табл. 2.2. Кадровий та якісний склад педагогічних кадрів станом на 01.01.2016р.

Педагогічний стаж педагогів та фахівців

до 3 років

до 5 років

до 10 років

більш 10 років

5

5

4

13

Вік педагогів та фахівців

до 25 років

до 35 років

до 55 років

2

9

14

Освіта педагогів та фахівців

вища

середня спеціальна

незакінчена вища

23

5

-

Кваліфікаційні категорії

Вища

Перша

Друга

Спеціаліст

4

3

5

9

 

Табл. 2.3. Динаміка плинності кадрів (за 3 останні роки)

 

2012-2013 н. р.

2013-2014 н. р.

2014-2015 н.р.

Всього працює

97

91

88

Вибуло на 01.09.

26

26

21

Причина звільнення:

 

 

 

- за власним бажанням

17

15

14

- за згодою сторін

4

2

6

- за переводом

 

1

 

- за вислугу років

1

 

 

-     закінчення договору, скорочення штату

4

8

1

Педагогічний колектив дитячого будинку за останні роки відносно стабільний, але з кожним роком вливається все більше молодих педагогів.

Однією з форм підвищення кваліфікації є курсова перепідготовка вихователів, яка відбувається планово з урахуванням побажань педагогічних працівників щодо змісту, методів і форм проходження курсів. У дитячому будинку «Перлинка» складено перспективний план перепідготовки, на підставі якого кожен вихователь обов'язково один раз на п'ять років проходить курси підвищення кваліфікації та планову атестацію педагогічних працівників.

Паралельно з курсовою перепідготовко підвищення кваліфікації педагогічних кадрів здійснюється через різні форми науково-методичної роботи.

Табл. 2.4. Атестовані працівники протягом останніх трьох років

Отримання кваліфікаційних категорій

Контингент педагогічних працівників

Присвоєна (підтверджена)

І категорія

Присвоєна (підтверджена)

ІІ категорія

Присвоєно звання “вчитель-методист”

Присвоєна (підтверджена)

вища категорія

2012-2013 н. р.

3 в.т.ч. 8 тарифний разряд

-

1

1

-

2013-2014 н. р.

3

2

1

-

-

2014-2015 н.р.

4

-

4

-

-

 

Протягом останніх трьох років поряд з курсами перепідготовки наступні педагоги дитячого будинку «Перлинка» пройшли навчання:

Кучеренко А.О - завдяки підтримці Благодійного фонду «К» пройшла навчання за авторським курсом «Художнього різьблення» та в 2011 році вступила до Південноукраїнського національного педагогічного університету імені К.Д. Ушинського.

Аргірова С.І – закінчила у 2014 році Український інститут когнітивно-поведінкової терапії м. Львів.

Бабаєнко Т.П – вчиться в аспірантурі на кафедрі загальної психології та психології розвитку особистості ОНУ ім. І.І.Мечникова.

Кунчева Я.В – у 2014 році вступила до Південноукраїнського національного педагогічного університету імені К.Д. Ушинського

Гаврашенко Л.Б – у 2013 році вступила до Південноукраїнського національного педагогічного університету імені К.Д. Ушинського

Васильцова Л.А – у 2013 році закінчила Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К.Д. Ушинського

Елісєєва Л.Г- закінчила у 2015 році Харківський інститут екології та соціального захисту.

Колесниченко Ю.Л- у 2015 році закінчив Інститут безперервної освіти Факультет соціально-економічних дисциплін Кафедра педагогіки та психології Республіки Молдова.

Це свідчить про сформоване ядро педагогічного колективу. Педагоги мають спільні погляди і уявлення про виховання дітей, формування готовності їх до особистісної та соціальної самореалізації.

Методична робота дитячого будинку проводиться відповідно до вимог нормативно-правових актів та програми розвитку дитячого будинку як експериментального майданчика Всеукраїнського рівня за темою «Формування у вихованців дитячого будинку готовності до особистої та соціальної самореалізації».

Методична діяльність спрямована на підвищення професійного рівня педагогів, вивчення та впровадження в роботу передового педагогічного досвіду, залучення педагогів до дослідницької діяльності, вирішення поставлених експериментальним дослідженням завдань. При плануванні методичної роботи дитячого будинку колектив педагогів прагнув відібрати форми і методи, які дозволяють вирішувати проблеми і завдання дитячого будинку. Педагог має можливість в ході щоденної роботи на практиці закріплювати і збагачувати свої знання в галузі новітніх досягнень педагогіки і психології через різні форми методичної роботи:

- Педагогічні ради;

- Науково-методичні ради;

- соціально-психолого-медико-педагогічні консиліуми;

- Методичні консультації;

- Семінари, семінари-практикуми;

- Методичні години;

- Робота за темами самоосвіти;

- Створення індивідуального «Портфоліо»;

- Взаємовідвідування занять;

- Педагогічний моніторинг;

- Організація курсової перепідготовки;

- Атестація.

Вищою формою колективної методичної роботи є педагогічна рада. Виходячи із завдань експериментальної діяльності дитячого будинку «Перлинка» на педрадах розглядаються різноманітні аспекти виховної роботи и навчання вихованців, підвищення професійної компетенції педагогів при роботі з дітьми-сиротами, дітьми, позбавленими батьківського піклування, дітьми, які опинилися в скрутних життєвих умовах, обговорюються і затверджуються звіти про проведення дослідно-експериментальної роботи.

Важливим для проведення дослідницько-експериментальної діяльності дитячого будинку є науково-методична рада «Методи та технології формування вихованості».

Згідно з річним планом, щотижня проводяться методичні години, спрямовані на вивчення індивідуально-типологічних особливостей дітей, що проживають у дитячому будинку. У рамках експериментальної роботи, з метою забезпечення особистісно-професійного зростання вихователя як фахівця з розвитку дитини, створено систему роботи з кадрами, яка включає підготовку та підвищення кваліфікації працівників дитячого будинку і самоосвіту педагогів. Ця система включає два спецкурсу: «Самореалізація» і «Самоосвіта педагогів», які допомагають педагогам аналізувати складні питання розвитку та виховання дітей-сиріт та сприяють особистому професійному зростанню педагога.

Завдяки системній методичній роботі слід зазначити про зростання професійної компетентності педагогів дитячого будинку з питань теорії розвитку особистості і специфіки самореалізації. Проте практичне освоєння виховних технологій та розвитку навичок і умінь педагогічного колективу, потребує постійного вдосконалення та методичного супроводу.

Всі педагоги дитячого будинку «Перлинка» обирають для вивчення індивідуальні творчі теми, які випливають з професійного інтересу педагога, відповідають темі експериментальної роботи. З метою систематизації досвіду, що накопичується педагогами, використовується метод «Портфоліо», яке є у кожного педагога та спеціаліста дитячого будинку «Перлинка».

Вихователі обмінюються набутим досвідом роботи на засіданнях методичних рад, при проведенні практичних семінарів, майстер класів, відкритих занять.

У 2012-2013 навчальному році, ця тематика виглядала так:

-         «Діагностично-миніторингові дослідження в освітньому середовищі дитячого будинку»

-         «Навчально-пізнавальні ігри, як засіб розвитку пізнавальної активності»

-         «Ефективна організація життєдіяльності вихованців дитячого будинку»

-         «Психологічне здоров’я вихованців»

-         «Моделювання педагогічної взаємодії»

-         «Здоровязберігаючі педагогічні технології»

-         «Інструментарій ефективної комунікації»

-         «Цілі завдання і функціонування моніторингу в умовах інноваційної роботи дитячого будинку»

-         «Педагогіка травми».

У 2013-2014 навчальному році:

-         «Рівні та типи взаємодії педагогів та вихованців»

-         «Формування уявлень у вихованців про сімейні відносини та цінності»

-         «Організація дослідно-експериментальної роботи в дитячому будинку «Перлинка» поширення педагогічного досвіду».

У 2014-2015 навчальному році:

-            Портфоліо методична карта розвитку педагога

-            Індивідуальна самореалізація педагогів у роботі з дітьми сиротами

-            Підсумки навчально- виховної діяльності 2015-2016 роки.

З метою підвищення компетентності педколективу було проведено тренінги із залученням тренерів-професіоналів за темами:

-      «Педагогіка травми» (тренер – Марек Внук ) жовтень 2013 р.;

-      «Життєві сценарії, їх корекція в умовах дитячого будинку» (тренер – Деркач О.О. ) квітень 2013 р.;

-      «Виховання гендерних стереотипів, статеворольової ідентифікації у вихованців дитячого будинку» (тренер – кандидат педагогічних наук, доцент Деркач О.О.) травень 2013 р.;

-      «Казкотерапія як спосіб самопізнання і творчого розвитку особистості» (тренер – доцент Деркач О.О.) березень 2013р., який перейшов у щомісячну спільну роботу доцента Деркач О.О. з вихователями закладу.

Педагоги дитячого будинку «Перлинка» брали участь у науково-практичних конференціях, семінарах, педагогічних читаннях:

-      Сьомі Всеукраїнські Педагогічні читання «Маніфест гуманної педагогіки – сходження у майбутнє» листопад 2013 р.;

-      Науково-практична конференція «Становлення особистості професіонала: перспективи й розвиток» (старший вихователь Артемова Т.М.) лютий 2013 р.;

-      Авторський семінар академіка Ш.А.Амонашвілі «Основи гуманно-особистісного підходу до дітей в освітньому процесі» (вихователь Кунчева Я.В.) квітень 2013 р.;

-      Всеукраїнська конференція «Педагогіка благочестя в освітньому середовище України» (директор Петрова С.М) квітень 2013 р.;

-      ХІ Міжнародна науково-практична конференція «Валеологія: сучасний стан та перспективи» (лікар Єлісєєва Л.Г.) квітень 2013 р.;

-      Обласний науково-практичний семінар (заст.. директора з НВР Колесніченко Ю.Л.) червень 2013р.;

-      Серпнева конференція педагогічних працівників міста (заст. директора з НВР Колесниченко Ю.Л) серпень 2013р.;

-      Всеукраїнська конференція «Педагогіка благочестя в освітньому середовище України» (директор Петрова С.М., практичний психолог Аргірова С.І.) серпень 2013 р.;

-      ІІІ Міжнародна науково-практична конференція «Актуальні проблеми викладання російської мови та літератури» («Музейна педагогіка як засіб формування готовності дітей до освоєння історико-літературної спадщини та самореалізації у соціокультурному просторі» директор Петрова С.М.) жовтень 2013 р.;

-      Круглий стіл за темою «О реалізації ініціатив Призидента України «Діти – майбутнє України» (директор Петрова С.М.) жовтень 2013 р.;

-      Конференція «Геоінформаційні системи в територіальному управлянні» (заст.. директора з НВР Колесниченко Ю.Л.) травень 2014р;

-      Фестиваль системних розстановок «РОДОСВІТ» (практичний психолог Бабаєнко Т.П.) червень 2015р.;

-      Міжнародна науково-практична конференція в рамках Міжнародного проекту INOVEST (заст. директора з НВР Колесниченко Ю.Л.) липень 2015р.

Важливим для професійного зростання колективу є системність та науковість. Педагогічні технології, що використовуються у виховному процесі дитячого будинку дозволили реалізувати модель інноваційного закладу, яка всебічно враховує зміст, організацію, умови та фактори продуктивного процесу виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також створити комплекс програм з формування готовності до особистісної та соціальної самореалізації (додаток 2.6) На сьогоднішній день у роботі колективу використовуються дванадцять педагогічних технологій:

  • ігрова технологія;
  • технологія проблемного навчання і виховання;
  • технологія саморозвиватися навчання (Селевко Г.К.);
  • культурновиховна технологія диференціального навчання у відповідності з інтересами дітей;
  • технологія саморозвитку (Монтессорі М.);
  • технологія «Школа життя» (Амонашвілі Ш.А.);
  • здоров’язбережувальна технологія;
  • технологія музейної педагогіки;
  • технологія успішності у трудовій діяльності;
  • технологія естетичного виховання;
  • технологія самореалізації вихованців дитячого будинку;
  • технологія арт-педагогіки.

Найчастіше задіяна ігрова технологія, яка використовується, враховуючи вікові особливості дітей, на заняттях, прогулянках, під час спортивних заходів. У молодших групах дитячого будинку основним змістом є предметна діяльність, у більш старших дітей - це ігри, в яких відображаються відносини між людьми, відносини в соціумі, що безпосередньо сприяє соціалізації вихованців. У підлітковому віці домінує ділова гра. Кожна гра несе в собі не тільки розвивальну, але й терапевтичну функцію. Ігрову технологію супроводжує технологія «Школа життя», яку активно використовує у своїй практичній діяльності вихователь групи «Растишки» Кунчева Я.В. Завдяки цьому у кожної дитини формується відчуття спільності в колективі, цінність себе та інших, створюється атмосфера співробітництва та готовності допомагати.

У всіх групах вихователі активно використовують прийоми арт-педагогіки. У цій роботі координуючу функцію виконує психолог Бабаєнко Т.П., консультуючим фахівцем є Деркач О.О. - кандидат педагогічних наук, доцент. На формування внутрішньої позиції «Я - школяр» були опрацьовані казки «Лісова школа» Панфілової О.А. як основа атр-терапівтичної коррекції (обговорення, малювання, драматизація, програвання). У групі старших школярів робота з формування позитивної свідомості будується на опрацюванні притч і легенд, а зовсім маленькі вихованці працюють з авторськими казками та казками народів світу.

Постійно проводиться робота з впровадження здоров’язберігаючих технологій:

-         фізіотерапевтичні процедури;

-         контроль за фізичним навантаженням під час занять спортом;

-         оздоровлення дітей;

-         санітарно-просвітницька робота серед вихованців та колективу.

Педагогічний та медичний персонал створюють здоров'язберігаюче середовище і виховують потребу у збереженні та розвитку здоров'я як особистої цінності.

Протягом експериментального дослідження педагогічний        колектив реалізував також свої авторські навчальні програми, та використовуються програми, затвердженні Міністерством освіти і науки України (додаток 2.7)

Робота методичного кабінету проводиться на основі діагностики. Аналізуючи діяльність методичного кабінету можливо відслідкувати динаміку роботи за основними напрямками: підвищення ефективності спілкування, саморозвиток педагогів, підвищення компетентності, підвищення якості експериментально-дослідницької діяльності.

Табл. 2.5. Динаміки методичної роботи з педагогічним колективом.

 

Підвищення ефективності спілкування

саморозвиток педагогів

підвищення компетентності

підвищення експериментально-дослідницької діяльності

2010 р.

14 %

7%

43%

36%

2011 р.

30%

3%

37%

30%

2012 р.

36%

23%

33%

8%

2013 р.

45%

16%

29%

10%

2014 р.

45%

15%

25%

15%

2015 р.

52%

18%

12%

18%

 

Показники динаміки методичної роботи з педагогічним колективом свідчать що:

  1. vякість методичної роботи, орієнтованої на підвищення ефективності спілкування щорічно зростає;
  2. vякість методичної роботи, орієнтованої на підвищення прагнення педагогів до саморозвитку змінюється щорічно, що обумовлено оновленням колективу;
  3. vякість методичної роботи, орієнтованої на підвищення компетентності вихователів та фахівців щорічно зменшується, завдяки актуалізації саморозвитку та самоосвіти;
  4. vякість методичної роботи, орієнтованої на підвищення знань щодо експериментально-дослідницької діяльності зменшувалась до п’ятого етапу експерименту, що обумовлено завданнями програми експерименту.

Слід зазначити, що зростання показників професійної діяльності педагогів за наступними позиціями: знання методик, знання вікових особливостей дітей, знання форм, методів і технологій, які сприяють створенню умов для самореалізації та соціалізації вихованців, однак активне застосування цих знань потребує постійного контролю з боку методичної служби дитячого будинку.

Адміністрацію дитячого будинку питання підвищення професійної компетентності педагогів хвилювало з перших днів становлення колективу, тому було проведено повторне дослідження готовності колективу до інновацій.

 

Табл.2.6. Порівняння результатів дослідження готовності колективу до інноваційної діяльності.

Діагностичні блоки

Показники інноваційної діяльності

Відсоткове вираження показників високого рівня (2010р)

Відсоткове вираження показників високого рівня (2014р)

Мотивоційно-цільовий блок

Здатність до самоаналізу (ЗС)

80%

95%

Здатність відмови від стереотипів педагогічного мислення (ЗВ)

80%

100%

Прагнення творчих досягнень (ПТД)

80%

95%

Вміння визначити мету власної роботи (ВВМ)

70%

95%

Змістово-операційний блок

Оволодіння новим педагогічним досвідом (ОНД)

75%

95%

Здатність акумулювати та використовувати довід творчої діяльності колег (ЗАВ)

65%

100%

Розробка та виявлення власних розробок (РВР)

65%

80%

Регулятивно-коррекційнний блок

Здатність до самоаналізу ти само оцінювання (ЗСС)

60%

95%

Систематичне коригування форм та змісту освітньо-виховного процесу (СК)

70%

85%

Самостійний пошук інформації з метою самоаналізу (СП)

80%

95%

Здатність прогнозування ти проектування (ЗПП)

60%

85%

Результати інноваційної діяльності

Впровадження інновацій (ВІ)

75%

95%

Підвищення мотивації навчання, ріст ініціативи дітей (ПМв)

75%

100%

Ріст рівня особистих досягнень вихованців (РОДв)

80%

100%

Використання придбаних знань у повсякденному житті (ЗВ)

85%

95%

 

Дослідження готовності педагогічного колективу до інноваційної діяльності дозволяє зробити висновок про зростання такої готовності що позитивно характеризує якість роботи самоосвіти педагогічного колективу. Впровадження в практику аналізу діагностичних методів, дозволило підвищити якість методичної роботи, забезпечити індивідуальний підхід до кожного педагогічного працівника.

Аналізуючи методичну роботу можна говорити про позитивну динаміку у професійному розвитку колективу.

Систематизовані результати методичної роботи відображаються у публікаціях періодичних видань (додаток 2.8), а також у рамках проблемного семінару та науково-практичної конференції, які пройшли на базі дитячого будинку у 2013 та 2015 роках відповідно (додаток 2.9, 2.10).

2.4      Робота бібліотеки як інформаційного центру.

Книжковий фонд бібліотеки станом на 01.01.2016р. складає 3317 примірників науково-популярна, довідкова, методична, художньої літератури. За три роки фонд бібліотеки збільшився на 1120 примірників.

