Get Adobe Flash player

 

Звіт

директора Одеського комунального навчального закладу

«Дитячий будинок «Перлинка»

Одеської міської ради Одеської області

за 2012 – 2013 навчальний рік
Особистісно – орієнтоване виховання.

 

В 2012-2013 році дитячий будинок «Перлинка» працював на ІV (контрольно-узагальнювальному) етапі дослідно-експериментальної роботи.

Зміст роботи:

  • кількісний та якісний аналізи, системне оцінювання ефективності впровадження моделі формування готовності вихованців дитячого будинку до особистісної та соціальної самореалізації у подальшому дорослому житті;

  • порівняння результатів дослідно-експериментальної роботи з поставленою метою та завданнями;

  • проведення регіонального семінару за темою дослідження;

  • поширення педагогічного досвіду дослідно-експериментальної роботи із зазначеної проблеми через публікацію у пресі.

Особистісно-орієнтоване виховання в дитячому будинку є унікальним, тому що дозволяє виховати самоцінну особистість, розвивати здібності та таланти, розширити можливості кожного «Я», виховати кожну дитину кращою, ніж вона є.

Виховання, формування особистості здійснюється кожен день: в школі реальний класний колектив стає середовищем, яке впливає на процес виховання та навчання, а поряд з цим кожен день в повсякденному житті дитячий будинок є різноманітним змістовним і будується на самих високих моральних відносинах.

Успіх дитини – це найсильніший мотив до подальшого вдосконалення. А вихід за рамки звичного, стандартного завжди сприяє творчості. Все це найважливіші сходинки до особистісно орієнтованого розвитку наших вихованців.

Кожна дитина повинна на цих сходинках ствердитися, а привід для цього треба знати педагогу в здібностях та задатках кожного вихованця.

Виховна робота дитячого будинку «Перлинка» сприяє розвитку дитини, а кожен педагог в своїй праці орієнтується лише на якісні зміни в особистості дитини, на перспективу її інтелектуального та емоційно-вольового розвитку. Це стає можливим лише завдяки індивідуальному підходу, так як у кожного вихованця своя біографія, тому і свій індивідуальний шлях розвитку.

Особистісно-орієнтоване виховання це:

  1. Етико-гуманістичний п-п спілкування педагога та вихованця (Ж.Ж Руссо, Л.Н. Толстой, М. Монтессорі). Співпраця дітей та дорослих передбачає глибокий інтерес до успіху в будь – якій справі.

  2. Механізм особистісних новоутворень в педагогічному процесі. Ніякі зміни в життєдіяльності дитини не можна пояснити без розуміння їх місця та ролі в самореалізації особистості.

  3. Принцип свободи особистості в виборі освітніх «маршрутів», формування особистісного досвіду.

  4. Особистісний підхід, як побудова особливого роду педагогічного процесу, який зорієнтований на розвиток та саморозвиток особистих задатків дитини.

В дитячому будинку використовуються програми з позашкільної освіти затвердженні Міністерством освіти і науки України:

-   Програма курсу «Виготовлення сувенірів» для роботи гуртків «Іграшка своїми руками» та «Художнє різьблення», керівники гуртків Кучеренко О.А., Кунічак О.

-  Програма курсу «Гончарство» для роботи гуртка «Глиняне диво», керівник гуртка Кунічак О.

- Програма курсу «Юних фотоаматорів» для роботи гуртка «Фотомистецтво», керівник гуртка Шевчук А.А.

-  Програма курсу навчання для гуртків з футболу для роботи гуртка «Літаючий м’яч», керівник гуртка Кучеренко В.А.

Використовуються програми з позашкільної освіти затвердженні Хмельницьким Обласним Центром Естетичного Виховання та дозволені до використання Міністерством освіти і науки України:

-  Програма курсу «Примірна програма театрального гуртка» для роботи гуртка «Театр це гра», керівник гуртка Рибакова Н.;

-  Програма курсу «Етика  ділове спілкування і діловий етикет» для роботи гуртка «Етика», керівник гуртка Коляда С.В.

-  Програма курсу «Юних поетів та прозаїків» для роботи гуртка «Літературна вітальня», керівник гуртка Потоцький І.І.

-  Програма курсу «Ми малюємо світ» для роботи гуртка «У світі чарівних фарб», керівник гуртка Морозова І.Г.

-  Програма курсу «Майстри чарівники» для роботи гуртка «Швацька майстерня», керівник гуртка Муренко А.В.

- Програма курсу  «Сучасна хореографія» для роботи гуртка «Муза танцю», керівник гуртка Маулевич В.О.

- Програма курсу «Музичний інструмент фортепіано»; «Музичний інструмент скрипка»; «Музичний інструмент гітара» для роботи гуртка «Створюємо оркестр», керівник гуртка Дворнікова Т.

- Програма курсу «Вокальний  спів» для роботи гуртка «Хор», керівник гуртка Коляда С.В., Раєвська О.