Всі вихованці дитячого будинку «Перлинка» як дошкільного так і шкільного віку є читачами бібліотеки, а поряд з ними вихователі та інші співробітники закладу.

Порівняно з 2012-2013 навчальним роком у вихованців шкільного віку збільшився інтерес до читання книг, розширилися їх уподобання у виборі літератури, виявлені кращі читачі.

Перереєстрація читачів, інвентаризація бібліотечного фонду проводиться кожного року. Для обліку фонду ведеться наступна документація – інвентарні книги, систематизовані акти, копії накладних на придбану літературу, формуляри читачів, бібліограф. З 2009 року в штатний розпис внесена посада бібліотекаря, а з 2014 року посада завідувача бібліотеки.

         Бібліотекар проводить активну роботу щодо залучення учнів до читання. З дітьми проводилися бесіди про правила користування бібліотекою, бібліотечні уроки «Звідки прийшла книга», «Книжкове царство – мудре царство», «Подорож до казки». На 2015-2016 н.р. заплановано щомісячне проведення «Дня новинок» з метою знайомства вихованців з поповненнями бібліотеки.

Вихованню дбайливого ставлення до книги, прищепленню навичок самостійної роботи з книгою, вихованню естетичних смаків, любові до літератури, культури мови сприяють тематичні спектаклі, літературні ігри, вікторини, брейн-ринги, виховні години: «Літературні пазли», «Турнір ввічливих», «Літературне лото», «Енциклопедії – книги Всезнайки», «Збери героїв однієї книги», «Кращій знавець українських казок».

Продовжується спільна діяльність бібліотекаря та музичного керівника, керівника діяльності, хормейстера, логопеда, яка направлена на активізацію інтересу вихованців до читання. Найулюбленішими заходами в бібліотеці для дітей дошкільного і молодшого шкільного віку стали літературно-музичні свята «Казка в гості до нас поспішає», «Улюблені герої наших казок».  

Проводяться індивідуальні консультації читачів при виборі книги та надається допомога вихованцям в написанні шкільних рефератів.

Бібліотека забезпечує інформацією всіх учасників навчально-виховного процесу дитячого будинку «Перлинка». На допомогу педагогам та працівникам дитячого будинку в бібліотеці складений систематичний та алфавітний каталог за таблицями бібліотечно-бібліографічної класифікації за розділами: природничі науки, техніка, технічні науки, сільське та лісове господарство, охорона здоров’я, медицина, суспільні науки в цілому, культура, наука,освіта, мовознавство, фольклористика, літературознавство, художня література, мистецтво, релігія, філософія, логіка, етика, естетика, психологія

         Адміністрація закладу приділяє велику увагу забезпеченню нормативно-правових, фахових і дитячих періодичних видань. За рахунок коштів Благодійного фонду «К» протягом трьох років здійснено передплату 26 найменувань на загальну суму 46916.51грн. на рік. Таким чином, бібліотека дитячого будинку розвиває здібності, творчу думку, сприяє успішному засвоєнню програм із навчальних предметів, виробляє у вихованців досвід, самостійно здобувати інформацію, забезпечує всебічний розвиток особистості. Музей опис

 

Розділ ІІІ. Соціально-психолого-медико-педагогічний супровід вихованців.

У дитячому будинку «Перлинка» комплексний підхід реалізується завдяки соціально-психолого-медико-педагогічному супроводу, головними завданнями якого є:

1. Єдність зусиль усіх фахівців – єдиний підхід.

2. Забезпечення добрих взаємин дитини з дорослими.

3. Профілактичні заходи щодо зміцнення фізичного, психічного, соціального та духовного здоров'я.

4. Реалізація внутрішнього потенціалу кожного вихованця, засобами додаткового виховання і навчання.

5. Визначення ефективності СПМПС - моніторингове дослідження.

6. Реалізація індивідуального маршруту кожного вихованця.

В 2010 році розроблене та затверджене положення про Соціально-психолого-медико-педагогічний консиліум ОКНЗ ДБ «Перлинка», який виконує наступні завдання:

-         Виявлення та рання діагностика відхилень в розвитку дитини;

-         Профілактика фізичного, інтелектуального та емоційного напруження і зривів тобто фізичного, психічного, соціального та духовного здоров’я;

-         Виявлення резервних можливостей розвитку;

-         Визначення характеру, тривалості та ефективності проведеної корекції та реабілітації;

-         Підготовка та ведення документації, що відображає актуальний розвиток дитини, динаміку її стану, рівень шкільної успішності тобто реалізація індивідуального маршруту.

Завдання соціально-психолого-медико-педагогічного супроводу реалізують медичні працівники, вчителі-логопеди, практичні психологи та педагог соціальний.

Результатом багаторічної роботи СМПП супроводу:

-індивідуальний маршрут розвитку;

- портфоліо педагогів.

 

3.1. Робота медичного супроводу фізичного здоров’я вихованців.

Здоров'язбережувальні та здоров'яформуючі освітні технології передбачають створення комплексних умов виховання та навчання, які дають змогу формувати високий рівень здоров'я дітей, прищеплювати їм навички здорового способу життя, здійснювати моніторинг показників індивідуального розвитку фізичного здоров’я. В закладі проводиться санітарно-просвітницька і профілактична робота з дітьми та педагогами, організоване медичне обслуговування, фізично-оздоровча робота, раціональне харчування.

Медичне обслуговування вихованців закладу забезпечується медичними працівниками дитячого будинку і дитячої поліклініки № 6 Київського району, які двічі на рік безоплатно проводять медичні огляди всіх вихованців, у разі потреби беруть їх на диспансерний облік, здійснюють постійний медичний нагляд і своєчасне лікування.

В рамках медичного супроводу щороку проводяться диспансеризація, реабілітація, корекція соматичних, психофізіологічних порушень здоров'я вихованців, а також профілактичні заходи. Медичними працівниками проводяться вакцинації, консультації спеціалістів за необхідністю, а також необхідні обстеження вихованців. Оформлений договір соціального партнерства з приватною стоматологічною клінікою «Білий Клик» та клінікою «Святої Катерини». В клініці «Святої Катерини» дітям проводилась УЗД діагностика та консультації вузькими спеціалістами. В разі потреби користувались послугами швидкої допомоги клініки «Святої Катерини». Також, в рамках медичного супроводу діти щорічно оглядаються спеціалістами медичного центру «Надія, добро і добробут» офтальмологом, гастроентерологом, кардіологом, ендокринологом, хірургом, дитячим гінекологом, неврологом, алергологом. Також в медичному центрі «Надія, добро і добробут» усім дітям проводиться УЗД діагностика, ЕКГ та профілактичні процедури «соляна кімната» та кисневий коктейль, з метою запобігання захворюванням бронхо – легеневої системи, шлунково – кишкового тракту, та з метою загального оздоровлення організму.

Профілактичні щеплення проводяться в ДГБ № 6 згідно плану, станом на січень 2016р. всі діти щеплені згідно віку.

Диспансеризація проводиться в повному обсязі - оглянуто 100% дітей. Щороку діти оглядаються фахівцями вузького профілю (грудень і березень), проводяться лабораторні дослідження, після чого визначаються подальші шляхи лікування та профілактики різних захворювань дітей. Діти,які ідуть до школи, оглядаються лікарем ендокринологом.

Табл. 3.1. Апаратна діагностика фізичного здоров’я

 

2012-2013

2013-2014

2014-2015

ЕхоЕГ

13

4

5

ЕЕГ

8

4

5

ЕКГ

6

51

51

ДТКТ

8

-

-

РЕТ

2

-

-

УЗД

6

51

51

 

В 2012 році 14 дітей пролікувались від діагнозу: «Ентеробіоз», це склало 7,7% від загальної кількості дітей. Даний показник для дітей дитячого будинку являється невисоким – 1,65% складають діти які знаходяться на території дитячого будинку, а 6,05% діти які відвідують загальноосвітню школу і контактують з іншими дітьми.

Табл. 3.2. Динаміка захворювання на ентеробіоз

 

2012-2013

2013-2014

2014-2015

Ентеробіоз

14 дітей

7 дітей

4 дітей

 

За ці роки суттєво знизився рівень захворюваності на ентеробіоз. В дитячому будинку з метою профілактики ентеробіозу всі діти два рази на рік отримують профілактичне лікування від гельмінтозів у вигляді препаратів ворміл та гельмінтокс.

Табл.3.3. Динаміка проведень оперативних дій

 

Діагноз

Кількість прооперованих дітей

2012-2013

Гострий апендицит

2

2013-2014

ПХО забитої рани голови

1

2014-2015

Хірургічна корекція косоокості;

ПХО забитих ран голови, гострий апендицит

4

 

В 2013р. одна дитина знаходилась під наглядом головного дитячого ендокринолога МОЗ України з Дз: субнанизм психо-соціальний з мембросекреторною дизфункцією, СТГ, мінімальна екроідальна недостатність.

З 2012 року під наглядом в інституті очних хвороб ім.Філатова з очною патологією знаходиться 10 дітей, що складає 5,5%. Двоє дітей (1,1%) після корекції окулярами і проведеного лікування апаратом «Бриз», а також, проведених процедур в лабораторіях клініки ім. Філатова відновили свій зір і будуть користуватися окулярами для закріплення отриманого результату. Щороку   діти проходять необхідне лікування в лабораторіях клініки ім. Філатова та отримують профілактичне лікування в дитячому будинку «Перлинка» апаратом «Бриз» 4 рази на рік, а 40 дітей користуються апаратом 2 рази на рік для профілактики. Все це забезпечує позитивну динаміку з питань збереження зору дітей. З 2010 по 2015р дітей з очною хворобою зменшилось на 2. Позитивним є те, що зір у дітей не погіршується, а залишається на попередньому рівні та покращується, що безпосередньо слід вважати позитивною динамікою.

За підсумками щорічної диспансеризації, лікарем-педіатром дитячого будинку розробляються індивідуальні плани обстеження та рекомендовані лікувально-оздоровчі заходи на рік на кожну дитину. Вся інформація про результати диспансерного обстеження дітей з рекомендаціями лікарів-фахівців щодо подальшого обстеження та лікування, планування заходів з оздоровлення та лікування дітей, доводиться до адміністрації, спеціалістів дитячого будинку, вихователів і помічників вихователя.

Захворюваність дітей на ГРВІ постійно зменшується завдяки своєчасній профілактичній роботі, проведеній вітамінотерапіі а також вакцинацііі.

Табл. 3.4. Динаміка захворювання вихованців на ГРВІ

 

2012-2013

2013-2014

2014-2015

ГРВІ

14,8%

12,3%

9,8%

 

В епідеміологічний період продовжується проведення профілактики ГРВІ та грипу. Діти отримують вітамінотерапію (йодомарин, піковіт) починаючи з ІІ половини серпня по жовтень, проводиться змазування слизистої оболонки носу оксаліновою маззю. Свій результат дала і щорічна вакцинація дітей та працівників. Добрі результати в знижені захворюваності дають і систематичні заході загартування дітей: купання в морі, і влітку і взимку обливання водою, ходіння босоніж в літній період, щоденні прогулянки в парковій зоні, прогулянки до моря в осінньо-зимовий період.

Кожного року в осінньо-зимовий період проводиться профілактичне лікування фізіотерапевтичним апаратами (УФО, тубус-кварц). Завдяки чому, захворюваність у більшості дітей зменшилось, покращилось носове дихання, зменшились випадки риніту. Рецидиви хронічного тонзиліту після проведення фізіопроцедур мають тенденцію до зниження. Під контролем лікаря діти активно користуються басейном на протязі року, гідромасажними ваннами.

Дає позитивні результати практика організації занять в басейні для першокласників з метою полегшення процесу адаптації та зняття психологічного напруження. Щоденно в групах проводиться ароматерапія. Також використовуються профілактично-лікувальні технології: фітотерапія (полоскання ротової порожнини розчином часнику, вживання відварів, водних настоїв лікарських трав, трав'яні ванни), вітамінотерапія (полівітаміни, аскорбінова кислота, вітамінізація страв тощо),гідромасаж.

У дитячому будинку застосовують профілактичні технології, які проводяться вихованцями та інструкторами з фізкультури та ЛФК: різні види самомасажу, ходіння дітей по доріжках здоров'я, загартовуючі процедури, масаж, гідромасаж.

Кваліфіковані вихователі, практичні психологи, педагог соціальній, вчителя – логопеди, лікар-педіатр, медичні сестри, інструктори з фізичного розвитку підтримують інтерес дитини до власного здоров’я, здійснюють постійний контроль за виконанням оздоровчих заходів, призначень лікаря. Всі ці методи підвищують імунітет та покращують загальний стан дітей.

Оскільки всі діти, які приходять до дитячого будинку мають дефіцит уваги, наслідки сенсорної, емоційної, соціальної деривації, у багатьох дітей спостерігається затримка психомовного розвитку, емоційні розлади різного ступеню важкості, найбільш розповсюдженим є розлади порушення поведінки: гіперактивність, імпульсивність, роздратованість, схильність до агресії. В зв’язку з цим крім педагогічної, психологічної, педіатричної роботи для окремих дітей за призначенням лікаря-психіатра проводиться супровід у вигляді медикаментозної терапії.

Практичні психологи дитячого будинку застосовують оздоровчі технології терапевтичного спрямування, такі як: арт-терапія, пісочна терапія, казкотерапія, музична терапія, кольоротерапія, ігрова терапія для дітей, які потребують певних корекційних впливів.

На базі дитячого будинку проводяться заняття з ЛФК. Заняття організовано по групах здоров'я, що дає змогу дітям отримати фізичне навантаження, відповідно їх діагнозу.

 

 

 

 

Табл.3.5. Стан здоров'я в процентному відношенні.

Групи здоров'я

2012-2013р.

2013-2014р.

2014-2015р.

І група

33,3%

31,1%

 

ІІ група

55,5%

59,1%

 

ІІІ група

11,1%

9,8%

 

 

Контроль за заняттями з фізкультури проводиться лікарем-педіатром разом з заступником директора з НВР щомісячно, це дає змогу регулювати навантаження на дитячий організм. За призначенням лікаря дітям 2 рази на рік проводиться масаж та гідромасаж з профілактичною та лікувальною метою.

З 2012р проводиться активна робота за методикою Євмінова інструктором з ЛФК. На дошках Євмінова проходять як індивідуальні так і групові заняття. Результативність проведеної роботи та діагностика постави дітей перевіряється фотокомп’ютерним методом. Спостерігається позитивна динаміка.

Однією з причин викривлення хребта є неправильне положення стопи. З метою лікування плоскостопості щороку дітям оновлюється ортопедичне взуття та устілки. За договором соціального партнерства. Інструктор ЛФК за кошти Благодійного фонду пройшла додаткове навчання в Києві в «Школі Євмінова», отримала свідоцтво на право використовувати методику діагностики та корекції хребта.

Ґрунтовна оздоровчо-валеологічна робота відбувається на заняттях з фізкультури, плавання, в тренажерній залі, на стадіоні. Інструктори дитячого будинку володіють фаховими методиками, знають вікові психофізиологічні особливості дітей, уміють аналізувати проблеми і на основі цього аналізу вносити корективи в педагогічний процес. Досягнення позитивних результатів спостерігається у підвищенні інтересу дітей до активності рухової діяльності, меншої захворюваності вихованців, зниженні травматизму дітей.

Протягом 2014 року розпочав роботу гурток з «Валеології», що дає змогу закріпляти знання дітей про здоровий спосіб життя. Вихованці вчаться не тільки бути здоровими, але й надавати іншим першу медичну допомогу, набувають знань про тіло і душу, а головне – виховують в собі милосердя,взаємодопомогу та співчуття. За рік роботи структура гуртка претерпіла змін, його проводить кожна медична сестра дитячого будинку під контролем лікаря-педіатра.

Постійно проводиться санітарно-просвітницька робота з колективом дитячого будинку, за останній час це семінари та консультації на такі теми:

-         Що таке гельмінти? Їх профілактика та лікування.

-         Чистота – ворог хвороб.

-         Ослаблення адаптаційного синдрому для першокласників.

-         Профілактика гострих захворювань: вітамінотерапія, адаптогени, басейн, гідромасаж.

-         Профілактика грипу.

-         Сім правил для здоров’я зубів.

-         Особливості догляду за ротовою порожниною дітей.

-         Правила проведення загартування, дихальної гімнастики, масажу, ЛФК.

-         Перша долікарська допомога.

-         Золоті правила збереження зору та слуху.

-         Як вберегтися від застуди.

-         Необхідність виконання і контроль за санітарними правилами, режимом дня.

-         Правила користування гігієнічними засобами.

-         Як зберегти гарну поставу та запобігти плоскостопості.

-         Організація харчування дітей у відповідності до гігієнічних норм.

-         Особиста гігієна в умовах дитячого будинку.

-         Як допомогти клітинам мозку.

-         Гриби. Небезпека та перша допомога про отруєнні.

-         Небезпечні рослини, міри безпеки.

-         Повітряні та сонячні ванни, правила їх прийому та інші.

         3.2. Робота логопедичного центру.

Над виконанням завдань експериментального дослідження та розвитку мовлення вихованців дитячого будинку «Перлинка» працювали вчителі-логопеди, корекційною роботою за три роки було охоплено 40 дітей. Всі діти мають супроводжуючий діагноз дизартрія.

У 2013-2014 навчальному році, логопедичною корекцією було охоплено 10 вихованців шкільного віку.

У дошкільних групах проводилися фронтальні та індивідуальні логопедичні заняття з урахуванням психічного розвитку дітей з важкими порушеннями мови (особливостями уваги, пам'яті, слухового і зорового сприйняття, моторики, довільної діяльності тощо) згідно віку і діагнозу. З дітьми шкільного віку проводилися індивідуальні заняття та консультування педагогів щодо роботи з дітьми. З дітьми проводиться робота з розвитку артикуляційних органів, уточнювалася артикуляція окремих звуків, багато уваги приділяється сенсорному вихованню (колір, форма, співвіднесення частини з цілим і т.д.). Дітьми засвоєно багато лого-ритмічних мовних вправ, що сприяє формуванню у них когнітивних процесів. Для прискорення процесу корекції звуків, дітям з діагнозом дізартрія, проводиться логопедичний масаж. Для розвитку культури мовлення дітей молодшого шкільного віку, проводяться групові заняття.

Робота логопеда не зводилася лише до формування правильної вимови, навчання письма та читання. Діти працювали і над мовним диханням, над умінням користуватися голосом, вчаться говорити інтонаційно виразно. У дітей сформувався гарний самоконтроль над правильною вимовою.

З урахуванням індивідуальних особливостей кожної дитини та діагнозу, розроблена програма розвитку мови на кожну дитину, що входить до індивідуального маршруту розвитку. При необхідності до роботи логопеда залучаються дефектолог, психолог, лікар-педіатр та психіатр.

Корекційна робота з подолання порушень письма, проводиться поетапно і розрахована на декілька років. Навчання цих дітей ведеться за спеціально розробленою для них програмою.

Ефективність корекційної роботи логопеда залежить від постійної співпраці з вихователем. Протягом трьох років проводилися логопедами дитячого будинку були проведені семінари з наступних тем: «Диференційна діагностика діслалії і стертої форми дізартрії», «Класифікація порушеннях писемного мовлення», «Корекційна робота з попередження дісграфії та діслексії», «Мовне дихання, як основа мови», «Сумісна робота дихального, голосового та артикуляційного апаратів в корекції мовленнєвих порушень»; відкриті заняття «Диференціація голосних першого й іншого ряду», «Класифікація приголосних за твердістю - м'якістю», «Звуки Р- Р'. Диференціація звуків Р- Р'», а також практичні заняття.

Вчитель-логопед провела практичне заняття для педагогів «Артикуляційна гімнастика, її роль і завдання», а також навчальний семінар-практикум з педагогами за темою «Артикуляційна і дихальна гімнастика».

Вихователі тісно співпрацюють з вчителями-логопедами, активно закріплюють і відпрацьовують чистомовки та скоромовки, підібрані індивідуально кожній дитині на певні звуки, проводять комплекси артикуляційної гімнастики.

Слід відмітити системну науково-методичну дослідницьку діяльність вчителя-логопеда Безуглої А.А. над проблемою: «Корекція мовленнєвих розладів у дітей з порушеннями, спрямована на подальшу психологічну і мовну готовність дитини до навчання в школі» в рамках експерименту дитячого будинку «Перлинка». Безугла А.А опробувала власну методичну розробку: «Систематизація методичного матеріалу з постанови звуку «Р», яка схвалена Одеським обласним інститутом удосконалення вчителів. У журналі «Дефектолог» № 1за 2012 р. була надрукована її стаття «Профілактика дісграфії та діслексії - спільна робота логопеда і вихователя».

У 2013-2014 навчальному році логопедична робота спрямована на відпрацювання інтонаційної виразністі мови вихованців, вдосконалення мовлення вихователів і співробітників дитячого будинку.

Табл.3.6. Динаміка змін логопедичних діагнозів

 

2012-2013

2013-2014

2014-2015

Дизартрія

17

10

10

Дісграфія

3

2

 

Діслексія

 

 

 

ОНР 1 рівня

 

 

2

ОНР 2 рівня

Поч. 3

 

 

ОНР 3 рівня

Поч.6           кін.9

Поч.4           кін.2

Поч.1           кін.0

 

Позитивним результатом діяльності вчителя-логопеда дитячого будинку «Перлинка» є те, що сьогодні логопедичної корекції потребують 12 дітей дитячого будинку «Перлинка».

3.3. Психологічний супровід вихованців.

Практичні психологи проводять планомірну систематичну роботу з виявлення проблем і труднощів вихованців, визначенню комплексу психокорекційних, психотерапевтичних і розвиваючих заходів у відповідності з віковими та індивідуально-типологічними особливостями вихованців. Враховуючи необхідність цілісного підходу до розвитку дітей, дослідницьку діяльність закладу були визначені основні напрямки роботи (діагностична, профілактична, корекційна) і позначені головні завдання психологічної служби.

Психодіагностична робота проводиться відповідно до річного плану, на сьогоднішній день включає в себе два етапи моніторингового дослідження, діагностичну програму готовності до школи, діагностичну програму адаптації до 1-го та 5-го класів, а також діагностику за запитом та уточнюючу діагностику. Діагностична процедура передбачає індивідуальне проведення з метою більш глибокого і ретельного дослідження. Групова діагностика проводитися тільки у разі неможливості індивідуального дослідження.

В діагностичній роботі в 2012 році ряд методик був змінений у зв'язку з створення Програми моніторингу формування готовності вихованців до особистісної та соціальної самореалізації. В діагностичній роботі психологічної служби використовувалися наступні психодіагностичні методики:

-         Пізнавальна сфера:

  • Методика дослідження інтелекту Векслера (WISC, WPPSI);
  • Тест Тулуз - Пєрона;
  • Візуально - моторний гештальт - тест Бендера;
  • Готовність до школи «Методика вивчення готовності до школи» (Л.А. Ясюкова);
  • Емоційно - вольова сфера:
    • Карта спостереження (Д. Стотт);
    • Колірний тест Люшера;
    • Особистісна сфера:
    • Опитувальник «Хто Я?" (М.Куна, Т. Макпартленда);
    • Методика дослідження самооцінки особистості С.А. Будасси (адаптована);
    • Тест - опитувальник самоставлення (В.В. Столін, С.Р. Пантелєєв) (адаптована);
    • Методика «Шкала самотності» (Д. Рассел, Л. Попелом, М. Фергюсон) (адаптована);
    • Тест (шкала) самоефективності (адаптована);
    • Hand - test;
    • Тест «Вік. Стать Роль. »(В. Юстицкис);

-     Морально - етична сфера:

  • Методика «Ціннісні орієнтації» М. Рокича (адаптована);
  • Методика «Незавершений теза» (Н.Е.Щукової);
  • Колірний тест відносин.
  • Шкільна адаптація:
    • Методика дослідження мотивації навчання у першокласників М.Р. Гінзбург;
    • Проективна методика «Школа звірів»;
    • Проективна методика «Мій клас»;
    • Колірний тест Люшера (Емоційні установки по відношенню до школи. Обстановка будинку. Емоційний фон. Енергетика);
    • Анкета «Школа»;
    • Методика «Незакінчені пропозиції»;
    • Анкета «Як мені в школі»;
    • Методика для діагностики шкільної тривожності А.М.Прихожан;
    • Методика «Дерево»;

У 2013 році була розроблена Програма моніторингу, до якої увійшли перераховані вище методики діагностики пізнавальної сфери, емоційно - вольової сфери, особистісної та міжособистісної сфер, а також морально - етичної сфери. У 2013 році в діагностичній роботі використовувалися методи діагностики готовності до школи та шкільної адаптації використовувалися відповідно до діагностичних програм 2012 року, також незмінними залишилися методи діагностики процесу адаптації. У 2013 році були внесені зміни до Програми моніторингу - виключена методика «шкала самотності» (Д. Рассел, Л. Попелом, М. Фергюсон). Цього ж року діагностичні методики були розподілені згідно з Квадратом здоров’я за І.Д.Бехом.

Результати діагностики пізнавальної сфери, емоційно - вольової сфери, особистісної та міжособистісної сфер, морально - етичної сфери є основою Індивідуального маршруту розвитку кожного вихованця, а також дозволяють фіксувати ефективність корекційно - розвивальної роботи. Результати щорічної діагностичної роботи дають можливість організувати і скорегувати види діяльності соціально - психологічної служби, такі як корекційно - розвиваюча робота, профілактична робота, робота з педагогічним колективом.

Моніторингове дослідження проводиться двічі на рік і направлене на дослідження психологічного та духовного здоров'я (відповідно до "квадрата здоров'я" за І.Д. Бехом) у вересні та березні відповідно. У моніторинговому дослідженні беруть участь як вихованці так і педагогічний колектив.

Дослідження психологічного здоров'я проводиться систематично з урахуванням внесених змін, що дозволяє аналізувати динаміку змін показників досліджуваних критеріїв.

У результаті проведення психодіагностичного дослідження були отримані дані, які дозволяють провести аналіз динаміки змін показника "норми" критеріїв психічного та духовного здоров'я. Слід підкреслити, що поняття "Норми" взято у лапки, адже в даному дослідженні беруть участь діти, які є психічно здоровими тобто вже відносяться до категорії "норма". В даному досліджені поняття "норма" виступає як показник бажаної (ідеальної) категорії, яка стане найкращою платформою індивідуально - типологічних особливостей особистості кожного вихованця, що надасть можливість якомога успішніше формувати готовність дитини до особистісної та соціальної самореалізації.

Представлений графік змін показників кожного діагностованого критерію, який має кількісне вираження. Показники емоційного стану та поло-рольової ідентичності коректно виражають тільки якісні показники. На графіку представлений порядковий номер критерію відповідно додатку 3.1. Даний графік дозволяє провести первинний візуальний аналіз і простежити позитивну динаміку змін показника процентної вираженості "норми"досліджуємих критеріїв. Слід зазначити, що крім показника "норми" діагностували показники "нижче норми" і "вище норми", які не відображені на графіку.

 

 

Мал. 3.1. Порівняння процентного вираження показника "норми" психічного здоров'я.

 

 

Аналізуючи дані, наведені на графіку, слід зазначити суттєву позитивну динаміку змін більшості показників. Присутній також і негативна динаміка деяких показників. Негативна динаміка пояснюється включенням у дослідження новоприбулих вихованців, які часто мають педагогічною занедбаністю, а також діагностика дітей досягли 5-ти річного віку. Слід урахувати, що більшість вихованців мають мінімальні мозкові дисфункціі та індивідуальний темп розвитку, тому психологічний та календарний вік дітей мають деякий розбіг. Аналіз діагностичних даних провозиться згідно календарного віку, тому динаміка зміни показників не має прямолінійного характеру. Узагальнюючи динаміку показників, слід вказати її позитивну спрямованість, що свідчить про регулярну, планомірну, систематичну і різнопланову роботу всього персоналу дитячого будинку.

У період з 2010 до 2015 р.р. з вихованцями шкільного віку проводиться діагностика моральної вихованості. Дана діагностика спрямована на вивчення духовного здоров’я дітей. Кількісний та якісний аналіз духовного здоров’я вихованців базується на результатах методики «Вибір» (від 7 років) і методики «Самооцінювання скромності» (від 12 років).

Табл. Результати методики «Вибір».

Якісне відношення до моральних цінностей

Відсоткове вираження

Активне, стійке, позитивне

21,21%

Активне, недосить стійке

63,64%

Пасивне, недосить стійке

15,15%

Негативне

0%

 

Табл. Результати методики «Самооцінювання скромності»

Рівень самооцінювання скромності

Відсоткове вираження

Високий рівень

50%

Середній рівень

37,5%

Низький рівень

12,5%

 

Результати якісного аналізу кожного вихованця враховуються при коригуванні індивідуального маршруту розвитку вихованця.

Під час контрольно-узагальнювального етапу у рамках моніторингового дослідження духовного здоров’я двічі на рік проводиться діагностика моральної вихованості дітей (березень і вересень) – методики «Вибір» і «Самооцінка скромності» (Бех І.Д. Психологічні джерела педагогічної майстерності», 2009), що дозволило оцінити динаміку змін показників духовного здоров’я.

Динаміка змін показників духовного здоровя

Критерій

Березень 2015 р.

Вересень 2015 р.

Активне, позитивне, стійке відношення до моральних цінностей

21,21%

27,6%

Високий рівень самооцінювання скромності

50%

60%

Наведені вище показники свідчать про позитивну динаміку змін критеріїв духовного здоров’я. Однак, такої кількості критеріїв недостатньо для повного відображення динаміки змін духовного здоров’я. У звязку із чим, діагностичні методи були доповнені такими методами:

-тест на визначення соціальної спрямованості особистості школяра (від 7 років);

- методика «Вимірювання особистісних якостей учнів середнього та старшого шкільного віку» (від 12 років);

- методика «Оціночна шкала прояву суспільних і моральних якостей підлітків і старшого шкільного віку» (від 12 років);

- методика визначення домінуючої гуманістичної (соціоцентричної) або езопової спрямованості школяра (від 12 років).

 

Дослідження духовного здоров'я з вересня 2012 року проводиться як окремий блок діагностики. Представлений графік змін показників кожного діагностованого критерію, який має кількісне вираження. Показники емоційного відношення до морально-етичних цінностей виражають тільки якісні показники. Даний графік дозволяє провести первинний візуальний аналіз процентної вираженості "норми" досліджуємих критеріїв.

Мал.3.2. Порівняння процентного вираження показника "норми" духовного здоров'я.

 

Отримані результати свідчать, що найбільш значущими для вихованців є альтруїстичні цінності, а також в рівній мірі значимі цінність особистого життя і цінність професійного самовизначення, цінність спілкування та етичні цінності. Цінність інших людей на сьогоднішній день більш прийнятна, ніж цінність самоповаги.

Необхідно відмітити стабільність прояву вираженості значущості цінностей серед вихованів напротязі всіх етапів дослідження. Можна припустити, що це пов’язано із залежністю формування системи цінностей вихованців від системи цінностей педагогічного колективу, адже склад колективу є сталим.

Ціннісні орієнтації педколективу формують систему цінностей вихованців. Тому особлива увага приділяється психологічному благополуччю і саморозвитку педагогів.

У моніторинговому дослідженні духовного здоров'я досліджується ряд єдиних критеріїв, як для дорослих, так і для дітей. Особливий інтерес викликає порівняння результатів за даними критеріями. Нижче у таблиці 3.3/6 представлені порівняльні результати.

Табл. 3.7. Порівняння результатів методики дослідження ціннісних орієнтацій (М.Рокіча).

Ціннісна орієнтація

Результати педагогічного колективу

Результати вихованців

конкретні цінності

44,44%

44,44%

абстрактні цінності

44,44%

44,44%

проф. самовизначення

76,92%

76,92%

особистісне життя

76,92%

76,92%

етичні цінності

76,92%

76,92%

цінності спілкування

76,92%

76,92%

цінності діла

63,64%

63,64%

індивідуалістичні

76,92%

76,92%

конформіські

86,67%

86,67%

альтруістичні

90,63%

90,63%

цінності самоповаги

63,64%

63,64%

цінності прийняття ін. людей

76,92%

76,92%

 

Аналізуючи дані наведені в таблиці 3.7, чітко видно ідентичність отриманих результатів. Слід припустити, що ціннісні орієнтації педагогічного колективу формують систему цінностей вихованців. Спираючись на дане припущення, слід приділяти особливу увагу духовному здоров'ю та розвитку педагогів з метою формування бажаної (наближеної до ідеалістичної) системи цінностей вихованців.

Крім діагностики ключових критеріїв духовного здоров'я, так само досліджувався і емоційне ставлення вихованців – ступінь значимості в їх житті та світогляді конкретних понять-цінностей. Наведені нижче результати отримані при використанні «Кольорового тесту відносин». На сьогоднішній день вихованці віком від 5 до 12 років не надають результати, які б відображали загальне ставлення до цінностей особистості. У зв'язку з цим, було розглянуто результати різних вікових груп.

Табл. 3.8. Результати методики « Кольоровий тест відносин»

Узагальнені Результати вихованців молодшого дошкільного віку (5 років)

рівень прийнятності якості нижче середнього

середній рівень прийнятності якості

щедрість

відповідальність

індивідуальність

Емпатія

байдужість

нетерпимість

толерантність

повага к себе

дисциплінованість

безвольність

цілеспрямованість

взаємодопомога

справедливість

любов до життя

безвідповідальність

такий як усі

байдужість до ближнього

небажання допомагати іншим

 

презирство до себе

 

несправедливість

 

цінність ближнього

 

Зневіра

 

працьовитість

 

Скупість

 

нехлюйство

 

Лінність

Узагальнені результати вихованців старшого дошкільного віку (6 - 7 років)

низький рівень прийнятності якостей

рівень прийнятності якості нижче середнього

середній рівень прийнятності якості

високий рівень прийнятності якостей

нехлюйство

байдужість

індивідуальність

відповідальність

скупість

справедливість

взаємодопомога

працьовитість

 

такий як усі

повага до себе

цілеспрямованість

 

небажання допомагати іншим

Щедрість

емпатія

 

байдужість до ближнього

несправедливість

 

 

безвольність

цінність ближнього

 

 

безвідповідальність

дисциплінованість

 

 

нетерпимість

толерантність

 

 

презирство к себе

любов до життя

 

 

 

Зневіра

 

 

 

Лінність

 

Узагальненірезультативихованцівмолодшогошкільноговіку(7 років)

рівень прийнятності якості нижче середнього

середній рівень прийнятності якості

високий рівень прийнятності якостей

безвідповідальність

Толерантність

щедрість

скупість

Справедливість

відповідальність

нетерпимість

такий як усі

любов до життя

лінність

Дисциплінованість

взаємодопомога

небажання допомагати іншим

Індивідуальність

цілеспрямованність

презирство до себе

Працьовитість

 

несправедливість

цінність ближнього

 

безвольність

Емпатія

 

зневіра

повага к себе

 

нехлюйство

 

 

байдужість до ближнього

 

 

байдужість

 

 

Узагальненірезультативихованцівмолодшогошкільного віку (8 - 9 років)

рівень прийнятності якості нижче середнього

середній рівень прийнятності якості

високий рівень прийнятності якостей

нетерпимість

Зневіра

щедрість

небажання допомагати іншим

повага к себе

любов до життя

скупість

Байдужість

 

нехлюйство

Толерантність

 

безвідповідальність

такий як усі

 

лінність

Відповідальність

 

презирство до себе

Цілеспрямованість

 

безвольність

Індивідуальність

 

несправедливість

Справедливість

 

байдужість до ближнього

цінність ближнього

 

 

Емпатія

 

 

Взаємодопомога

 

 

Дисциплінованість

 

 

Працьовитість

 

Узагальненірезультативихованцівшкільного віку (10 - 12 років)

рівень прийнятності якості нижче середнього

середній рівень прийнятності якості

високий рівень прийнятності якостей

зневіра

Індивідуальність

щедрість

скупість

Цілеспрямованість

цінність ближнього

нетерпимість

Дисциплінованість

 

безвольність

Працьовитість

 

безвідповідальність

Відповідальність

 

байдужість

такий як усі

 

несправедливість

Взаємодопомога

 

лінність

повага до себе

 

нехлюйство

любов до життя

 

байдужість до ближнього

презирство до себе

 

 

Емпатія

 

 

Толерантність

 

 

Справедливість

 

 

небажання допомагати іншим

 

 

Результати вихованців дошкільного віку свідчать про несформованість емоційного ставлення до особистісних якостей, про недиференційованість у відношенні до цінностей.