Педагогічний колектив у 2011-2012 рр. реалізував також свої авторські програми:

- Проект «Модель науково-методичного супроводу виховного процесу в дитячому будинку «Перлинка», укладач: Колесниченко Ю. Л. – заступник директора з НВР;

- «Адаптація новоприбулих дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування до умов дитячого будинку», укладач: Грязнова О.М. – педагог-соціальний;

- Програма психолого-педагогічного супроводу процесу адаптації вихованців ОКНЗ ДБ «Перлинка» до умов навчання у загальноосвітній школі, для роботи гуртка «Шкільні таємниці», укладач: Черніс О. Л. – вихователь;

- Програма курсу «Духовне виховання» для роботи гуртка «Недільна школа», укладач: Петрова С. М. – директор;

- Програма патріотичного виховання дітей в умовах дитячого будинку «Перлинка», укладачі: Петрова С. М. – директор, Колесниченко Ю. Л. – заступник директора з НВР;

- Програма курсу «Шахи» для роботи гуртка «Клуб клітинного короля», укладач: Садовий Ю.В. – керівник гуртка;

- Програма гуртка  «Музична скринька», укладач: Матросова В.С. – музичний керівник;

- Програма гуртка  «Настільний теніс», укладач: Костюшко О.Л. – інструктор з фізкультури;

Всі ці програми авторські та були розроблені працівниками дитячого будинку з урахуванням особливостей дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, мають рецензії науковців та випробовуються.

Серед пріоритетних напрямків виховної роботи є зміцнення психологічного, духовного і фізичного здоров'я вихованців.

Організація навчально-виховного процесу в

ОКНЗ ДБ «Перлинка»

Виховна робота у дитячому будинку «Перлинка» завжди розпочиналася з якісного плану роботи кожного вихователя, соціального педагога, практичного психолога, старшого вихователя, бібліотекаря, заступника директора з НВР, а всі ці плани знайшли відображення у річних планах роботи дитячого будинку «Перлинка». Щорічний проблемно-орієнтований аналіз роботи дитячого будинку «Перлинка» допомагає врахувати і позитивні моменти роботи дитячого будинку, і побачити недоліки в тому чи іншому розділі виховної роботи.

Поряд з цим можна відмітити, що матеріальна база дитячого будинку для виховної роботи з вихованцями забезпечена на 100 %.

Організація навколишнього середовища в дитячому будинку з урахуванням філософії вільного простору і естетичного впливу несе на собі величезне виховне навантаження.

Дитячий будинок «Перлинка» побудований таким чином, що вся архітектура будівництва сприяє розвитку почуття свободи, краси і почуття піднесення. Перший і другий поверхи комплексу розділені скляною підлогою, яка розширює простір будови і робить його єдиним простором.

Приміщення дитячого будинку побудоване за індивідуальним проектом та розраховано на 80 дітей.

  • Загальна площа - 5455,3 м.кв ,

  • Основна площа - 3454,7 м.кв ,

  • Підсобна площа - 2000,6 м.кв.

  • Опалюється автономною газовою котельною.

Щодня над приготуванням смачної та здорової їжі для наших дітей працюють і диетсестра, і кухарі, і комірник, а найсучасніше обладнання дає можливість отримати задоволення від роботи: електроплити, духова шафа, електросковорода, холодильник, овочева та молочна холодильні камери, електричний котел, посудомийна машина, картофелечистка , соковижималка.

А в пральні Вас завжди зустрінуть з посмішкою і вдячністю за те, що прання дитячих речей і білизни проводиться практично без залучення ручної праці та повністю механізована – це дві сучасні пральні машини, сушильні камери, прасувальний каток і паропраска.

Аквапарк з масажними душами і водними фонтанами - це не тільки зміцнення здоров'я, а й один з важливих елементів психотерапії водою. Індивідуальні сеанси гідромасажу і хромотерапии в комплексі з аромотерапією не просто задоволення, а профілактика і лікування багатьох дитячих захворювань.

Медичний блок включає: кабінет для щеплень, маніпуляційну, масажний кабінет, ізолятор, фізіотерапевтичний кабінет, який обладнаний апаратами аероіонопрофілактики, апаратом « Тонус », апаратом УВЧ80 - 3, тубус кварц, апаратом УЗІ 101ф, апаратом «Поток - 1», апаратом «Ампліпульс - 5», апаратом ультрафіолетового опромінювання «Промінь». Апаратура фізіотерапевтичного кабінету дозволяє проводити профілактику, попередження і лікування дитячих хвороб.

Обладнаний зал для проведення занять лікувальної фізкультури - це місце, де діти на короткий час стають космонавтами, солдатами, а величезні барвисті геометричні форми дають можливість наблизити цю мрію. Тут діти непомітно для себе отримують комплекс лікувально -оздоровчих процедур за призначенням лікарів - фахівців .

Величезне значення для виховання у дітей вольових якостей таких як цілеспрямованості, наполегливості, здатності до подолання труднощів має спортивний зал. Спортивні, рухливі ігри, ігри - естафети вчать хлопців самореалізовуватися, підкорятися встановленим правилам .

Музичний зал представляє собою центр естетичного розвитку малюків – це заняття музикою, хореографією, театральним мистецтвом. Це все дає можливість залучити дітей до музичної творчості, слухати і розвивати музичний образ, розуміти характер і настрій музичного твору. Розвиток музично - ритмічних рухів на заняттях з хореографії дає можливість розвивати слух, відчуття ритму і вміння співвіднести свої рухи з музикою. Музичний зал обладнаний акустичною системою, мультимедійною системою, караоке, електричним фортепіано.

Велику радість приносить дітям зал для катання на роликових ковзанах, але це ще й розвиток м'язової активності і зміцнення вестибулярного апарату .

Величезний перехрестя з машинами, велосипедами, вулицями дає можливість закріпити знання правил дорожнього руху. Силами вихователів розроблені правила дорожнього руху у віршованій формі. Діти отримали майже справжні індивідуальні права на водіння транспорту різної категорії ( самокати, велосипеди, акумуляторні машини). У разі порушення правил руху, права вилучаються з правом повернення їх власникам . Ця гра дуже близька до життя і тому є величезним стимулом для дітей.