Результати вихованців віком до 7 років свідчать про формування емоційного ставлення до особистісних якостей, про частково диференційованому відношенні до цінностей, проте недостатньо чітко, що може бути обумовлено кризовим віком. Найбільш прийнятними вважають такі якості як щедрість, відповідальність, життєлюбність, взаємодопомога, цілеспрямованість.

Результати вихованців віком 8-9 років свідчать про формування емоційного ставлення до особистісних якостей, про частково диференційованому відношенні до цінностей, проте недостатньо чітко. Найбільш прийнятними вважають такі якості як щедрість, життєлюбність.

Результати вихованців шкільного віку (з 10 до 13 років) свідчать про формування емоційного ставлення до особистісних якостей, про частково диференційоване відношення до цінностей, проте недостатньо чітко. Найбільш прийнятними вважають такі якості як щедрість, цінність ближнього, неприйнятні якості не демонструють.

Аналізуючи отримані результати з урахуванням віку вихованців, можна допустити, що починаючи з молодшого шкільного віку діти високо цінують щедрість. Однак перевірити дане припущення і більш детально аналізувати результати можливо після проведення наступних зрізів при більшій кількості інформації.

У результаті проведення діагностичного дослідження педагогічного колективу були отримані дані, які дозволяють провести аналіз динаміки змін показника "норми". Представлений графік змін показників кожного критерію. На графіку представлений порядковий номер критерію відповідно додатку 3.3. Даний графік дозволяє провести первинний візуальний аналіз і простежити позитивну динаміку змін показника процентної вираженості "норми". Аналізуючи показники, випливає, що велика частина показників не зазнала змін. Відсутність динаміки, найімовірніше, викликане стабільністю психологічного та духовного здоров'я персоналу. Спираючись на отримані результати можна стверджувати, що кожен представник педагогічного колективу дитячого будинку є психологічно здоровою і зрілою особистістю.

В останнє діагностику психологічного та духовного здоровя педагогічного колективу було проведено на IV етапі експерименту. Спираючись на отримані результати, на V етапі в було розроблено програму з підготовки спеціалиста з розвитку дитину, що буде реалізовуватись під час VI етапу есперименту. Наразі найбільше уваги приділяється освіті та розвитку педагогів, тому в данний момент діагностика педагогічного колективу не бачиться доцільною. Наступне дослідження педагогічного колективу планується по закінченню серії семінарів, що потенційно мають вплинути на психологічне та духовне здоров педагогічного колективу. Саме тоді буде проведено вихідну діагностику з метою визначення дієвості даної частини програми підготовки спеціаліста з розвитку дитини.

 

 

Щорічно проводиться діагностика психологічної зрілості дошкільнят та готовності до школи. Кожного року кількість вихованців, які беруть учать у діагностці змінюється відповідно до віку вихованців. Діагностика проводиться по «Методу визначення готовності до школи» Ясюкової Л.А. За результатами проведеної діагностики на соціально-медико-психолого-педагогічному консиліумі надаються рекомендації щодо початку шкільного навчання вихованцями 6-ти та 7-ми річного віку.

Щорічно проводиться діагностична програма адаптації до першого і п'ятого класів. Результати діагностики адаптації є основою для планування та проведення корекційної роботи за даним напрямком. З метою профілактики дезадаптації вихованці старшого дошкільного віку за півроку до початку навчання в першому класі починають навчання в «нульовому» класі. Незважаючи на це у вихованців спостерігається дезадаптація. Тому для майбутніх першокласників починаючи з 2013-2014 навчального року введено психокорекційна казкотерапевтична програма «Формування у вихованців дитячого будинку внутрішньої позиції «Я - школяр».

У процесі проведення діагностичної програми були виявлені труднощі при переході в середню школу кожного з вихованців, що стало основою для індивідуальної корекційно-розвиваючої роботи. Особливість даної роботи в дезінформованості вихованця про цілі роботи тобто перед початком роботи дитині не оголошується, що зараз будуть вирішуватися його труднощі в школі, дитина прийшла «просто пограти», відпочити, «побалакати » і т.п.

Напередодні проведення педагогічної ради на тему: «Типи та рівні педагогічної взаємодії» у 2014р. була проведена діагностика педагогічного колективу за допомогою методики Томаса К. з метою вивчення стратегії поведінки в конфліктних ситуаціях.

Мал. Стратегії поведінки педагогічного колективу в конфліктних ситуаціях.

 

 

За результатами було проведено обговорення найбільш адаптивної поведінки у конфліктних ситуаціях та надані необхідні рекомендації.

Регулярно практичними психологами проводиться поточна діагностика як за запитом конкретних членів педагогічного колективу, так і з метою регулярного і систематичного контролю зовнішніх поведінкових проявів психологічного здоров'я/нездоров'я вихованців та педагогічного колективу.

Протягом чотирьох років проводилась регулярна робота з психологічної освіти педагогічного колективу. У більшості випадків дана робота носила індивідуальний характер або роботу в малих групах (2-3 педагога). Під час проведення методичних годин психологом спільно з педагогами детально розглядалися психологічні особливості окремих вихованців, причинно-наслідкові зв'язки тієї чи іншої поведінки, історія розвитку та становлення особистості вихованця. Педагогічний колектив регулярно поглиблює знання вікової психології і психологічних особливостей дітей сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. При проведенні педагогічних нарад колектив ознайомлюється з результатами проведеної раніше діагностики, а також отримує відповідні рекомендації з метою підвищення ефективності взаємодії в колективі і групах та удосконалення реалізації індивідуального підходу у роботі з вихованцями. Під час проведення соціально-психолого-медико-педагогічних консиліумів педагоги знайомляться з результатами психодіагностичних досліджень, систематизують теоретичні знання дитячої психології в питаннях розуміння природи індивідуально-типологічних особливостей особистості кожного вихованця. Завдяки такому інформаційному обміну, поглиблювали знання про методи і прийоми роботи в малих групах з урахуванням індивідуальності кожного і спільності дитячого колективу.

Спільно з психологами дитячого будинку педагогами складаються схематичні формулювання проблем і конкретної поведінки вихованців, які демонструють причинно-наслідкові зв'язки (замкнуті кола) небажаного, ненормативного, несприятливого і нездорової поведінки дітей. Створення схематичного наочного матеріалу дозволяє педагогам розглянути не тільки проблему, але і зрозуміти глибинні чинники, побачити «критичні події», які послужили причиною неадекватної поведінки. Це дозволяє формувати навколо кожного вихованця психотерапевтичну і психологічно здорову атмосферу, сприятливу для особистого розвитку та формування готовності вихованців до особистісної та соціальної самореалізації.

Основні теми просвітницької роботи та консультацій педагогів пов'язані з проблемою порушення емоційної регуляції у дітей-сиріт, що є причиною поведінкових розладів.

Просвітницька та консультаційна робота педагогічного колективу включає в себе кілька форм організації:

• Соціально-медико-психолого-педагогічні консиліуми:

  1. o«Результати моніторингового дослідження»;
  2. o«Адаптація вихованців до навчання в 1 і 5 класах»;

• Науково - методичні наради:

  1. o«Педагогічна взаємодія: Напрямок взаємодії вихователя»;
  2. o«Ефективність організації життєдіяльності вихованців дитячого будинку «Перлинка»: « Зони найближчого розвитку»;

• Семінари та семінари - практикуми:

  1. o«Використання методів заохочення і покарання»;
  2. o«Психологічне здоров’я дітей як мета і критерій успішності роботи дитячого будинку»;
  3. o«Рефлексія, як спосіб пізнання себе».

• Тренінг:

  1. o«Профілактика емоційного вигорання педагогічного колективу».

Просвітницька робота з педагогічним колективом носить більш індивідуальний характер або роботу в малих групах, задовольняючи запити кожного вихователя і помічника вихователя. Акцент ставився на організацію більш глибокого підходу при використанні особистісно-орієнтованого спрямування у вихованні дітей. Просвітницька робота більш поглибленого і ситуативного характеру є консультаційної роботою соціально - психологічної служби дитячого будинку.

У 2013 році консультаційна робота проводилась за наступними темами:

• Організація навчально-виховного процесу:

  1. oГуманізація навчально-виховного процесу.
  2. oПростір дитинства: проблеми гуманізації. Ставлення дорослих до світу дитинства.

• Мотиваційна сфера:

  1. oЧому дитина не хоче вчитися і що робити?
  2. o«Хочу» і «треба» в житті першокласника.
  3. oМотивація до навчання.

• Поведінкові розлади:

  1. oАктивне слухання.
  2. oЯк правильно вести себе з агресивним дитиною?
  3. oКращий спосіб дисциплінувати дітей з СДУГ.
  4. oІнформація про СДУГ для вчителів.
  5. oІнформація по догляду за дитиною.
  6. oБезпрограшний метод вирішення конфліктів - виграють обидві сторони. Послідовність кроків.
  7. oЕфективне виховання без покарань.
  8. oТипові реакції з боку батьків та їх наслідки.
  9. oШлях до серця дитини.
  10. oДесять ключів успішного виховання.
  11. oМотиви девіантної поведінки.
  12. oПерелік кольорів для хромотерапії.
  13. oПерелік ароматів для аромотерапії. Перелік музичних творів для музикотерапії.
  14. oЧому діти вживають нецензурні слова?
  15. oВикористання ненормативної лексики у дітей.

• Вікові особливості:

  1. oОсобливості розвитку дошкільнят.
  2. oДитяче «чому» і інтелектуальний розвиток.
  3. oПізнавальні процеси.
  4. oОсобливості прояву характерологічної акцентуації особи.
  5. oТретій рік життя. Фізичний розвиток. Здорова дитина.
  6. oКриза середнього віку, хто це вигадав.

У 2014 році теми консультаційних робота були доповнені:

• Статеве виховання:

  1. oЩо необхідно знати кожній дівчинці.
  2. oВікові особливості розвитку сексуальності.
  3. oВікові особливості статевого виховання.

• Підлітковий вік:

  1. oОсобливості розвитку молодшого підлітка.
  2. oМісце і значення підліткового періоду в розвитку дитини.
  3. oАнатомо - фізіологічні перебудови організму підлітка.
  4. oРізні теоретичні підходи до проблеми «кризи» підліткового віку.
  5. oЦентральні новоутворення особистості в переході в підлітковий вік
  6. oВзаємини підлітка і дорослого.
  7. oНапрями у розвитку дорослості і формуванні життєвих цінностей.
  8. oСпілкування підлітка з товаришами.
  9. oНавчальна діяльність підлітка.
  10. oРозвиток самосвідомості в підлітковому віці.

У 2015 році теми консультаційних робота були доповнені:

  1. oВікові та індивідуальні особливості агресивності в підлітковому віці
  2. oДевіантна поведінка підлітка – причини, наслідки та профілактика
  3. oІнтимно-особистісне спілкування
  4. oТехніки психологічної самодопомоги
  5. o«Виховні цілі на 2015-16 н.р
  6. oДуховні цінності особистості. Методи формування. Поняття відповідальності. Засади з формування відповідальності
  7. oПовага себе та інших

Також було проведено серію семінарів-практикумів для педагогів з цілепокладання.

Корекційний напрямок будується з урахуванням даних психологічного діагностування вихованців і включає в себе індивідуальну та групову форми роботи. Виявлені негативні форми поведінки вихованців в більшій мірі коректуються методами когнітивно-поведінкової психотерапії та арт-терапії. Результати корекційно-розвиваючої роботи відображаються в позитивній динаміці результатів діагностики.

У корекційно-розвиваючої роботи найбільш широко використовується такі методи арт-терапії як казкотерапія, «Мандала», акватіпія, "Каракулі", пісочна терапія, психодрама та ін., використовується корекційно-розвиваюча програма Слободянніка Н.С. «Я вчуся володіти собою». Найбільш поширеним методом роботи залишається напівстандартизована бесіда, яка спрямована на вирішення поставленого завдання і спирається на підібраний теоретичний матеріал.

З педагогами проводиться корекційно-відновлювальна робота, спрямована на розвиток і гармонізацію емоційної сфери, з метою зниження проекції власних труднощів на вихованців, підвищення ефективності створення психологічно здорової атмосфери в дитячому колективі.

 

3.4. Соціальний супровід вихованців.

Станом на 01.01.2016 р. в дитячому будинку на повному державному забезпеченні знаходяться 50 дітей, з них:

- дітей-сиріт –7 дітей;

- дітей, позбавлених батьківського піклування – 43 дитини.

Форми соціального захисту:

 

2012-2013

2013-2014

2014-2015

Оформлення страхових полюсів

100%

100%

100%

В державному ощадному банку відкриті поточні рахунки

18

20

23

Оновлення довідки по формі №1 (збереження житла)

 

 

 

Приватизація квартир

 

 

 

Оформлення пенсії по інвалідності

 

1

1

Оформлення пенсії за втратою годувальника

3

3

2

Оформлення єдиних квитків

43

43

43

Оформлення службових посвідчень для безкоштовного проїзду в маршрутному таксі № 127

 

 

14

Оформлення службових посвідчень для безкоштовного проїзду в маршрутному таксі № 150

 

 

10

 

 

Станом на 01.01.2016р. нараховуються аліменти, пенсії по втраті годувальника та пенсія по інвалідності 34 дітям.

Ще дев’ять дітей, у яких померли батьки, мають рішення з пенсійного фонду про відмову в нарахуванні пенсії по втраті годувальника, оскільки не вистачає документів, які підтверджують робочий стаж померлих батьків.

Щороку проводиться соціометричне дослідження, з дітьми дошкільного та молодшого шкільного віку. Метою дослідження було вивчення динаміки розвитку відносин в групах, емоційних зв’язків, взаємних симпатій між вихованцями. Виявлені діти-лідери, діти, які мають статус прийнятих, статус неприйнятих, аутсайдерів.

В закладі є діти, яких вихованці не приймають. Найчастіше це новоприбулі діти з незакінченим адаптаційним періодом. З дітьми-аутсайдерами вихованці не бажають грати через агресивну поведінку по відношенню до однолітків, небажанню прислуховуватися до товаришів. У кожному конкретному випадку педколективом розробляються рекомендації стосовно індивідуальної роботи з дитиною-аутсайдером, яка направлена на зняття емоційного напруження, усунення підозрілості, настороженості, недовіри до оточуючих, на підняття статусу дитини в групі однолітків.       Відбуваються суттєві зміни у міжособистісних відносинах в деяких групах. Кількість дітей зі статусом неформального лідера зменшилася (2012р. – 5 дитини, 2013р. – 2 дитини, 2014р. - 2 дитини, 2015р. - 2 дитини). Що стосується «аутсайдерів», слід зазначити, що їх кількість зменшилася (2012р. – 4 дитини, 2013р. – 3 дитини, 2014р – 1 дитина, 2015р. - немає).

Окрім соціометричної діагностики проводиться інші соціальні дослідження, однак результати неінформативні, тому у 2015-2016 н.р. за внесені зміни до моніторингу соціального здоров’я.

З вересня 2013 року було здійснено відокремленням проживання дівчат від хлопчиків та поліпшення умов їх перебування у дитячому будинку:

-         діти з 12 років, самостійно готують собі сніданок;

-       поселення дітей по три дитини у кожній кімнаті, дає змогу дітям усамітнитися, а також самостійно регулювати свої емоційні стани;

-       діти, як хлопці так і дівчата, самостійно прасують та перуть свою особисту білизну;

-       день сплановано так, щоб діти й уроки вчасно зробили, й встигли прибрати в своїх кімнатах, й відвідати гуртки додаткової освіти  

Все це неодмінно дасть змогу їм збагатити свій соціально-побутовий досвід, розвинути навички самостійного життя, навчить бережливому та акуратному відношенню до своїх   речей та навчить цінувати свій час.

З метою покращення знань педагогічного колективу про соціально-психологічні особливості дитини та виховного процесу в дитячому будинку «Перлинка». Соціальною службою були охоплені такі питання:

-       консультування вихователів з питань статусу та минулого досвіду новоприбулих;

-       згуртованість дитячих колективів та виховання дружніх стосунків і поваги один до одного;

-       збагачення соціального досвіду вихованців;

-       формування життєвої компетенції дітей.

Робота з соціальної профілактики спрямована на попередження аморальної, протиправної іншої асоціальної поведінки вихованців, виявлення будь-якого негативного впливу на життя і здоров’я дітей. В 2013-2014 році розпочала роботу Рада профілактики дитячого будинку «Перлинка».

А з 2012-2013 року була використана програма «Якщо хочеш бути здоровим…» (профілактичні заняття для дітей молодшого шкільного віку), склав програму педагог-психолог Кузнецова М.В. Профілактика негативних явищ включала в себе ряд занять:

-       «Звички та здоров’я». На занятті педагог соціальний разом з дітьми з’ясували уявлення їх про корисні та шкідливі звички для людини, познайомила з поняттями корисні та шкідливі звички, дала уявлення про несприятливі для людини наслідки.

-       «Мої емоції. Як впоратися з гнівом». Обговорюються з дітьми поняття, що таке емоції, коли вони виникають, які бувають, навіщо потрібні, вивчили поняття «гнів», за допомогою розроблених вправ ми вчилися керувати своїми емоціями.

-       «Куріння – це зло». На занятті діти отримали інформацію про наслідки куріння, про небезпеку пасивного куріння, виявили з дітьми від чого залежить наше здоров’я, що треба робити, щоб бути здоровим.

-       «Дія алкоголю на зовнішній вигляд та особливості поведінки людини». Вихованцям була надана інформація о поняттях «алкоголь», «етиловий спирт», діти отримали уявлення які напитки та по яких признаках прийнято відносити до алкогольних, як змінюється вигляд та поведінка людини, яка вживає алкогольні напої.  

-       «Звичка зберігати здоров’я». На занятті було проведено узагальнення отриманих знань про правила особистої гігієни та здорового способу життя.

Кожне заняття проходить у формі міні-тренінгу з використанням вправ, які не тільки формують загальні поняття, але й направлені на зняття емоційної напруги, вміння концентрувати увагу один на одному, поважати думку однолітків, також сумісна групова робота сприяє згуртованості дитячого колективу.

З метою профілактики правопорушень були проведені екскурсії до відділу кримінальної міліції у справах дітей за темами: «Види злочинів і покарань», «Вірус лихослів’я», «Права та обов’язки», «Хуліганство», «Діти та злочин».

Робота з соціальній компетентності вихованців проводиться щорічно за основними напрямками:

-       тематичні виїзди-екскурсії, де діти відкривають для себе таємниці довкілля;

-       трудове виховання та профорієнтаційна робота, а саме поїздки на підприємства та трудова допомога дорослим дома, де діти знайомляться зі світом професій, набувають практичних навиків в різних видах діяльності, узнають вимоги та можливості тієї чи іншої професії, тим самим визначаються у своїх інтересах та здатностях, літня трудова практика;

-       надання благодійної допомоги іншим дітям, завдяки поїздкам в інші дитячі будинки, госпіталі та лікарні для ветеранів, людей похилого віку та дітей, які мають певні вади, наші вихованці вчаться бути толерантними, співчувати та допомагати іншим;

-       опанування соціально-ролеві ігри, діти вчаться наслідувати модель поведінки дорослих, за допомогою рольових ігор у дітей формуються навички та вміння, які необхідні їм в господарстві, у повсякденному житті.

Включення дитини-сироти в нормальне життя, прилучення до соціальних цінностей та набуття соціального досвіду є головною метою соціальної роботи.

В дитячому будинку, вже не перший рік працівниками практикується індивідуальна соціалізація вихованців – гостьові виходи – які спрямовані на освоєння та опрацювання вихованцями соціальних моделей поведінки. Це насамперед, позитивно впливає на засвоєння морально-етичних норм поведінки дітей у різних життєвих ситуаціях, впливає на формування навиків соціалізації та готує дітей до особистісної і соціальної самореалізації.

З метою розширення соціального досвіду, в контексті тематичних інтегрованих міні-проектів здійснюються тематичні виїзди:

-       у місто (знайомство з центральними вулицями міста Одеси);

-       на хліб завод «Одеський коровай» до музею хліба;

-       на приватне підприємство «Білан», з метою удосконалення знань дітей про овочі та фрукти, роботу людей восени;

-       до етнографічного та краєзнавчого музеїв;

-       до літературного музею;

-       до парків міста;

-       до пам’ятних меморіалів 411 та 412 батарей;

-       до залізничного, морського вокзалів, з метою удосконалення знань дітей про транспорт;

-       до магазину іграшок, з метою ознайомлення дітей з професією продавець.

У ході виїздів діти засвоюють правила безпечної поведінки на вулицях нашого міста, у транспорті, на підприємствах, де відбувалися екскурсії.

Постійна співпраця з центрами зв’язків з громадськістю при інститутах, коледжах та технікумах, дає змогу дітям спілкуватися зі студентами ВУЗів, дізнаватися про світ професій, розширювати своє коло соціальних контактів. Безумовно, ця робота з трудового та професійного виховання розвиває та формує професійну культуру дітей, готує їх до зваженого вибору професії та активної професійної діяльності, суспільного життя.

Тісні дружні стосунки у нас склалися зі студентами та педагогами інституту МВС та університету. Які не тільки спілкуються постійно з вихованцями, а й проводять профілактичну роботу за сумісним планом щодо шкідливих звичок та ознайомлення з професіями своїх вузів.

Кожного літа вихованці дитячого будинку «Перлинка» проходять навчально – виробничу практику в різних підприємствах та організаціях, де крім набуття трудових навиків з різних професій ще й заробляють кишенькові гроші (ресторан «Свіча», СТО, цех з виготовлення меблів).

Програма «Економічна соціалізація» включає в себе економічне виховання, яке плавно перетікає в «Кулінарну академію» та реалізується у повсякденному житті.

При впровадженні програми «Економічна соціалізація» дітей ознайомлюються з основами економіки, банківською системою, з системою нарахування й сплати комунальних послуг в рамках теоретичних занять. Вихованці вчаться розраховувати денний бюджет, здійснювати товарообмінні відносини (покупки), операції з банкоматами та терміналами, складати меню (обід, полуденок), самостійно готувати їжу.

Всі діти шкільного віку володіють кишеньковими грошима, які отримують від Благодійного фонду «К». Діти молодшого шкільного віку – по дві гривні в день, старші вихованці отримують 10 грн на тиждень. А на дітей з 12 років і старше в «Приватбанку» відкриті кредитні картки на які Благодійний фонд «К» перераховує по 150 грн в місяць. Це дає можливість укріпити почуття самостійності та навчитися планувати доходи та витрати. З 2015 року розмір кишенькових грошей збільшився. Обов’язково проводиться аналіз витрачених грошей з метою оволодіння знаннями про раціональне використання грошей.

Виховання та випробування дисципліни та самостійності вихованці дитячого будинку проходять, коли з 12 років починають самостійно користуватися міським транспортом. ТОВ «Північ Транс» виписує дітям службове посвідчення на мікроавтобус № 127, 150, 191, що дає змогу дітям їздити до школи та назад самостійно.

Кожний рік діти приймають участь у благодійних акціях для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей-інвалідів, акціях, присвячених «Дню Святого Миколая», «Дню дитини». Вихованці самостійно купують подарунки і спільно з дітьми НВК «Гармонія» показували святковий концерт для дітей-інвалідів. Спільно з ансамблем військової академії діти прийняли участь у благодійному концерті для ветеранів, який присвячено «Дню Перемоги». Разом з представниками ВІК «Військова доблесть» діти надають патріотичну підтримку військовим в зоні АТО.

Навчаючись в загальноосвітній школі та школі-інтернаті №88, вихованці розширюють коло соціальних контактів, навчаються встановлювати відносини довіри поза дитячим будинком, формуються нові навички спілкування з однолітками та педагогами, нові форми реагування на зміни режиму життєдіяльності. Для цього зорганізується сумісна діяльність:

-       сумісно з однокласниками загальноосвітньої школи «Гармонія» проводимо різні заходи (Новий рік, приймали участь у фестивалі «Молодь обирає здоров'я», традиційна щорічна вікторина «Що? Де? Коли?» тощо);

-       святкуємо дні народження наших дітей, з запрошенням однокласників;

-       дозволяємо ходити в гості до однокласників та працівників (так звані гостьові візити)

З метою оздоровлення влітку діти відпочивають у:

-       МДЦ «Артек»;

-       «Артек – Буковель»;

-       у наметовому таборі при дитячому реабілітаційному центрі «Сонячне сяйво»;

-       у православному таборі м. Карлівка, Полтавської області   «Орлятко»;

-       у наметовому таборі у м. Білгород-Дністровський та с. Рибаківка.

Також діти побували в подорожах та на екскурсіях в таких містах :             м. Москва, м. Краков, м. Почаєв, Міста та селища, м. Севастополь, м. Семфірополь, м. Ялта, м. Євпаторія, м. Бахчисарай, м. Алушта, м. Керч, м. Феодосія, м. Балаклава, м. Київ, м. Львів, м. Умань, м. Миколаїв, м. Вінниця,                                     м. Білгород-Дністровський, с. Тарутино, с. Рибаковка, с. Вапнярка,                             с. Іл’інка, с. Роксолани

За результатами роботи слід зазначити ріст соціальної компетенції кожного вихованця:

-       за три роки розширилось коло соціального партнерства, крім театрів та музеїв до співпраці залучені культурні центри, консульства, інститути, технікуми, коледж;

-       завдяки соціальному партнерству, розширився спектр місць, які відвідують діти, що є «тренувальним майданчиком» соціальних навичок наших вихованців. Вихованці, які відпочивали за межами дитячого будинку, успішно адаптувалися до нових умов проживання та нового оточення. Це свідчить про успішне засвоєння навичок соціальної компетенції.

 

 

 

 

3.5. Робота «Центру творчості».

Виховна робота у дитячому будинку забезпечується проведенням ряду виховних заходів. Виховання особистості готової до самореалізації проходить через:

-         заходи виховного напрямку;

-         соціальне партнерство з міською спільнотою;

-         додаткову освіту;

-         дозвільну діяльність дітей;

-         трудове виховання.

Складовими системи виховної роботи в дитячому будинку є:

  1. 1.оздоровчо-валеологічна діяльність;
  2. 2.трудова діяльність;
  3. 3.художньо-естетична діяльність;
  4. 4.морально-етична діяльність;
  5. 5.інтелектуально-пізнавальна діяльність.

Завдання кожного напрямку позашкільної освіти спрямоване через систему мотивів, ціннісних орієнтацій та життєвих компетенцій виховувати духовно багатого, здорового, компетентного та здатного до навчання та саморозвитку вихованця.

Систему позашкільної освіти в дитячому будинку реалізує Центр творчості.

Для задоволення потреб вихованців в додатковій позашкільній освіті в дитячому будинку протягом 7 років організовано роботу 29 гуртків оздоровчо-спортивного, художньо-естетичного, інтелектуально-пізнавального напрямів. Враховуючи коло інтересів дітей з 2014 року ця кількість скорочена до 17 гуртків. Теми гурткової роботи щорічно коригуються відповідно до побажань, нахилів та здібностей вихованців.

В дитячому будинку використовуються програми з позашкільної освіти, затвердженні Міністерством освіти і науки України, авторські програми, розроблені працівниками дитячого будинку з урахуванням особливостей дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (авторські програми мають рецензії науковців та випробовуються) (додаток 2.4).

Деякі вихованці, які навчаються в НВК «Гармонія» відвідують там гурток з гімнастики та є учасниками шкільного ансамблю «Радість».

З метою забезпечення умов для самовизначення і самореалізації вихованців розширене коло додаткової освіти, яка включає базу дитячого будинку та міські позашкільні заклади та приватні навчальні заклади.

-        Одеська міська флотилія юних моряків «Бриг»;

-        при Одеському зоопарку дослідники природи «Юний натураліст»;

-        Одеська станція юних техніків;

-        Одеський міжшкільний навчально-виробничій комбінат Київського району;

-        Одеський козачий кадетський корпус;

-        Військово-історичний клуб «Воїнська доблесть»;

-        Військово-історичний клуб «Зірка»;

-        Дитяча музична школа № 4;

-        Одеська військова академія;

-        Одеський державний університет внутрішніх справ;

-        Одеська семінарія.

         З метою розширення інтересів та потреб вихованців, які зростають до співпраці, залучені і деякі приватні навчальні заклади:

-                   Академія «Шаг»,

-                   Комп’ютерна школа «Сервер»,

-                   Чкаловські курси іноземної мови,

-                   Оксфордські курси,

-                   Курси іноземної мови «АВС»

Слід відмітити, що всі вихованці дитячого будинку охоплені позашкільною освітою.

Кожен вихованець має можливість обрати діяльність за інтересом, а педагогічний колектив сприяє його самореалізації, підтримує мотивацію та заохочує працю дітей.

Мал. 3.1. Центр позашкільної освіти дитячого будинку «Перлинка»

 

Завдяки створенню особистісно-розвивального середовища вихованці вивчають дійсність, яка їх оточує безпосередньо, а також ту дійсність, яка постає перед ними опосередковано у книгах, картинах, музичних творах, виставах, музейних експонатах. На заняттях з додаткової освіти педагоги використовують наступні педагогічні методи та прийоми:

ü    вільний вчинок

ü    ігри

ü    арттерапія

ü    ігрові ситуації

ü    зображувальна діяльність

ü    прикладна творчість

ü    колективні творчі роботи

ü    написання дітьми оповідальних розповідей та віршів

ü    оформлення газети за матеріалами творчих завдань.

Це дозволяє вихователям запобігти надмірному нагляду, а вихованцям проявити самостійність в оцінці та визначенні позиції з того чи іншого питання. Саме додаткова освіта сприяє розвитку особистості, розкриттю її здібностей, ранньому професійному самовизначенню та духовно-моральному вихованню.

Щорічно проводиться кількісний та якісний аналіз роботи Центру творчості, робота якого ґрунтується на принципі добровільності вибору видів діяльності. Завдяки сумісній роботі щорічно кружки додаткової позашкільної освіти відвідують усі вихованці.

Динаміка відвідування «Центру творчості» на базі дитячого будинку продемонстрована нижче представленим графіком.

Мал. 3.2. Динаміка відвідування «Центру творчості» на бази дитячого будинку «Перлинка»

 

 

 

На підставі аналізу роботи Центру творчості з урахуванням вікових особливостей, запитів вихованців щорічно коректується перелік і зміст роботи гуртків. Так, у 2012-2013 навчальному році гурток «Етика» набуває не тільки прихильності вихованців, але й системності, науковості, з метою формування у дітей певних знань суспільно-етичних норм, що сприяє поступовому сходженню особистості до нових моральних якостей. З урахуванням віку та потреб розпочав роботу гурток «Економічної соціалізації». На кожен наступний рік заплановано розширення кола учасників та тем занять.

Завдяки розширенню матеріальної бази, у дитячому будинку з’явилася тренажерна зала, що обумовило появу нового гуртка з відповідною назвою. Цей гурток відвідують не тільки вихованці, а й співробітники дитячого будинку, тим самим надають особистий приклад цінності особистого здоров’я.

Окремі гуртки («Бісер», «Цікава астрономія», «Фотомистецтво», «Швидше вітру») не відновили свою діяльність у зв’язку зі зменшення інтересу дітей або з відсутністю педагога-спеціаліста. На сьогоднішній день продовжується пошук педагогів.

Оздоровчо-валеологічний напрямок протягом 2012-2015 н.р. представлений в студії «Здоров'я та краса» гуртками:

- «Літаючий м’яч»;

- «Теніс»;

- «Туризм»;

- «Тренажерна зала»;

- «Мистецтво самозахисту».

З метою гармонійного фізичного розвитку та всебічної фізичної підготовленості до життя та праці вихованців, колектив дитячого будинку працює над удосконаленням здоров’язберігаючих технологій та вирішує завдання:

- формування у дітей цінності здорового способу життя, виховання відповідального ставлення до свого здоров’я;

- прищеплення стійких культурно-гігієнічних навичок;

- навчання догляду за власним тілом, формування навичок надання першої долікарської допомоги;

- навчання і удосконалення спортивної майстерності;

- організація збалансованого харчування;

- виховання інтересу до рухової активності.

- самостійна організація побутового простору, прибирання у своєї оселі.

З метою впровадження здоров’язберегаючих технологій в групах проводяться бесіди про різні природні системи оздоровлення, про дотримання законів природи, необхідність рухової активності, загартовування, ролі біологічних ритмів, корекції та підтриманні якості зору. Протягом декількох років проводиться довгостроковий проект «Перша медична допомога», як зусиллями медичних працівників, так і з залученням представників Червоного Хрества.

Ґрунтовна оздоровчо-валеологічна діяльність з урахуванням індивідуальних особливостей та фізичного розвитку кожної дитини забезпечується інструктором фізкультури та інструктор з ЛФК на заняттях з фізкультури, плавання, в тренажерній залі, на стадіоні. Інструктори дитячого будинку володіють фаховими методиками, знають вікові психологічні та фізіологічні особливості дітей, уміють аналізувати проблеми та труднощі, на основі такого аналізу вносити корективи в педагогічний процес. Досягнення запланованих результатів спостерігається у підвищенні інтересу дітей до активності рухової діяльності, меншої захворюваності вихованців, зниженні травматизму дітей.

Протягом останніх трьох років працює гурток з «Валеології», під керівництвом медичної сестри, для усіх вихованців, що дає змогу закріпити знання дітей щодо навичок здорового способу життя та набувати нових звичок. Вихованці вчаться не тільки допомагати собі бути здоровими, але й іншим – надавати першу медичну допомогу, збагачувати практичними знаннями про тіло і душу, а головне – виховують в собі милосердя, взаємодопомогу та співчуття.

Позитивна динаміка роботи цих гуртків відслідковується на змаганнях, спортивних святах, які проводяться у дитячому будинку. Проведення «Малих Олімпійських ігор» стало традиційним заходом, на якому вихованці змагаються з учнями спортивних шкіл та секцій міста та області, демонструють свою майстерність у різних видах спорту: міні-футбол, легка атлетика, акватіка, пін-понг, теніс.

Постійно зростає рівень спортивних досягнень наших вихованців, відслідковується підвищений стійкий інтерес до обраного виду спорту. Поряд з цим робота у оздоровчо-валеологічному напрямку суттєво впливає на виховання та розвиток вольових якостей дітей дитячого будинку, а саме цілеспрямованість, ініціативність, самостійність, витримка, сміливість, енергійність, дисциплінованість, самоконтроль, конкурентоспроможність.

Діти дошкільного віку протягом усього дня займаються руховою діяльністю. З метою активізації рухового режиму в повсякденні інструктори з фізичного виховання та вихователі щоденно роблять ранкову зарядку, активні п’ятихвилинки та організують рухливі ігри на подвір’ї, а також раз на тиждень організовують дитячий туризм у формі прогулянок-походів за межі дитячого будинку за спеціально розробленими маршрутами. Влітку 2013 році, уперше вихованці дошкільного віку їздили в похід, на рибалку на три дні. Навчалися «будувати» наметовий табір, ловити рибу, готувати їжу. У польових умовах 2014 року, вже маючи невеликий практичний досвід туристичного відпочинку, протягом 10 днів жили в наметовому містечку неподалік села Рибаковка Миколаївської області.

Туристично-краєзнавча робота дає змогу залучити дітей до активної діяльності з вивченням історії і культури рідного краю та довкілля, культури та традицій свого народу, загартуватися фізично і морально. Протягом двох останніх років вихованці брали учать в розкопках старинного міста Тіра (м. Білгород-Дністровський), де вони в палатках проживали декілька днів, працювали поруч з археологами, вивчали народні промисли та умови життя людей, які існували в античному місті.

Участь у спортивно-військових іграх «Зарниця», проведенні реконструкцій бойових дій Другої світової війни, екскурсії по різних містах, музеях, все це створення умов для задоволення потреб вихованців в організації їх змістовного дозвілля та відпочинку, а також формує почуття патріотизму.

Туристично-краєзнавча робота дитячого будинку «Перлинка» включає і форми роботи спортивного напрямку:

-          пішохідний туризм (прогулянки до моря, на меморіал 411-й батареї);

-          водний туризм (прогулянки на яхті);

-          вело туризм (траса здоров'я, «Спрага», «Партизан» і т.д.).