Для оволодіння навичками навчальної діяльності та виконання домашніх завдань у нас в будинку є дві класні кімнати з навчальними дошками, партами, телевізором, відеомагнітофоном і різноманітними дидактичними посібниками.

Методичний кабінет – це центр роботи усіх фахівців, у цьому кабінеті проводяться малі педагогічні ради, консультації, семінари, наради, засідання творчої та корекційної груп . Тут систематизується, узагальнюється і аналізується величезна робота колективу по всіх напрямках програми. У кабінеті велику кількість дидактичних посібників та методичної літератури, фонотека та відеотека музичних і пізнавальних дисків.

Велику частину дня діти проводять у групі, тому інтер'єр та оформлення групових приміщень продумані до дрібниць. Вихователі намагаються, щоб кожна хвилина, проведена в групі, доставляла дітям радість пізнання. Але разом з цим вони піклуються і про те, щоб забезпечити і виховне навантаження, і відпочинок кожної дитини. Кожна група оснащена музичної аудіо акустичною системою .

Працюючи за системою Монтессорі, в спеціально обладнаних кабінетах вихователі відповідають на дитячі «чому ?» , «навіщо ?» , «як ?». Проводять нескладні досліди, які розкривають властивості води, піску, снігу, особливості життя . Це дає малюкам можливість матеріалістичного уявлення про живу і неживу природу,таким чином діти можуть дізнатися, чому буває туман, дощ, вітер не тільки з фільмів а й з власного досвіду, свідомо вивчаючи навколишнє середовище.

Для успішної роботи практичного психолога і соціального педагога у нас створені всі умови: є кабінет психологічного розвантаження, кабінети для групової та індивідуальної корекційної та діагностичної роботи.

У космічній обсерваторії проводяться спеціальні тренінги, а поруч стоїть справжній телескоп, завдяки якому можна зазирнути і побачити частинку Космосу. Стеля космічної обсерваторії оформлена, як карта зоряного неба, також працює міні планетарій. Тут наші «перлинки» слухають цікаві історії справжнього астронома і розглядають зірки.

Образотворча діяльність – це доброчинна грунт для навчання дітей. Знаходити композиційні рішення, передавати форму, пропорції предметів, їх природний колір, розвивати уяву – це реалізує наша художня майстерня. Заняття з малювання, аплікації та ліпленні проводяться в художній майстерні, яка забезпечена мольбертами і необхідними меблями. Все це розвиває художній смак дітей, пізнавальні інтереси, прививає любов до образотворчого мистецтва.

Виховна робота у дитячому будинку забезпечується змістом виховних заходів. Виховання особистості готової до самореалізації проходить:

  • через заходи виховного напрямку;

  • через соціальне партнерство з міською спільнотою;

  • через додаткову освіту;

  • через дозвільну діяльність дітей.

Тема дослідної роботи дитячого будинку «Перлинка» - це «Формування готовності вихованців до особистої та соціальної самореалізації», а досягти це, на наш погляд, можливо лише шляхом виховання компетентної особистості, як педагога так і вихованця, особистості яка володіє не лише знаннями та високими духовними якостями, але й уміє діяти адекватно у відповідальних ситуаціях та уміє робити вибір.

Англійський вчений Дж. Равен у книзі «Компетентность в современном обществе» (1984 г.) дає таке визначення: «Компетентність – це специфічна здатність, необхідна для ефективного виконання конкретної дії у певній галузі..». Наприклад, бути компетентним вчителем, пожежником, юристом означає мати набір специфічних компетенцій різного рівня (спостерігати, вміти ставити питання, вирішувати конфлікти, доводити власну точку зору тощо).

Поняття компетенції містить постійне прагнення здогадатись, винайти, дошукатись, співпрацювати тощо.

Компетентісно - орієнтоване виховання в дитячому будинку передбачає докорінні зміни в виховних технологіях роботи з дітьми – сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування.

Головні завдання виховної системи дитячого будинку визначенні:

  • формування цілісних орієнтирів на здоровий спосіб життя та духовні цінності;

  • мотивація до саморозвитку, розвиток самоповаги та самоцінності, навичок толерантної поведінки;

  • виховання в процесі творчої діяльності загальної культури та культури праці;

  • виховання громадянина та патріота України;

  • створення умов для розвитку самостійності у ситуаціях морального вибору та здатності до відповідальності за нього перед собою та колективом групи;

  • створення ситуацій успіху як дієвого виховного компоненту.

Робота «Центру творчості».

Складовими системи виховної роботи в дитячому будинку є такі види діяльності:

  1. оздоровчо-валеологічна діяльність;

  2. трудова діяльність;

  3. художньо-естетична діяльність;

  4. морально-етична діяльність;

  5. інтелектуально-пізнавальна діяльність.

Завдання кожного напрямку спрямоване через систему мотивів, ціннісні орієнтації та життєві компетенції виховати духовно багатого, здорового, компетентного та здатного до навчання та саморозвитку вихованця.

Завдяки створенню особистісно-розвивального середовища вихованці вивчають дійсність, яка оточує їх безпосередньо та щоденно. А також ту дійсність, яка постає перед ними опосередковано у книгах картинах, музичних творах, виставах, музейних експонатах. На заняттях з додаткової освіти педагоги використовують наступні педагогічні методи та прийоми: ігри, ігрові ситуації, зображувальна діяльність, прикладна творчість, колективні творчі роботи, написання дітьми оповідальних розповідей та віршів, створення газети за матеріалами творчих завдань. Все це дозволяє вихователям запобігти надмірному надзірательству, а вихованцям проявити самостійність в оцінці та визначенні позиції по тому чи іншому питанню. Саме додаткова освіта сприяє розвитку особистості, розкриттю її здібностей, ранньому професійному самовизначенню та духовно-моральному вихованню. В моделі позашкільної роботи «Центру творчості» відображені гуртки дитячого будинку.

Особистісно-орієнтоване виховання змінює акценти і морального виховання. Особливості духовного життя визначають весь образ життя людини, або дитини. Завдяки моральним почуттям моральна свідомість та вчинки набувають морального сенсу та найважливішим при цьому є воля, яка допомагає опанувати себе, дає внутрішню свободу та спонукає до моральних вчинків. А роль дорослого при цьому як «провідника» – зразка та організатора соціального досвіду дитини.

Бех І.Д. зазначив, що виховати особистість – це означає допомогти дитині відкрити, засвоїти  та присвоїти загальнолюдські цінності, які створюють внутрішній стержень особистості і є основою розвитку та самореалізації в умовах діяльності (вільний вчинок).

Педагогічні умови формування досвіду та звичок моральної поведінки це:

  • високий рівень педагогічної майстерності вихователів;

  • встановлення позитивних взаємин з вихованцями;

  • розвиток у дітей об’єктивної самооцінки.

Недостатньо дати дитині знання про норми та контролювати правила поведінки, необхідно розвивати бажання діяти морально, керуючись співчуттям до ближнього.

Завдання кожного педагога дитячого будинку допомогти дитині усвідомити моральний зміст вчинків та ціннісно освоювати світ людей. Це відбувається такими головними методами та прийомами:

  • розповідь педагогів (про власний досвід, власне дитинство, власні вчинки; такі розповіді повинні ретельно готуватися);

  • обговорення вчинків на прохання дітей, які їм запам’яталися;

  • етичні бесіди, які необхідно продумати за змістом та формою («Яку радість приніс сьогоднішній день?»);

  • читання та аналіз літературних творів, перегляд фільмів;

  • спонукання до роздумів (що означає: «бачити серцем», «щиро співчувати»);

  • підтримання радості від доброго вчинку.

Після різних етичних бесід та фільмів ефективним є засіб включення дитини у зміст: «заплющуйте очі і згадайте…… А тепер відкрийте очі і подумайте, а що доброго можете зробити ви?». Такі вправи доводять що мотивом вчинку стає не правило, а розуміння та співчуття іншій людині.

Система виховної роботи в дитячому будинку «Перлинка» закладена на засадах православної культури:

- працює «Недільна школа» як одиниця Педагогіки благочестя, однай найважливішою  проблемою є відсутність кваліфікованих фахівців - педагогів;

- проводяться бесіди з духовним наставником протоієреєм Андрієм (Ніколаіді) проректором Одеської духовної семінарії ;

- формування християнської спрямованості особистості на основі морально - етичного виховання за І.Д. Бехом ;

- реалізується духовно - моральне виховання (семінаристи Одеської духовної семінарії, прот. Андрій, відвідування храмів, паломництво, естетичний напрям - творчість найкраще відкриває душу ; педагогічний колектив ( вихователі, спеціалісти), відвідування, екскурсії , виїзди , гості , особистий приклад «дорослих», казкотерапія - притчі , казки; виховання в безперервному процесі ) .

У березня 2013 року з вихованцями шкільного віку була проведена діагностика моральної вихованості. Дана діагностика була спрямована на вивчення духовного здоров'я. Кількісний та якісний аналіз духовного здоров'я вихованців базується на результатах методики « Вибір» (від 7 років) і методики « Самооцінювання скромності» (від 12 років).

Кількісні показники духовного здоров'я необхідні для відображень загальної динаміки духовного розвитку вихованців. Однак більш значущим є якісний аналіз результатів кожного вихованця. Результати саме якісного аналіз враховуються при коригуванні індивідуального підходу до виховання у дитячому будинку.

У рамках моніторингового дослідження духовного здоров'я проводитися діагностика моральної вихованості дітей. У вересні 2013 року поводилась повторна діагностика методикою «Вибір» і методикою «Самооцінка скромності» (Джерело: І.Д.Бех «Психологічні джерела педагогічної майстерності», 2009), що дозволило оцінити динаміку змін показників духовного здоров'я.

показники свідчать про позитивну динаміку змін критеріїв духовного здоров'я. Однак такої кількості критеріїв недостатньо для повного відображення динаміки змін духовного здоров'я. У зв'язку з чим, батарея діагностичних методів була доповнена такими методами:

1. тест на визначення соціальної спрямованості особистості школяра (від 7 років);

2. методика «Вимірювання особистісних якостей учнів середнього та старшого шкільного віку» (від 12 років);

3. методика «Оціночна шкала прояву суспільних і моральних якостей підлітків і старшого шкільного віку» (від 12 років);

4. методика визначення домінуючого гуманістичної (соціоцетріческой) або езопової спрямованості школяра (від 12 років).

У вересні 2013 року проводиться діагностичне дослідження розширеною батареєю методів. В теперішній час триває дослідження та обробка результатів. Отримавши результати, стане можливо від слідкувати и аналізувати динаміку змін показників духовного здоров’я.