Завдяки роботі оздоровчо-валеологічного напрямку вихованці здобувають теоретичні знання з питань підтримки здорового способу життя, та на практиці, активно займаючись різними видами спорту, стають біль сильними та здоровими як духовно, так і фізично.

В дитячому будинку велику увагу приділяють трудовому вихованню як найважливішому засобу соціалізації дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

В умовах дитячого будинку вирішуються завдання трудового виховання такі як: формування позитивного ставлення до праці, як вищої цінності в житті, високих соціальних мотивів трудової діяльності, потреби у творчій праці. Найголовніше завдання трудового виховання – це підготовка до свідомого вибору професії, формування культури праці, працьовитості, почуття відповідальності, цілеспрямованості, вміння планувати, вміння співпрацювати в колективі.

Форми і методи організації трудової діяльності: бесіди, практикуми, уроки, семінарські заняття, індивідуальні та колективні форми діяльності під керівництвом дорослих, а також організація літньої трудової практики у закладах – партнерах.

Змістовну основу трудового виховання в дитячому будинку складають наступні види праці:

• навчальна праця (зайняття та уроки праці і малювання, виготовлення виробів до свят та виставок);

• суспільно-корисна праця (самообслуговування, побутова праця, догляд за приміщеннями, рослинами та тваринами);

• продуктивна праця (бригада з ремонту, робота у навчальних майстернях, теплиці, на ділянці, збирання врожаю, трудові загони).

Перші здатності любові до праці діти отримують у розвитку самообслуговування. Досить цікавим заняттям для дітей виявилась робота в теплиці, де діти отримують задоволення не лише від трудового процесу, а й від результату праці, адже ароматна зелень петрушки, кропу, базиліку, салату смакує значно краще, якщо вона вирощена на власних очах власними руками. Крім зелені, ранньою весною діти вирощують розсаду квітів (петунії, чорнобривці, бегонії, примули та ін.), помідори та огірки. А влітку, коли тепличний сезон закінчується, доглядають за квітниками на подвір’ї дитячого будинку. В процесі роботи в теплиці вже виявлені діти, котрим така робота до вподоби. Вони стали відповідальними за організацію та проведення роботи в теплиці, вирощують квіти на підвіконні і мають змогу спробувати себе в ролі наставників молодших дітей.

На заняттях в студії «Веселі рученятка» вихованці освоюють технології: «кулінарна академія», «столярна майстерня», «швейна майстерня», «рукоділля», «різьба по дереву», «етика і естетика домоводства». Діти не тільки набувають навички ведення домашнього господарства, знання професій, розуміння економічних законів, проблем та засобів їх розв’язування, але і під керівництвом досвідчених педагогів оформляють дитячий будинок, готують виставки та стенди, проводять дрібні ремонтні роботи в дитячому будинку, організовують загальні сімейні свята.

В закладі сформована система профорієнтаційної роботи з урахуванням вікових особливостей та індивідуальних запитів дитини, яка безпосередньо впливає на професійне самовизначення та готовність до самореалізації наших вихованців.

У минулому році був впроваджен проект «Професії нашого будинку». Діти змогли дізнатися про різноманітні професії працівників дитячого будинку, відчути себе кореспондентами, які беруть інтерв'ю, і по завершенні була випущена газета. Щоб довести важливість праці представників різних професій господарювання (прибиральники, помічники вихователів, прачки, кухарів, охоронців тощо) та виховувати повагу до господарсько-побутової праці дітей дошкільного віку ознайомилися з усіма професіями дитячого будинку, неодноразово разом з дорослими займалися прибиранням та прикрашенням дитячого будинку.

Наступним кроком підготовки вихованців до профорієнтаційної роботи відбувається розподіл трудових обов’язків серед дітей 1-4 класів та постійна участь і допомога у вирішенні господарчо-побутових питань дитячого будинку «Перлинка». А поряд з цим дійове знайомство вихованців з якомога ширшим колом професій різних галузей. На цьому етапі проводиться діагностика інтересів та нахилів вихованців за допомогою інтерв’ювання, анкетування та письмових самоаналізів. Діагностичне дослідження дозволяє спрямувати подальший розвиток у додатковому навчанні.

Поглиблення й розширення знань та інтересів дітей проходить також під час екскурсій на підприємства, ПТУ, майстерні, зустрічі з фахівцями, творчими людьми, бесід, переглядів фільмів, тематичних вікторин та конкурсів. Вивчивши інтереси та ознайомивши дітей з широким колом професій, в літній час на основі договірних стосунків, дітям надається можливість спробувати себе в роботі продавця, офіціанта, помічника повара столяра, електрика, механіка, в сільській праці тощо.

Профорієнтаційна робота дитячого будинку сприяє розширенню теоретичного знань дітей та дає змог набути практичного досвіду, що сприяє свідомо підійти до вибору професії вихованцями у майбутньому та дає більшу ймовірність успіху у дорослому житті.

Художньо-естетична діяльність являється органічно необхідним компонентом системи виховання, направленим на формування естетичної культури. Ефективним шляхом всебічного гармонійного розвитку особистості є залучення вихованців до художньо-естетичної діяльності, яка включає зображувальну, музичну, театралізовану, художньо-мовну, хореографічну діяльність тощо. В цьому напрямку продовжує роботу студія «Сім муз», де працюють гуртки, під керівництвом талановитих професіоналів, які постійно залучають вихованців до колективної праці. В рамках роботи студії «Сім муз» організована сумісна діяльність з музичною школою №4. Заняття гуртку «Хор» та гуртку «Створюємо оркестр» забезпечується педагогами вищезазначеної музичної школи.

Регулярно в стінах дитячого будинку проводиться експозиція художніх і фото робіт. У 2013-2014 н.р. в рамках знайомства з молодими талановитими одеськими художниками вернісаж оновився роботами Багрія Леоніда, Садковської Олени, Молодої Тетяни. У 2014-2015 н.р. ________

Для якісного розвитку творчої діяльності, розвитку творчого нестандартного підходу у виконанні завдання передбачені групові та індивідуальні заняття з образотворчого мистецтва, квілінгу (папероскручування), ліплення з глини та полімерної глини, валяння з шерсті.

У рамках соціалізації дітей проводяться виїзні заняття. Молоді талановиті скульптури проводять майстер-класи з ліплення на відкритому просторі, що також дає можливість вихованцям спілкуватися з новими людьми.

Крім того працює гурток різьблення по дереву, столярна майстерня, швейна майстерня. Роботи дітей брали учать у ярмарках і виставках, діти залучаються до участі у численних концертах. До свята Нового року проводиться конкурс на краще оформлення групи. Вихователі разом з дітьми виготовляють ялинкові іграшки і прикраси для своїх приміщень.

         В червні 2012 року в дитячому будинку була відкрита літературна вітальня в якій співробітники та вихованці намагались передати атмосферу часу, в якому жив та творив великий поет О.С. Пушкін. В літературній вітальні проводилися тематичні заняття та свята. Для вихованців   шкільного віку під керівництвом поета та прозаїка Потоцького І.Й., працює літературний гурток «Вдох свободи». Керівник гуртка, створює творче середовище для презентації особистих літературних творів вихованців та самовираження юних поетів та прозаїків. Твори наших вихованців увійшли до альманаху «Молодые голоса Одессы», «Вдох свободи», готується ще один альманах до 10 річчя дитячого будинку. Талановиті діти приймали участь у літературному конкурсі «Я Вам пишу…», в номінації «Лирика» Карина Р. зайняла І місце. Приз глядацьких симпатій на міжнародному поетичному конкурсі «Свято ліричної поезії» отримала Лоліта Б. На І Одеському фестивалю дитячої літератури «Море талантів» в номінації «Поезія» наші вихованці: Карина Р., Лоліта Б., Дмитро С., Олександ Г. зайняли І, ІІ та ІІІ місце.

Заклад в своїй виховній діяльності орієнтується на принцип власного вибору дитини, як реалізацію механізму самовизначення. Для цього залучаємо талановитих людей: кінорежисерів, художників, мультиплікатор Тарасов В.І., хореографів-постановників, тренера «Майдансу» та керівника Київської студії балету Алли Духової - Андріса Кальпініша, майстера-гончара Павла Сахно з цікавим та яскравим майстер-класом, диригента національного одеського філармонічного оркестру Хобарта Ерла, тенора Юрія Годо, метра авторської пісні Сергія Нікітіна, мультиплікаторів Раїси Нур та Лариси Брохман, учасниці Х-фактору 2011 року Азізи Ібрагімової, ведучої талант-шоу «Україна має талант» Оксани Марченко,переписка дітей з поетесою Мариною Боровицькою та тісні, дружні стосунки з Куклачовим Ю.Н. Зустрічі з відомими талановитими та успішними людьми, надихають дітей, мотивують до активної праці, дають віру в майбутнє, розвивають рівень загальної культури та комунікативні навички. В бесідах, діти пізнають різні долі людей, шляхи, якими вони прийшли до успіху, визначають якості, які необхідно виховувати в собі.

Заслуговує на увагу постійний інтерес вихованців до гуртків «Театр – це гра!» та «Муза танців», де вони набувають соціального та емоційно   досвіду, вміння триматися на сцені, виступати перед аудиторією та соціально проявити себе.

Свою танцювальну та театральну майстерність вихованці мали змогу демонструвати:

-       на фестивалі дитячої творчості для дітей соціально незахищених категорій «Назустріч мрії» (м. Київ) 2012р.;

-       на святкових зустрічах прихожан та вихованців недільної школи храму св. Георгія Побідоносця (м. Одеса);

-       на Міжнародному літературному фестивалі «Алі вітрила» 2013р, 2014р. (м. Одеса).

Крім того, діти приймали участь у фестивалях та конкурсах:

-       «Яскрава країна» (конкурс класичного танцю);

-       «Щасливі долоні» (фестиваль для талановитих дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування) 2013р.;

-       Загальноміський бібліотечний конкурс творчості читців «Кожен може випробувати себе» 2014р.;

-       Міжнародний поетичний конкурс «Свято ліричної поезії»;

-       II міський конкурс читачів, поетів та прозаїків «Пушкінська ліра».

Протягом 2012-2015 р.р. вихованці активно брали участь у виїзних міських, обласних, всеукраїнських художніх виставках, а саме:

- Осінь Золота (м. Одеса);

- Світ очима дітей (м. Одеса);

- Це наше-це твоє (м. Київ);

- Кольори Одеси (м. Одеса) - призове місце Людмила М.;

- Мій рідний дім Україна (м. Київ);

- Здоров’я очима дітей (м. Харків);

- Україна є що берегти, Україну є кому оберігати (м. Київ);

- Я захищатиму Україну (м. Київ);

- Хай завжди буде сонце (м. Київ ) - три призових місця:         І Дар’я В., ІІ Тимур В., ІІІ Катерина Ж., Маргарита Л.;

- Пейзажна живопис (табір «Артек», АР Крим );

-       Виставка графічних та декоративно-прикладного мистецтва, яка проходила в реабілітаційному центрі «Золотий ангел» та була запропонована к аукціону благодійної акції «Дитина - Дитині».

»\

                 Інтелектуально-пізнавальний напрямок (студія «Еврика») представлений роботою наступних гуртків:

-            «Комп’ютерна абетка»;

-            «Іноземна мова»;

-            «Клуб клітинного короля»;

-     «Шкільні таємниці».

Завдання гуртків цього напрямку полягає в підтримці і заохочуванні внутрішньо мотивованого творчого мислення та пізнавальної активності школярів. Результати цієї діяльності спостерігаються під час проведення ігор, вікторин, конкурсів, турнірів. Традиційною стала зимова інтелектуальна гра «Що? Де? Коли?», де наші «знавці» змагаються з однолітками НВК «Гармонія», після гри діти, вчителі школи та вихователі спілкуються та розважаються на дискотеці в дитячому будинку. Двічі на рік проводяться «Шахові турніри».

Вже 7 років у дитячому будинку працює гурток «Комп’ютерна абетка». Діти вивчають основи роботи з персональним комп’ютером, ноутбуком, планшетом, інтерактивною дошкою. Програма розроблена з урахуванням вікових інтересів вихованців та їх потребами – ігрова, навчальна, соціальна діяльність (соціальні мережі). Результатами роботі «Комп’ютерної абетки» слід вважати самостійну, відповідальну, свідому роботу з використанням комп’ютерної техніки. Робота гуртка охоплює вихованців починаючи з дошкільного віку. Спочатку це були лише розвивальні програми (пам'ять і увага). Сьогодні діти відвідують комп’ютерну академію «Шаг», комп’ютерні курси «Сервер», співпраця дитячого будинку з Чкаловськими курсами та організація роботи з дітьми дошкільного віку за системою Helen Doron. Ця співпраця тривала один рік (2010), та виявившись досить коштовною, тому була припинена.

На заняттях гуртка «Іноземної мови» учні, починаючи з третього класу, мають змогу закріпити шкільний програмний матеріал з англійської мови, детальніше розбирати незрозумілий матеріал, збагачувати свій словниковий запас, працювати із словником, розвивати навички письма та усного мовлення. Формування цих навиків відбувається за рахунок розмовної практики, ігрової діяльності, роботи з фонетичним матеріалом. Результатом роботи покращився рівень знання дітей з англійської мови. Сьогодні діти відвідують Чкаловські,Оксфортські та АВС курси . Влітку відпочивали в таборі де спілкувалися з носіями англійської мови.

Гурток «Шкільні таємниці» відвідують, в основному, учні 4-5 класів. Зміст програми гуртка інтегрований з декількома навчальними предметами. Під час занять діти мають змогу познайомитись з матеріалом, який не увійшов до шкільної програми математики, рідної мови, народознавства. В результаті роботи гуртка у школярів покращився рівень знань та умінь з окремих предметів.

Для успішної економічної діяльності в самостійному майбутньому, необхідно закласти підґрунтя економічної грамотності наших вихованців.

Головна мета економічної діяльності дитячого будинку в цьому напрямку, це:

-         формування первинного економічного досвіду дітей-сиріт та дітей, які опинилися в скрутних життєвих умовах;

-         виховання поваги до людей, які працюють і заробляють гроші.

Для вирішення цих завдань працюють два паралельних шляхи:

-          Теоретичний курс «Фінансова грамотність».

-          Практична діяльність «Кулінарна академія», «ЮніорБанк».

Теоретичний курс розширює коло знань дітей щодо економіки та економічних понять, шляхом розбору економічно-спрямованих оповідань, казок, формування особистого та колективного бюджетів, розподілу коштів. А поряд з тим на формування у вихованців практичних навичок планування колективного бюджету спрямована діяльність «Кулінарної академії».

«Кулінарна академія» працює раз на місяць з кожною групою шкільного віку. Під час проведення «Кулінарної академії» вихованці вчаться розподіляти кошти на харчування, складати меню на обід та підвечірок, готувати різноманітні страви, користуватися кухонним приладдям та обладнанням (електричними плитами, духовими шафами, мікрохвильовими печами, мультиварками, міксером, блендером). Вихованці молодшого підліткового віку вчаться готувати сніданки на окремо обладнаних кухнях, що дає можливість наблизити умови господарювання до умов самостійного життя за стінами дитячого будинку.

Головним завданням духовно-морального виховання є допомога дитині усвідомити моральний зміст вчинків та освоїти загальнолюдські цінності.

Система духовно-морального виховання (студія «Великі Істини») в дитячому будинку «Перлинка» будується на засадах православної культури та виконує завдання з формування християнської спрямованості особистості на основі морально-етичного виховання.

В дитячому будинку працює «Недільна школа» як одиниця Педагогіки. Регулярно проводяться бесіди з духовним наставником протоієреєм Андрієм (Ніколаіді) проректором Одеської духовної семінарії. Семінаристи Одеської духовної семінарії та прот. Андрій, регулярно організовують відвідування храмів, екскурсії, виїзди та виступають особистим приклад «дорослих» високої духовності та моральності. Для дітей сьогодні взяті за правило вечірні та обідні молитви ,відвідування монастиря в Свято Пасхи. Стали традиційними спілкування з хором семінарії.

Вихованці беруть участь у соціальних проектах: «Мій дім» , «Діти - дітям», головною метою яких є не тільки дбайливе ставлення до свого будинку, але і до міста, природи, до людей, а також виховання поваги і милосердя.

У ході екологічних експедицій на трасі здоров'я діти очищають морські схили від сміття. У травні 2013 року розпочався новий проект «Збережемо дерево», в межах цього проекту разом з фірмою «Vega» були висаджені фруктові дерева, за якими і досі доглядають вихованці та колектив дитячого будинку.

Займаючись дослідницькою роботою вихованці, які є членами військово-історичного клубу «Військова доблесть», збирають матеріал про воїнів-одеситів, про ветеранів, які живуть в місті. Зібрані матеріали стали основою створеного в 2012 році музею «Поток времени», всі експонати та виставочні стенди музею присвячені героїчній обороні та визволенню Одеси.

У 2012-2015 роках музейний комплекс розширив свою тематику новими розділами:

1.Давності Північного Причорномор’я.

На сьогоднішній день ми маємо уявлення про археологію й історію всіх чотирьох основних центрів існування античної культури в Північному Причорномор'ї — БоспоруХерсонесаОльвії та Тіри

Знайомство греків із цим регіоном почалося приблизно ще на початку I тис. до н. е. під час випадкових відвідин грецькими мореплавцями цього регіону. У другій половині VII ст. до н. е. в Північному Причорномор'ї виникає перше — найраніше грецьке поселення, залишки якого збереглися на нинішньому острові Березань (у давнину це був півострів). Греки, що тут проживали, мали можливість досить ґрунтовно ознайомитися з місцевими природними умовами. Родючі землі, пасовища, багаті рибою річки й моря, будівельний камінь, сприятливий клімат, а головне — відсутність у цей час на узбережжі, в місцях заснування колоній, осілого тубільного населення не могли не привернути уваги еллінів, життя яких на батьківщині було досить складним.

Згадки про Північне Причорномор'я у давньогрецькому світі з'являються вже в першій половині VI ст. до н. е., коли філософ Анаксімандр склав карту світу, а Гекатей доповнив й уточнив її. Обоє були вихідцями з малоазійського Мілета, що не випадково. Саме вихідці з цього міста заснували більшість грецьких колоній у Північному Причорномор'ї. Крім того, згадування про цей регіон є й у творах грецьких драматургів: Есхіла, Софокла й особливо Евріпіда — автора "Іфігенії в Тавриді". Зустрічаються вони й у промовах афінських ораторів: Лісія, Ісократа, Демосфена, Есхіна. Про Північне Причорномор'я писали Страбон, Птолемей, Полібій, Діодор Сицилійський, Пліній Старший, Аппіан, Помпоній Мела й ін. Особливе значення у висвітленні ранньої історії Північного Причорномор'я і, зокрема, Скіфії має четверта книга "Історії" Геродота, який, на думку багатьох дослідників, приблизно середині V ст.

до н. е. відвідав Ольвію.

2. Історія створення дитячої книги

Дитяча література створена спеціально для дітей (дошкільного, молодшого шкільного і середнього шкільного віку) і включає найкращі класичні, фольклорні, поетичні і прозові твори. Сучасна англомовна дитяча література - це кращі зразки художньої, науково-популярної, науково-фантастичної, науково-художньої літератури, написані англійською мовою з урахуванням жанрового розмаїття англомовної літератури (nursery rhymes - фольклорних віршованих творів, nonfiction - реалістичних творів, realistic fiction - реалістичної вигадки, fiction - вигадки, poetry - поезії).

Сьогодні літературний твір, написаний для дитини, є симбіозом ряду рис, притаманних літературному жанру та архаїчному переказу, що зумовлює необхідність дослідження дитячої літератури не лише в контексті сучасного, але й історичного розвитку. Предметом нашої роботи є питання виникнення дитячої літератури, яке є, на нашу думку, мало досліджуваним. Маємо на меті схарактеризувати основні віхи історії розвитку дитячої літератури як окремої галузі мистецтва слова.

Першими творами, складеними для дітей можна вважати казки, народні перекази, епічні твори. У такий спосіб люди кодували знання про систему виникнення та існування космосу, сонячної системи, людської цивілізації. Головний герой, як правило, був уособленням не лише певного роду, але й системи філософських поглядів, властивої даному соціуму (Рама - у індусів, Беовульф - у давніх кельтів; Іван - у слов'ян; Гільгамеш - у вавілонян і т. п.). Такі твори передавалися від покоління до покоління, не занотовувалися та були однаково цікавими для дорослих і для дітей, адже уособлювали в собі єдине існуюче джерело найбільш повної інформації про навколишній світ (історичний, політичний та соціокультурний аспекти його функціонування).

Ймовірно, перша книжка, написана власне для дітей, виникла на Сході. Вона мала назву "Панчатантра" і містила інформацію про основні моральні принципи суспільства, чітко регламентувала поведінку дитини. Аналогічними за змістом є твори персидської та арабської літератури: "Шах-наме" поета й філософа Фірдоусі та "Каліла та Дімне" за авторством Рудакі (ІХ-Х ст.). На Сході існує приказка: "Риба живе у воді, а людина - у дітях". Великим святом у східних культурах уважається не лише поява дитини на світ, але і такі віхи зростання як: прорізування зубів, перше обстригання нігтів і волосся, промовляння вперше слів "мама" і "тато". Ці свята супроводжуються піснями-молитвами, у яких дитину порівнюють із "...квітами, благодаттю, найбільш шанованими національними тотемами (рослинами, тваринами, каменями) та просять у сонця, зірок, вітру, богів подарувати щастя й розуму дитині"

3.Літературна вітальня

Літературна вітальня - рубрика, у рамах якої проходять заходи, що пов'язані із літературою. Це зустрічі з поетами та письменниками, презентації нових книжок та збірок, дискусії, поетичні вечори, спомин майстрів, що вже відійщли від нас. 

4.Казковий вернісаж

         Цей розділ музею присвячена вивченню казок та наочного бачення їх персонажів. В розділі представлені казки письменників 19 століття: П. Єршова, В. Жуковського, а також казки із збірки Афанасьєва.

5.Одеса музична

Розділ знайомить з творчістю великих музикантів, які внесли свій вклад в становлення музичної культури м. Одеси та всього світу.

6.Скандинавська міфологія

Розділ експозиції присвячений вікінгам та відображає їх побут,культуру та їх вірування в дохристиянську епоху.

7.Сто великих одеситів

Розділ присвячений видатним особам, які зіграли ключову роль в історії м. Одеси за проектом А.Азарова «100 великих одеситів».

8. Відкриті фонди

Розділ з унікальнішими експонатами – книжками 19 століття.

9. Антична міфологія

Розділ присвячений античні міфології та показує виникнення світобудови з стану хаосу до становлення культу олімпійських богів та виникнення життя та культури на землі.

10. Історія Одеси

Розділ відтворює вигляд м. Одеси в середині 19 століття, а також показано як маленька фортеця   Хаджибей перетворилася в Одесу – великий торговий та культурний центр.

11. Перемога

Всі експонати та виставочні стенди розділу присвячені історії Другій світовій війні та героїчній обороні та визволенню м. Одеси

12. Одеса спортивна

Розділ музею знайомить з одеситами, які прославили своє місто зірковими спортивними досягненнями. На карті світу відображена географія проведення олімпійських ігор. Представлені особисті спортивні нагороди, які здобули вихованці дитячого будинку у спортивних змаганнях.

Експозиція музейного комплексу створювалась з використанням експонатів з фондів Одеського літературного музею, ілюстрацій з художніх альбомів, фрагментів оригінальної античної та середньовічної кераміки, які знайдені при розкопках античного міста Тіра, а також унікальних речей народного побуту, знайдених в етнографічній експедиції, в якій приймали участь вихованці дитячого будинку. Використано велику кількість подарунків – книги, скульптури, а також предмети виготовлені нашими дітьми. В музейному комплексі представлені монети, які чеканили самі вихованці.

Для повноцінної роботи музейного комплексу були розроблені методичні рекомендації по проведенню екскурсій, створений музейний актив. Згідно з розробленим графіком вихованці самостійно проводили екскурсії для гостей дитячого будинку та молодших дітей.

В 2012-2013 н.р. з метою формування у дітей полікультурної компетентності, інтересу до представників інших народів, толерантного ставлення до їх цінностей, традицій, мови, вірувань, уміння йти на компроміс з різними етнічними групами та удосконалення знань дітей про різні країни, були проведені тематичні тижні, які присвячувались культурній спадщині різних країн світу. Тематичні тижні були присвячені головному святу кожної країни – Дню Незалежності.

Діяльність музею сьогодні потребує розширення: дитячий актив музею - проекти, соціальне опитування, фільми.

В рамках тематичних тижнів дитячий будинок відвідали генеральні консули Болгарії, Китаю, Туреччини, Польщі, Румунії, Греції, ЮАР, Грузії. Діти відвідали Болгарський культурний центр, філію грецького фонду культури «Філікі Етерія», приймали участь у святкових концертах. Сумісна робота з генеральними консульствами спонукнула до створення у дитячому будинку євростудії.

Продовжуючи вдалий досвід організації тематичних тижнів влітку, 2014 року обрано тематику «Кіно різних країн світу». Найбільш вдалим та цікавим для дітей став «тиждень німого кіно» та «тиждень Українського кіно» який був поєднаний з святкуванням Дня Незалежності України та на завершення якого дітьми був організований святковий флешмоп. Все це відбувається в спеціально збудованій «Альтанці дружби».

3.6. Індивідуальний маршрут розвитку вихованців дитячого будинку.

Оцінюючи ефективність реалізації СПМП супроводу була розроблена програма моніторингового дослідження. При розробці програми моніторингу враховувалося, що розвиток особистості протікає найбільш успішно – коли вихованець перебуває в гармонії з власним здоров'ям. І. Д. Бех пропонує розглядати здоров'я як комплексне поняття, як феномен, який об'єднує в собі фізичне, психічне, духовне і соціальне здоров'я. Всі складові поняття «здоров'я» тісно взаємопов'язані, тобто разом вони позначають стан здоров'я дитини як цілісний феномен. Відповідно критерієм моніторингу стало «здоров'я» вихованців.

Систематичний збір та обробка результатів моніторингового дослідження використовується для корекції індивідуального підходу до реалізації теми дослідницько – експериментальної роботи, становить основу актуальності програми моніторингу та основу для складання індивідуального маршруту розвитку кожного вихованця дитячого будинку.

Метою моніторингової програми є фіксація індивідуально – типологічних проявів і динаміки розвитку вихованців, отримання статистично достовірних даних, дослідження індивідуальних особливостей анатомічного розвитку, дослідження індивідуальних особливостей протікання психічних процесів, дослідження розвитку системи загальноморальних цінностей вихованців, дослідження особливостей особистісних і міжособистісних відносин, для складання індивідуального маршруту розвитку вихованців.

Індивідуальний маршрут розвитку вихованця має наступну форму:

  1. 1.Соціальний паспорт дитини.
  2. 2.Первинна діагностика дитини.
  3. 3.Адаптація до умов дитячого будинку.
  4. 4.Результати моніторингового дослідження:
    1. a.фізичного здоров'я
    2. b.психічного здоров'я
    3. c.духовного здоров'я
    4. d.соціального здоров'я
    5. 5.Консиліум.
    6. 6.Постанова домінант і акцентів подальшого розвитку вихованця.
    7. 7.План корекційно - розвиваючої роботи.
    8. 8. Результати моніторингового дослідження:
      1. a.фізичного здоров'я
      2. b.психічного здоров'я
      3. c.духовного здоров'я
      4. d.соціального здоров'я
      5. 9.Консиліум.
      6. 10.Постанова домінант і акцентів подальшого розвитку вихованця.
      7. 11.План корекційно - розвиваючої роботи .

Реалізуючи індивідуальних маршрут розвитку вихованців в рамках СМПМ супроводу, реалізується як особисто-орієнтований підхід так і тема дослідно – експериментальної роботи.

Розділ ІV. Управлінське забезпечення інноваційного розвитку Дитячого будинку «Перлинка».

4.1. Управління дитячим будинком

Управління Одеським комунальним навчальним закладом «Дитячий будинок «Перлинка» – складний динамічний процес, який передбачає постановку мети й завдань, вивчення й аналізу рівня навчально-виховної роботи, планування діяльності, пошуки шляхів удосконалення системи роботи, координацію зусиль усього педагогічного колективу й управлінського персоналу.

Управління закладом ґрунтується на принципах загальної теорії управління: системному підході, циклічності процесів управління, принципах прямого і зворотного зв‘язку, інформації тощо.

Виховна система, система додаткової освіти і творчого розвитку дітей, система підготовки спеціаліста з розвитку дитини - це управлінські інструменти для досягнення стратегічної мети дитячого будинку «Перлинка». І саме над цими питаннями працює педагогічний колектив дитячого будинку «Перлинка», колектив однодумців.

Робота дитячого будинку в умовах експериментального дослідження передбачає володіння технологією проблемно-орієнтованого аналізу. Аналіз виховної та методичної ситуації дозволяє виявити компоненти, які підлягають інноваційним змінам:

-          технологія самореалізації;

-          система виховного процесу і додаткової освіти;

-          підготовка спеціаліста з розвитку дитини, до впровадження технологій саморозвитку;

-          створення колективу однодумців.

З метою експериментальної перевірки формування готовності вихованців дитячого будинку "Перлинка" до особистісної та соціальної самореалізації у подальшому дорослому житті на підставі системного аналізу ефективності управлінського циклу, розкриття причин успіхів і недоліків у роботі закладу, урахування даних зовнішньої інформації щорічно планується робота в закладі.

Сьогодні підготовка річного плану роботи в закладі – це тривалий процес моделювання оптимального варіанту управління закладом, визначення комплексу заходів виховання в закладі та організації діяльності педагогів та спеціалістів. Удосконалення управління в закладі пов’язане на поліпшенні планування всіх підрозділів, підвищення практичної дієвості планів їх обґрунтування та спрямованість на кінцевий результат. А також удосконалення вмінь психолого-педагогічного аналізу проблем виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Річний план складається на навчальний рік та оздоровчий період, схвалюється педагогічною радою, затверджується директором дитячого будинку і погоджується з департаментом освяти та науки Одеської міської ради. План роботи на оздоровчий період додатково погоджується з територіальною санітарно-епідеміологічною службою Київського району.

У першій частині річного плану роботи закладу на навчальний рік та оздоровчий період дається короткий аналіз підсумків роботи дитячого будинку за минулий рік. На підставі аналізу за минулий рік з урахуванням виявлених проблем та потреб навчального закладу визначаються завдання на новий навчальний рік. Планування роботи на наступний рік здійснюється за напрямами: науково-методична робота; Соціально-медико-психолого-педагогічний супровід; навчально-виховний процес; адміністративна робота. Форма плану – щотижнева, що підвищує оперативність та якість управління.

Значна кількість управлінських функцій свідчить про складність процесу управління. Для цього в дитячому будинку є структура управління за якої деякі функції та повноваження делеговані уповноваженим заступникам та працівникам. До функцій педагогічної ради входить теоретичне та аналітично-корекційне забезпечення розвитку закладу. Методичне та інформаційне забезпечення здійснює науково-методична рада закладу. Функції організаційного забезпечення виконує СПМПК дитячого будинку «Перлинка» до обов’язків якого входить мобілізація всіх педагогічних працівників та вихованців на реалізацію виховної програми дитячого будинку та концепції розвитку дитячого будинку «Перлинка». Така структура управління дає змогу щороку здійснювати аналіз управлінської діяльності з позиції реалізації делегованих функцій, а саме проблемно-орієнтований аналіз діяльності дитячого будинку, який передбачає:

- особистісно-орієнтоване виховання;

- організацію навчально-виховного процесу в дитячому будинку;

- роботу «Центру творчості»;

- методичну роботу;

- роботу бібліотеки;

- роботу логопедичного центру;

- роботу медико-психолого-соціально-педагогічного супроводу вихованців дитячого будинку;

- управлінське забезпечення інноваційного розвитку дитячого будинку;

- роботу служби з охорони праці;

- роботу юридичної служби.

На підставі річного плану роботи закладу, дошкільної програми «Я у світі», програм роботи гуртків планується робота методичної ради, методичних комісій, заступника директора з НВР, вихователів, керівників гуртків, практичного психолога, педагога соціального, бібліотекаря,що забезпечує їх погодженість, безперервність і конкретність виконання. Плани дають змогу координувати діяльність педагогічного колективу і громадськості.

Управлінська структура дитячого будинку крім визначених законодавством керівних органів та посад (педрада, директор та його заступники), включає органи самоуправління які допомагають наблизити навчальний заклад до громади, означити та врахувати всі освітні та соціальні запити, потреби учасників соціально-адаптаційного та навчально-виховного процесу. Дитячий будинок «Перлинка» є комунальним закладом, в якому активну роль відіграє громадське самоврядування. Самоврядування та самоорганізація це: участь вихованців, педагогів, громадськості у прийнятті важливих управлінських рішень; безпосереднє прийняття та реалізація рішень на місцях у межах компетенції органів самоврядування; участь громадськості в управлінні комунальним навчальним закладом. Сьогодні діяльність Благодійного фонду «К» в рамках захисту прав дітей сиріт, охоплює всі напрямки діяльності дитячого будинку «Перлинка». Це не лише надання матеріальної допомоги, а і глибоке занурення в проблеми сирітства та направленість на формування готовності кожного вихованця до особистої та соціальної самореалізації.

Педагогічний колектив тісно працює з міською громадськістю, науковими закладами України. Передбачаються заходи взаємодії навчального закладу із загальноосвітніми навчальними закладами, з іншими

установами, організаціями тощо. Форми їх взаємодії можуть різне: спільне проведення педагогічних рад, консультацій, батьківських зборів, колективних переглядів роботи з дітьми, спільних свят і розваг, екскурсій, обмін досвідом, профілактична робота з вихованцями тощо.

Дієвою організаційною формою в управлінській діяльності є нарада при директорові. Її метою слугує корекція окремих сторін педагогічного процесу й управління ним. На таких нарадах обговорюється стан і перспективи розвитку окремих питань, які стосуються діяльності окремих педагогів або їх невеликих груп (наприклад, якість знань учнів, стан фізичного виховання, стан харчування і под.).

На нарадах при заступниках директора розглядаються поточні питання, які стосуються їх адміністративної компетенції.

Оперативні інформаційні наради проводяться у зв'язку з виникненням тих чи інших реальних ситуацій.

До оперативних організаційних форм управлінської діяльності відноситься також відвідування занять, виховних заходів, занять гуртків, творчих клубів, спортивних змагань та ін.

Аналіз у системі роботи керівника відіграє важливу роль. Він дає змогу вникнути в глибину педагогічного процесу, об‘єктивно оцінити його стан, виявити позитивні та негативні тенденції, з‘ясувати причини, що впливають на нього, означити шляхи підвищення його ефективності. Педагогічний аналіз покликаний сприяти поліпшенню роботи кожного педагога, вихованця, освітнього закладу в цілому. Контрольно-аналітична діяльність керівника закладу освіти – це управлінська категорія, яка об‘єктивно інтегрує контроль як спосіб отримання інформації про стан функціонування та розвиток педагогічної системи, її аналіз з метою вироблення оптимального управлінського рішення щодо поліпшення якості системи.

Внутрішній контроль є функцією управління, яка встановлює відповідність реального ходу навчально-виховного процесу загальнодержавним вимогам і планам роботи закладу. Змістом внутрішкільного контролю є цілісний педагогічний процес.

В дитячому будинку розроблена циклограма внутрішнього контролю, яка охоплює всі сфери діяльності закладу. До основних складових змісту контролю входить: виконання організаційно-педагогічних завдань освіти; хід і якість виконання освітніх програм і державних освітніх стандартів; якість знань, умінь і навичок вихованців; рівень вихованості вихованців; стан реалізації програм, стан і якість організації виховної роботи; робота з педагогічними кадрами; ефективність спільної діяльності закладу і громадськості по вихованню учнів; виконання нормативних документів і прийнятих рішень.

У плані контролю конкретно визначаються питання, які будуть перевірятись, терміни контролю, форма узагальнення. План внутрішнього контролю доводиться до відома всіх учасників навчально-виховного процесу.