  • Художньо - естетична діяльність являється органічно необхідним компонентом нашої системи виховання. Це процес спільної діяльності педагогів з додаткової освіти і вихованців, направлений на формування естетичної культури. Ефективним шляхом всебічного гармонійного розвитку особистості є залучення вихованців до художньо-естетичної діяльності, яка включає зображувальну, музичну, театралізовану, художньо-мовну, хореографічну діяльність, тощо. Ці види діяльності виконують функцію позитивно-емоційного збагачення, викликають емоції радості, захоплення, натхнення, витісняють тривожність, напругу, почуття безпорадності. В цьому напрямку продовжує роботу студія «7 муз», де працюють сім гуртків, під керівництвом талановитих професіоналів, які постійно залучають вихованців до колективної праці.

Регулярно в стінах дитячого будинку проводиться експозиція художніх і фото робіт. У 2013 році в рамках знайомства з молодими талановитими одеськими художниками, що працюють в різних жанрах і видах мистецтва, оновився вернісаж яскравими, світлими, соковитими, сонячними, під стать настрою і світоглядом самих художників, роботами Багрія Леоніда , Садковської Олени, Молодой Тетяни .

На експозиції представлені пейзажні та портретні твори пастельного, акварельного, масленого живопису, графічні замальовки, ідеями декоративно-прікладного мистецтва. Акцентом виставки стали твори Багрія Леоніда, виконані в жанрі Православний живопис.

Філософією вернісажу наповненого і пронизаного світовідчуття самих художників, став девіз: «Любимо Життя! Свою Любов висловлюємо у фарбах на полотнах!».

Оточуючи дітей прекрасним, ми піклуємося не тільки про його естетичному наповненні , а сприяємо збагаченню його духовних і моральних якостей, а також гармонізацію дитячої психіки. Тому проведення екскурсій на нашу пересувного вернісажу стало однією з форм роботи з естетичного виховання, що так само підвищує компетентність кожного вихователя, який проводить екскурсії для дітей.

Для якісного розвитку творчої діяльності програмою дитячого будинку передбачені індивідуальні заняття по образотворчого мистецтва, квілінгу, ліпленні з полімерної глини. На яких дитині представляється:

• свобода у виборі діяльності, способі роботи;

• алгоритм постійно ускладнюються завдань;

• створення захоплюючої (занурення у казку, цікаву історію) атмосфери;

• створення ситуації успіху, почуття задоволення від процесу діяльності.

Момент тісного духовного контакту на індивідуальних заняттях, підкреслює значимість дитини, тим самим вже заздалегідь прогнозує успішний кінцевий результат.

У рамках соціалізації дітей проводяться дуже цікаві за своєю формою виїзні заняття з ліплення . Молоді талановиті скульптури проводять майстер -класи на відкритому, доступному всім бажаючим відвідувачам просторі, що також дає можливість вихованцям спілкуватися з новими людьми. Скульптори разом з нашими вихованцями, виконують роботу, послідовно коментуючи всі стадії її виконання, задаючи навідні питання по ходу виконання, що сприяє розумовому і естетичному розвитку дитини. Наочні дії є безпосереднім методом навчання в галузі образотворчого мистецтва.

Виховне значення художньої творчості полягає в залученні вихованців до вічних істин і духовним цінностям. З цього приводу В. О. Сухомлинський писав: "Мистецтво - це час і простір, в якому живе краса людського духу. Як гімнастика випрямляє тіло, так мистецтво випрямляє душу. Пізнаючи цінності мистецтва, людина пізнає людське в людині, піднімає себе до прекрасного ... ".

Протягом 2012-2013 року наші вихованці активно брали участь у виїзних - міських, обласних, всеукраїнських виставках, а саме:

- Осінь Золота (м. Одеса);

- Світ очима дітей (м. Одеса);

- Кольори Одеси (м. Одеса) - призове місце Мальонова Л.;

- Хай завжди буде сонце (м. Київ ) - три призових місця:

І Велімовская Д,

ІІ Велімовскій Т.

ІІІ Жолудєва Е., Ляшенко М.;

- На Зустріч Мрії (м. Київ);

- Пейзажна живопис (табір  «Артек», АР Крим ) ;

Калейдоскопом дитячих робіт рясніє круглий рік вернісаж дитячого будинку .

Участь дітей у виставках несе виховні та освітні аспекти, які будуються на передбачуваному ефекті впливу, як на дітей - учасників, так і на дітей - глядачів і дорослих. Для юних авторів участь у виставках - це можливість побачити плоди своєї творчої праці в особливій обстановці виставкового залу, переживання своєї причетності до спільної справи, усвідомлення значущості своєї особистості з її індивідуальними оцінками і уподобаннями для навколишнього суспільства. На виставках дітьми освоюється досвід спілкування з глядачами ( бажаними і небажаними), досвід реагування на глядацьке сприйняття і оцінку твору, підвищується самооцінка.

«Цікаво», «корисно», «доступно»! Так трьома словами можна описати створення композіцій в техніці «Квілінг», або іншими словами - бумагокручение, паперова філлігрань. Техніка заснована на вмінні скручувати смужки паперу різної довжини і ширини, видозмінювати їх форму, і складати з отриманих деталей оригінальні композиції та вироби . Однією з головних завдань навчання і виховання дітей на заняттях прикладним творчістю є збагачення світосприйняття дитини, тобто розвиток творчого нестандартного походу у виконанні завдання. Суть творчості - створення на основі того, що є, того, чого ще не було. Тут включаються індивідуальні психологічні особливості дитини, які не залежать від розумових спосібностей, а проявляються в дитячій фантазії, уяві, особливому баченні світу.

Найактивнішими учасниками всіх творчих проектів з образотворчої діяльності є різновікова група дітей, що постійно розкриває та удосконалює свою майстерність, однак є діти для яких інтерес до творчості сьогодні зменшився, але на певному етапі це стало для них можливістю відкрити свою душу назустріч оточуючому світу і людей .

Для успішної економічної діяльності в майбутньому, необхідно закласти підґрунтя економічної грамотності наших вихованців.

Головна мета нашої діяльності в цьому напрямку, це:

  1. формування первинного економічного досвіду;

  2. виховувати бережливе та шанобливе ставлення до людей, які працюють і заробляють гроші;

  3. забезпечити курс для дітей-сиріт «Фінансова грамотність».

  4. визначитись у професійній спрямованості.

Для вирішення цих завдань ми обрали два паралельних шляхи:

  • Теоретичний курс «Фінансова грамотність».

  • Практична діяльність «Кулінарна академія».

Теоретичний курс розширює круг знань дітей щодо економіки та економічних понять, читання оповідань, казок економічно-спрямованих, формування своїх бюджетів, розподіл коштів. А поряд з цим акцентом на формування у вихованців практичних навичок, які б допомогли вихованцям розібратися у фінансових питаннях та здійснювати планування власного бюджету направлена діяльність «Кулінарної академії».

«Кулінарна академія» проводиться раз на місяць з кожною групою шкільного віку. Під час проведення вихованці вчаться розподіляти кошти на харчування, планувати страви на обід та полдник, готувати різноманітні страви, користуватися кухонними приладдям, електричними плитами та духовими шафами, мікрохвильовими печами та мультиварками, а також вчаться самостійності, котра так необхідна у подальшому житті.

Окрім коштів, які вихованці отримують для розподілу на усіх дітей групи, вихованці отримують кишенькові гроші, завдяки Благодійному фонду «К». Вихованцям віком від восьми років видають щоденно по дві гривні готівкою; вихованцям віком від десяти років видають щотижнево по десять гривень. Вихованці, які навчаються у середній школі мають особисті кредитні картки у «ПриватБанку» за програмою «Юніор – Банк» та щомісяця отримують п’ятдесят гривень на рахунок картки. Обов’язково проводиться аналіз витрачених грошей з метою оволодіння знаннями про раціональне та раціональне використання грошей. Кишенькові гроші не пов’язані з обов’язками по дому та прибиранням.

Методична діяльність направлена вирішення поставленого експериментальною діяльністю завдання, тому необхідною умовою є створення педагогічного колективу, здатного повести за собою дитину. Робота методкабінету, насамперед, спрямована на підвищення професійного рівня педагогів та адаптацію фахівців до специфічних умов дитячого будинку і регламентується «Положення про методичний кабінет» і «Положення про Науково - методичну раду».

Методичний кабінет - це центр науково - методичної та педагогічної роботи, яка будується цілеспрямовано з постановкою чітких завдань згідно з річним планом. Завдання методкабінету в 2012 – 2013 учбовому році:

- підвищення професійного рівня педагогів;

- вдосконалення педагогічної майстерності;

- виявлення професійно цікавих ідей в роботі педагогічного колективу та узагальнення досвіду;

- вивчення та впровадження в роботу персоналу передового педагогічного досвіду;

- залучення педагогів та вихованців до дослідницької діяльності.

Робота методичного кабінету здійснюється за такими напрямами:

  • Робота педагогічної ради, як колективна методична діяльність;

  • Робота навчально -методичної ради;

  • Набір і розстановка кадрів;

  • Підвищення кваліфікації та педагогічної майстерності педагогів та спеціалістів;

  • Психологічна та соціальна допомога вихованцям;

  • Узагальнення досвіду індивідуально - методичної та інноваційної діяльністі;

  • Оновлення оснащеності методичного кабінету.

З метою здійснення поставлених завдань проводилися індивідуальні консультації, семінари, тренінги, лекції, педагогічні ради, підготовка до роботи в умовах проектної діяльності вихованців і педагогів. Вищою формою колективної методичної роботи завжди були та залишаються педагогічні ради. У 2012-2013 році проведено тематичні педради за наступними темами:

- «Рівні та тіпі взаємодії педагогів та вихованців» (жовтень 2012);

- «Формування уявлень у вихованців про сімейні відносини та цінності» (лютий 2013);

- «Організація дослідно - експріментальної роботи в Дитячому бидинку «Перлинка», поширення педагогічного досвіду» (травень 2013).

Педагогічні ради були підготовлені і проходили виходячи із завдань експериментальної діяльності дитячого будинку «Перлинка». Важливим для проведення дослідницько – експериментальної діяльності дитячого будинку була науково -методична рада за темою «Методи та технології формування вихованості».

Методична робота спрямована на вдосконалення педагогічної майстерності, навчання педагогів різними технологіями проектної та дослідницької діяльності, створення системи підготовки фахівця з розвитку дитини, яка забезпечить потреби кожної дитини відповідно до його інтересами і схильностями привела до необхідності самоосвіти педагогів. Тільки той педагог і фахівець дитячого будинку, який самовдосконалюється і саморозвивається зможе самореалізуватися в житті, і тільки такий педагог зможе підготувати вихованців до самореалізації в майбутньому житті.