Дотримуються основні принципів здійснення контролю: цілеспрямованості, плановості, системності, демократичності, толерантності. Технологія здійснення контролю певною мірою залежить від форм його здійснення: фронтального, індивідуального, тематичного, вибіркового. До демократичних форм контролю належать: самоконтроль, взаємоконтроль, громадський контроль. Слід зазначити, що контрольна діяльність керівника закладу не обмежується спостереженням педагогічного явища, об‘єкта, процесу. Вона також зосереджена на вивченні й аналізі документації закладу, планів вихователів, керівників гуртків тощо.

Управлінські рішення, крім планів роботи, мають такі форми: рішення педагогічної ради; рішення зборів трудового колективу, конференції, профспілкових зборів; наказ, рекомендації, поради.

В основі прийняття всіх управлінських рішень лежать результати проблемно-орієнтовного аналізу та результати моніторингу СПМП супроводу вихованців. Заступник директора бере активну участь у підготовці різних форм управлінських рішень, забезпечує їх виконання, звітує про перебіг і стан реалізації.

Знаходячись у постійному пошуку управління розвитком закладу через інноваційний потенціал, через ресурсний компонент інноваційної моделі дитячого будинку «Перлинка» до якого належать не тільки працівники закладу та вихованці, а також меценати та представники Благодійного фонду «К», які добровільно беруть участь у житті навчального закладу, ми дійшли висновку, що робота колективу дитячого будинку об’єднана ціннісними установками, цілями, які реалізуються в інноваційній виховній діяльності, при тому що у колективі сьогодні об’єднані люди різні за віком, темпераментом, освітою, можливостями тощо. Але цінність виховання дитини-сироти, успіх в досягненні виховної мети закладу, криється в тому, що кожна людина, яка працює в дитячому будинку «Перлинка» проявляє повагу до дітей та дорослих при спілкуванні, любов до життя, природи, довкілля, відповідальність, почуття вдячності, щирості, вміння пробачати, ратує за здоровий спосіб життя. Тому що лише людина, яка сама наділена духовно-моральними якостями в змозі, на особистому прикладі виховувати ці якості в дітях.  

4.2.         Результат роботи з охорони праці.

Управління службою охорони праці в дитячому будинку «Перлинка» є складовою загальної системи управління. Забезпечення безпеки та запобігання травматизму, збереження здоров'я та працездатності, створення безпечних умов навчально-виховного процесу, дотримання норм і правил техніки безпеки, виробничої санітарії, пожежної безпеки є основними питаннями та цілями охорони праці в дитячому будинку «Перлинка». В дитячому будинку «Перлинка» затверджене «Положення про службу охорони праці».

Перед початком навчального року проводиться обстеження приміщень будівлі дитячого будинку, про що складаються акти з переліком робіт, які необхідно провести, акти випробування спортивного обладнання. Для забезпечення ефективної роботи служби з охорони праці введена посада інженера з охорони праці. На початку кожного навчального року в ОКНЗ ДБ «Перлинка» видаються накази «Про організацію роботи з охорони праці», «Про відповідальність за збереження життя та здоров'я вихованців ОКНЗ ДБ «Перлинка», «Про охорону праці та техніку безпеки в ОКНЗ ДБ «Перлинка», та інші накази, якими призначено відповідальних за газове господарство, електрогосподарство, пожежну безпеку, розподілено функціональні обов’язки між адміністрацією дитячого будинку. Щороку видається наказ по дитячому будинку з перевірки знань з питань охорони праці. (Протокол № __ засідання комісії по перевірці знань з питань охорони праці від __ р.), затверджуються акти-дозволи на проведення занять в кабінетах, класах та залах дитячого будинку, розподілені обов’язки та призначені особи, відповідальні за їх виконання.

При прийомі на роботу директором дитячого будинку з кожним працівником проводиться вступний інструктаж з записом у відповідному журналі, інженером з охорони праці проводиться інструктаж з охорони праці на робочому місці, про що у відповідному журналі робиться запис. Повторний інструктаж з охорони праці проводиться з усіма працівниками дитячого будинку раз на 6 місяців, із записом про його проведення в Журналі реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці.

Посадові особи, діяльність яких пов’язана з організацією безпечного ведення робіт, при прийомі на роботу та періодично, один раз на три роки проходять навчання, а також перевірку знань з питань охорони праці.

У дитячому будинку «Перлинка» заведені наступні журнали з охорони праці: Журнал реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці, Журнал реєстрації вступного інструктажу з питань охорони праці, Журнал реєстрації інструкцій з охорони праці в дитячому будинку, Журнал ведення протоколів засідання комісії по перевірці знань з питань охорони праці.

Заступником директора з господарської роботи здійснюється поточний контроль за господарським обслуговуванням і належним технічним та санітарно-гігієнічним станом споруд у відповідності з вимогами норм та правил безпеки життєдіяльності, керівництво роботою з благоустрою, озеленення і прибирання території дитячого будинку, контроль дотримання вимог охорони праці під час експлуатації будівлі технологічного, енергетичного обладнання, організація їх періодичного огляду, ремонту.

Заступником директора з навчально-виховної роботи здійснюється методична підтримка педагогічного персоналу, забезпечується виконання вихователями покладених на них обов’язків, забезпечується дотримання техніки безпеки і санітарно-гігієнічних норм під час проведення навчальних та виховних заходів, проводяться інструктажі з педагогічним персоналом та вихованцями, організовує роботу з профілактики дитячого травматизму.

Голова профкому приймає участь, погоджує всі перспективні плани роботи, інструкції з охорони праці та забезпечення безпеки життєдіяльності, контролює виконання колективного договору, комплексних заходів по досягненню встановлених нормативів безпеки, гігієни праці та виробничого середовища, та підвищення існуючого рівня охорони праці, попередження випадків виробничого травматизму, професійних захворювань, аварій та пожеж, бере участь в розслідуванні нещасних випадків, проводила роботу з правової пропаганди, ознайомлює посадових осіб дитячого будинку з нормативними актами, які стосуються їх діяльності, а також із змінами в чинному законодавстві.

З метою виконання санітарно-гігієнічних норм у закладі, протягом 2012 – 2015 н.р.. проведено наступні ремонтно-відновлювальні роботи:

- усунення сколів на відкосах вікон та дверей;

- ремонт декоративного зовнішнього поясу будівлі;

- заміна сколотої плитки на підлозі в холі будівлі;

- усунення тріщин на стінах вздовж сходів;

- очищення жировідстійника та профілактику каналізаційних труб на кухні;

- проведено реконструкцію двох спальних кімнат для хлопчиків та дівчаток (організовані окремі спальні кімнати, велика кімната для перегляду телепередач, обладнане побутове приміщення з пральною машиною та гладильною дошкою, переобладнане приміщення кухні з придбанням встановленням додаткової техніки);

- проведене циклювання та лакування підлоги в групах;

- заміна дверей в групових приміщеннях.

В будівлі дитячого будинку розміщені 34 сертифікованих та перевірених вогнегасників, укомплектований протипожежний щит, 17 пожежних гідрантів з рукавами і стволами, також на території знаходиться пожежна водойма; обидва проїзди до території завжди вільні, що забезпечить у разі надзвичайної ситуації вільний проїзд спецтехніки та належної евакуації людей; засоби оповіщення учасників навчально-виховного процесу на випадок виникнення пожежі та інших надзвичайних ситуацій у працездатному стані; план евакуації учасників навчально-виховного процесу та засоби зв’язку і номери телефонів для повідомлення на випадок виникнення надзвичайних ситуацій знаходяться на відповідних місцях.

Завдяки проведеній роботі з охорони праці в дитячому будинку протягом 2011-2014 років серйозних порушень з охорони праці та безпеки життєдіяльності не було, що підтверджено щорічними актами з перевірки Державної служби з охорони праці. Всі працівники своєчасно та регулярно проходять первинні, повторні та цільові інструктажі з охорони праці та безпеки життєдіяльності, з пожежної та електробезпеки з реєстрацією в відповідних журналах.

Щодо показників травматизму в порівнянні з попереднім навчальним роком. В 2011-2012 н.р. – 2 випадки травматизму з вихованцями в побуті, а в 2012-2013 н.р. – 3 випадки з вихованцями (Карина Р., 2001 р.н., «эпифизеолиз ногтевой фаланги правой стопы большого пальца»; Андрій Д., 2009 р.н., «забій спинки носа»; Кирило Г, 2008 р.н., «різана рана н/ч правої голені») та один нещасний випадок не виробничого характеру, який трапився з сестрою медичною, через особисту необережність. В 2013-2014 н.р. – 3 випадки з вихованцями (Олександр Т., 2003 р.н. «забій голови», Даніїл С., 2004 р.н. «забій правого голеностопу», Євген Л., 2005 р.н. «перелом лівого плеча без зміщення»). По даних випадках складені відповідні акти розслідування нещасних випадків, проведена роз’яснювальна робота з усіма працівниками та бесіди з дітьми. Ведуться відповідні журнали, щодо реєстації випадків травматизму.

Оскільки спостерігається ріст випадків травмування вихованців та працівників дитячого будинку, доцільним є проведення комплексу заходів направлених на профілактику травмування. В більшості, нещасні випадки трапляються з особистої необережності як вихованців, так і працівників. Перегляд тематичних фільмів, слайд-презентацій на інтерактивній дошці в навчальному класі, профілактичні бесіди, вікторини із залученням працівників різних соціальних служб (пожежники, міліція, медицина), підготовка та проведення відкритих занять в групах по вивченню правил поведінки в непередбачуваних та небезпечних ситуаціях. Все це повинно нагадати дорослим та навчити дітей бути обережними, не забувати елементарні правила безпеки в повсякденному житті, а в непередбачуваних ситуаціях не панікувати, зуміти організувати себе і за необхідності допомогти тому, хто знаходиться поруч.

 

 

4.3.         Робота юридичної служби Дитячого будинку «Перлинка».

В дитячому будинку «Перлинка» протягом останніх років відбуваються системні позитивні зміни у вирішенні питань захисту прав дітей, які базуються на принципі першочергової турботи про дітей, пріоритетності прав дитини.

Адміністрацією закладу забезпечуються оптимальні умови життєдіяльності дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, виконання права дитини на освіту, на працю, дозвілля.

Роботу юридичної служби дитячого будинку «Перлинка» забезпечують: юрист консультант та педагог соціальний.

З педагогічним колективом закладу щорічно проводяться лекції щодо правового та соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування за темами:

-         «Ознайомлення з законодавчою базою»

-         «Про охорону дитинства»

-         «Про забезпечення організаційно правових умов соціального захисту дітей –сиріт»

-         «Статус дитини сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування»

-         «Система заходів щодо охорони дитинства»

В 2014-2015 навчальному році розпочато роботу з правового виховання підлітків, метою якого є знайомство дітей з правами та обов’язками, особистою документацією, взагалі, підготовка до самостійного спілкування з державними службами.

В дитячому будинку перебуває 50 вихованців з них 7 діти-сироти,
43 дитини, позбавлені батьківського піклування. Всі діти влаштовані до закладу згідно розпорядження органу опіки та піклування, та путівки департаменту освіти та науки Одеської міської ради.

За період з вересня 2012р. по серпень 2015 р. до закладу прибуло 22 дитини та вибуло 27 (4 - усиновлено, 15- повернуті на виховання біологічним батькам,3- влаштовані до прийомних сімей, 3- передана під опіку, переведені до іншого закладу – 1, випускники - 1).  

рік

Кількість дітей на початок року.

Прибуло протягом року

Вибуло протягом року

Причини вибуття

усинов-лення

влашту-вання до прийомних сімей

повернуті на виховання біологічним батькам

Інші причини

2010

52

10

6

2

2

2

 

2011

53

9

7

3

3

1

 

2012

55

5

7

 

 

7

 

2013

53

5

6

1

3

1

1

2014

52

6

5

 

 

4

1

2015

50

6

8

2

 

3

3

 

Юрисконсульт та педагог соціальний комплектують особові справи вихованців, забезпечують правовий та соціальний захист дітей-сиріт шляхом оформлення пенсій та аліментів, представляють і захищають їх інтереси в судах.

Станом на 01.01.2016р 30 вихованцям оформлені аліменти,
2 - отримують пенсію по втраті годувальника, 1 - на особовий рахунок малолітнього надходять кошти від оренди його житла, 1 – отримує соціальну допомогу по інвалідності. Поряд з цим, забезпечуються зустрічі дітей з братами-сестрами, які перебувають в інших закладах. В дитячому будинку «Перлинка» є діти, матері яких відбувають покарання в ЧВК №74. З метою підтримки родинних стосунків, адміністрація закладу забезпечує 1 раз у 3 місяці виїзди до виправної колонії для зустрічі дітей з матерями.

З метою захисту порушених прав та свобод вихованців ОКНЗ "Дитячий будинок "Перлинка" протягом 2015 року було подано 3 позовних заяв по стягненню аліментів, 3 позовних заяви з позбавлення батьківських прав. На контролі педагога соціального та юрисконсульта стан справ кожного вихованця по збереженню його житлових прав а саме. У 2012 році здійснена приватизація житла на малолітнього Дениса Ч. та погашені борги за комунальні послуги. Двом вихованцям оформлена спадщина за законом,щорічно вживаються заходи щодо збереження житлових прав дітей (щорічно поновлюються довідки за формою №1). Адміністрацією закладу були відновлені житлові права вихованця, рідна сестра якого вступила в спадщину та здійснила продаж квартири без урахування частки спадщини рідного брата. Малолітньому Олександру Ж. було придбане житло, яке на теперішній час здається в оренду, а кошти від оренди надходять на особовий рахунок малолітнього. Одним з гострих житлових питань є прописка Владислава М у квартирі, де він проживав з матір’ю.

Декілька років проводилася робота щодо поновлення житлового права дитини Єлизавети Б. Протягом чотирьох років розпорядження районної адміністрації в частині закріплення житла за малолітньою, де вона проживала з матір’ю.

У 2015 році за рішенням Київського районного суду м. Одеси за малолітним Олександром Г. була закріплена частка квартири з адресою вул.. Ак. Вільямса 62/2, кв. 2 у порядку наслідування після померлої матері.

Вихованці, які не мають житла реєструються за місцем проживання, тобто в закладі.

На теперішній час в дитячому будинку 50 вихованців з них 21 дитина забезпечена житлом, а про інших дітей треба подбати, а саме, допомогти їм отримати житло. Для забезпечення соціально-правового захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, реалізації їх права на здоровий розвиток та сімейне виховання, адміністрація закладу постійно сумісно працює з територіальними відділами у справах дітей Одеської міської ради, міською службою у справах дітей, поновлює будь-яку інформацію стосовно Єдиного банку анкетних даних на кожного вихованця.

З метою продовження соціальної підтримки вихованців Дитячого будинку «Перлинка», придбаний будинок для соціального гуртожитку. З 1 вересня 2014 року вихованці – хлопці, яким виповнилось 11 років переїдуть для проживання у цей будинок-гуртожиток, але залишаються

в полі діяльності дитячого будинку.

 

ВИСНОВКИ

Таким чином дитячий будинок забезпечує дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, дітям, які опинилися в скрутних життєвих умовах, задовільні умови для проживання, різнобічного розвитку, виховання, здобуття освіти, професійної орієнтації та підготовки, готує дітей до самостійного життя та праці.

         На належному рівні забезпечується соціальний захист, медико-психолого-педагогічна реабілітація та соціальна адаптація вихованців з урахуванням стану здоров’я, індивідуальних особливостей психофізичного розвитку вихованців; забезпечується захист прав вихованців.

Професійний потужний колектив педагогів-однодумців прищеплює вихованцям загальнолюдські цінності, формує в них правову культуру, готовність до самореалізації, здатність самостійно моделювати свою життєдіяльність, взаємодіяти в соціумі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток № 3

 

Програми з позашкільної освіти, затвердженні Міністерством освіти і науки України:

-   Програма курсу «Виготовлення сувенірів» для роботи гуртків «Іграшка своїми руками» та «Художнє різьблення», керівники гуртків Кучеренко О.А.,

- Програма курсу «Гончарство» для роботи гуртка «Глиняне диво», керівник гуртка Кірьязова А.О.

- Програма курсу навчання для гуртків з футболу для роботи гуртка «Літаючий м’яч», керівник гуртка Аляєв Н.В

- Програма курсу навчання для гуртків з настільного тенісу для роботи гуртка «Теніс», керівник гуртка Костюшко А.Л.

 

Використовуються програми з позашкільної освіти затвердженні Хмельницьким Обласним Центром Естетичного Виховання та дозволені до використання Міністерством освіти і науки України:

 

- Програма курсу «Примірна програма театрального гуртка» для роботи гуртка «Театр це гра», керівник гуртка

- Програма курсу «Етика ділове спілкування і діловий етикет» для роботи гуртка «Етика», керівник гуртка Коляда С.В.

- Програма курсу «Юних поетів та прозаїків» для роботи гуртка «Літературна вітальня», керівник гуртка Потоцький І.І.

- Програма курсу «Ми малюємо світ» для роботи гуртка «У світі чарівних фарб», керівник гуртка Морозова І.Г.

- Програма курсу «Майстри чарівники» для роботи гуртка «Швацька майстерня», керівник гуртка Лазарева А.В.

- Програма курсу «Сучасна хореографія» для роботи гуртка «Муза танцю», керівник гуртка Волєва Т.А

- Програма курсу «Музичний інструмент фортепіано»; «Музичний інструмент скрипка»; «Музичний інструмент гітара» для роботи гуртка «Створюємо оркестр», керівник гуртка Дворнікова Т.

- Програма курсу «Вокальний спів» для роботи гуртка «Хор», керівник гуртка Коляда С.В., Раєвська О.

 

Педагогічний колектив у 2012-2015 рр. реалізував також свої авторські програми:

- Програма курсу «Духовне виховання» для роботи гуртка «Недільна школа», укладач: Петрова С. М. – директор;

- Програма патріотичного виховання дітей в умовах дитячого будинку «Перлинка», укладачі: Петрова С. М. – директор, Колесниченко Ю. Л. – заступник директора з НВР;

- Програма курсу «Шахи» для роботи гуртка «Клуб клітинного короля», укладач: Садовий Ю.В. – керівник гуртка;

- Програма гуртка «Музична скринька», укладач: Матросова В.С. – музичний керівник;

- Програма гуртка «Настільний теніс», укладач: Костюшко О.Л. – інструктор з фізкультури;

Всі ці програми авторські та були розроблені працівниками дитячого будинку з урахуванням особливостей дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, мають рецензії науковців та випробовуються.