Мета будь-якої діяльності в дитячому будинку - дати дитині можливість проявити себе, отримати від цього задоволення і відчути радість життя. Це можливо за умови фізичного і психічного здоров'я як дитини, так і дорослого, який його супроводжує. Протягом року ритмічно була проведена робота з впровадження здоровёязберігаючої технології. Педагогічний та медичний персонал прагнуть створювати здоров'язберігаючу середовище і виховувати потребу у збереженні та розвитку здоров'я як цінності. Для залучення дітей у цю діяльність необхідні знання з питань збереження і зміцнення здоров'я. З цією метою в групах були проведені бесіди про різні природні системи оздоровлення, говоримо про дотримання законів природи, рухової активності, загартовування, ролі хребта, біологічних ритмах, корекції зору. З цього року увійшов в розробку довгостроковий проект «Перша медична допомога». Шанобливого ставлення до свого організму сприяють заняття в басейні і тренажерному залі. Все це формує у свідомості дітей ставлення до свого здоров'я як основної цінності, яка стане основою їх майбутнього життя.

Аналізуючи методичну роботу дитячого будинку, можна відзначити наступні аспекти:

- реалізація всіх цілей і завдань виходила відповідно до вимог нормативно - правових актів та програми розвитку дитячого будинку, як експериментального майданчика всеукраїнського рівня;

- всі педагоги і фахівці здійснюють виховний і освітній процес за програми Міністерства освіти України і авторськими програмами, які мають гриф Міністерства освіти України;

- малоефективною можна назвати роботу з узагальнення власного досвіду і основна проблема – небажання педагогів готувати аналітичні матеріали, невміння систематизувати власні напрацювання;

- малоефективними можна назвати самостійний пошук педагогами технологій, методів і форм роботи, і освоєння нових технологій, методів і форм роботи з вихованцями. Активність роботи педагогів у цьому напрямку сприяє росту педагогічної майстерності вихователів і фахівців;

- необхідно виключити формальність у роботі інформаційно - комунікативної технології. Використання ІКТ необхідно розширювати у виховній роботі з дітьми на різних заняттях і уроках.

Аналізуючи методичну роботу за минулий рік можна говорити про позитивну динаміку у професійному розвитку колективу і про те, які завдання слід вирішувати на наступному етапі:

1) Продовжити роботу над формуванням у вихователів і вихованців здатності до рефлексії.

2) Направити методичну роботу на прививання дітям стійких трудових навичок.

3) Продовжити впровадження методу «Портфоліо» у професійну діяльність педагогів.

4) Формувати у педагогів такий рівень свідомості, який передбачає самовдосконалення - як життєво необхідний процес.

5) Продовжити активне вивчення педагогічних методик гуманної спрямованості та впроваджувати їх у життя дитячого будинку.

За період з 2009 по 2013 виховний процес будувався на принципах особистісно - орієнтованого підходу. Згідно з програмою розвитку дитячого будинку «Перлинка» управління повинне здійснюватися на чотирьох рівнях, однак, на сьогоднішній день активно працюють тільки три перших, а четвертий - рівень дитячого самоврядування тільки починає зароджуватися. Це пов'язано не тільки з віком вихованців, але і з відсутністю до теперішнього моменту необхідних сформованих особистісних якостей у педагогів. Розвиток дитячого самоврядування має стати одним із завдань на наступному етапі. Ідея з рефлексивними щоденниками, особистими і колективними планшетами дітей може бути трансформована в таблицю особистої участі у самоврядуванні, коли вихованець самостійно буде планувати свій місяць і робити позначки про реалізацію завдань.

У дитячому будинку працює кваліфікований педагогічний колектив, здатний створити умови для виховання дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Одним з важливих умов вирішення проблем дітей - сиріт є особистісно - професійне зростання педагогічного колективу, особливо вихователя, а на наш погляд, фахівця з розвитку дитини, від професійних якостей якого залежить подальша доля дітей. У рамках нашої дослідницької роботи, з метою забезпечення особистісно - професійного зростання фахівця з розвитку дитини, створено систему підготовки кадрів з формування готовності до особистісної та соціальної самореалізації, яка включає підготовку та підвищення кваліфікації працівників дитячого будинку і самоосвіта педагогів. Дання система включає два спецкурсу: «Самореалізація» і «Самоосвіта педагогів», які через самопідготовку допоможуть освоїти і навчити аналізувати складні питання розвитку та виховання дітей - сиріт та особистої професійної діяльності. У питаннях знань теорії особливостей і специфіки самореалізації можна говорити про зростання компетентності педагогів дитячого будинку. Потребує поглиблення робота з освоєння виховних технологій та розвитку навичок і умінь педколективу.

Робота методичного кабінету, так само як і робота з дітьми проводиться на діагностичній основі. На першому та другому етапі дослідної діяльності дитячого будинку ми вивчали:

- Ефективність спілкування педагогів;

- Саморозвиток педагогів;

- Компетентність педагогів.

Однак все більше розуміючи значення і необхідність фахівця з розвитку дитини у формуванні готовності вихованців до особистісної та соціальної самореалізації, розширили основні критерії готовності педагогів до самореалізації:

- Активна професійна спрямованість на діяльність;

- Адекватна самооцінка;

- Високий творчий потенціал;

- Сформованість рефлексивних-оцінних умінь;

-Сформованості цінностей особистості педагога.

Аналізуючи діяльність методичного цетру можливо віслдкувати динаміку сумлінної праці за основними напрямками: підвищення ефективності спілкування, саморозвиток педагогів, підвищення компетентності, підвищення експериментально – дослідницької діяльності.

На сучасному етапі розвитку системи освіти і виховання головним завданням є створення умов для становлення особистості кожної дитини з урахуванням всіх його особливостей - фізичних, психічних, духовних, соціальних  - тому створення сприятливих умов неможливо поза комплексного підходу. У дитячому будинку «Перлинка» комплексний підхід реалізується завдяки соціально - психолого - медико - педагогічному супроводу.

Головні завдання соціально - психолого - медико - педагогічному супроводу:

1. Єдність вимог усіх фахівців – єдиний підхід.

2. Забезпечити встановлення добрих взаємин дитини з дорослими.

3. Профілактичні заходи щодо зміцнення фізичного, психічного, соціального та духовного здоров'я .

4. Реалізація внутрішнього потенціалу кожного вихованця, засобами додаткового виховання і навчання.

5. Визначення ефективності СПМПС - моніторингове дослідження .

Завдання соціально – психолого – медико – педагогічного супроводу реалізують медичні працівники, вчителя – логопеди, практичні психологи та педагог соціальний.

Аналізуючи медичну роботу закладу щорічно з 2010 року можна зробити висновок, що в межах формування готовності вихованців дитячого будинку «Перлинка» до особистої та соціальної самореалізації однією з найважливіших технологій цінності здоров'я:

  • просвітницько-виховна робота з дітьми та педагогами;

  • організація фізичної оздоровчої роботи;

  • організації раціонального харчування;

  • організація медичного обслуговування;

  • профілактична робота.

На наш погляд, основні фактори, які забезпечують зміцнення здоров'я вихованців дитячого будинку «Перлинка» це:

  • технології навчання цінності здоров'я;

  • режим дня;

  • збалансоване харчування;

  • психологічна и соціальна підтримка;

  • раціональний руховий режим;

  • оптимальне навчальне навантаження;

  • умови проживання відповідно до СанПиНам;

  • своєчасне медичне обслуговування;

  • охорона психічного здоров'я.

Розуміючи, здоров'я, як стан фізичного, психологічного та соціального благополуччя, СМПП Консиліум визначає дії всіх учасників виховного процесу і забезпечує умови супроводу вихованців.

Виховний процес реалізується на основі прогнозування, створення нових прикладних курсів, покликаних не тільки творчо розвивати дітей, а й допомагати в їх освіті.

Професійні інтереси педагогів та медпрацівників зближують пошук шляхів створення сприятливих умов для формування, розвитку та збереження здоров'я вихованців.

Учені світу дійшли спільної думки: здоров’я людини залежить, в основному, від чотирьох чинників: системи охорони здоров'я (10%), генетичної спадковості (20%), стану зовнішнього середовища (20%) та способу життя (50%). Отже, спосіб життя, як бачимо, значною мірою впливає на стан здоров'я майбутнього покоління.

Постійний детальний аналіз проблем наявних у здоров'ї вихованців дитячого будинку підтверджує таке процентне співвідношення і завдяки цьому аналізу можна говорити про якісні зміни в стані здоров'я та фізичного розвитку дітей.

Здоров'язбереження – складний процес, забезпечення якого передбачає виконання ряду умов. Створення сприятливих  умов розвитку, виховання, навчання дитини в дитячому будинку, це передусім створення спокійного середовища, яке не пригнічує психічних процесів дитини; відсутність стресових ситуацій; адекватність вимог до дитини з боку вихователів; прийнятний темп життя, що найбільше відповідає природі дитині.

Оптимальна організація виховного процесу відповідно до гігієнічних норм, індивідуальних, вікових і статевих особливостей дітей.

Повноцінний та раціонально організований руховий режим. Потрібно пам’ятати що «Здорова дитина – це активна дитина!»

Здоров'язбережувальні та здоров'яформувальні освітні технології передбачають створення комплексних умов виховання та навчання, які дають змогу формувати високий рівень здоров'я дітей, прищеплювати їм навички здорового способу життя, здійснювати моніторинг показників індивідуального розвитку.

Такі технології потребують створення безпечного розвивального середовища, екологічно сприятливого життєвого простору, повноцінного медичного обслуговування, харчування, системного підходу до оформлення в дітей ціннісного ставлення до власного здоров'я, дотримання гармонійних, доброзичливих взаємин між педагогами та вихованцями, самими дітьми:

  • «технології навчання здоров'я». Ці технології спрямовані на навчання дітей основ гігієни, елементів статевого виховання, профілактику травматизму, формування у вихованців життєвих навичок керування емоціями, розв’язання конфліктів.

  • «механізми формування повноцінного фізичного здоров'я»: це санітарно-гігієнічні умови, засоби загартування, раціональне співвідношення процесів життєдіяльності, активної діяльності та відпочинку, усвідомлене прийняття дитиною важливості здорового способу життя.

Профілактично-лікувальні технології:

  • Фітотерапія: полоскання ротової порожнини розчином часнику; вживання відварів, водних настроїв лікарських травм для профілактики різних захворювань верхніх дихальних шляхів, сечової системи, шлунково-кишкового тракту, дискінезії; оздоровчих напоїв та чаїв з шипшини, трав'яні ванни.

  • Ароматерапія: розбризкування ефірної олії шипшини, обліпихи, м’яти, меліси, лаванди; використання фіто мішечків.

  • Вітамінотерапія – полівітаміни, аскорбінова кислота, вітамінізація страв тощо.

Фізіокабінет – сезонні профілактичні технології (навесні та восени). Це – опромінювання носоглотки (5-7 сезонів), лужно-олійні інгаляції із застосуванням цілющих рослин (7-10 процедур), ванни.

Також у дитячому будинку застосовують профілактичні технології, які проводяться вихованцями та інструкторами з фізкультури та ЛФК: різні види самомасажу, ходіння дітей по доріжках здоров'я, загартувальні процедури.

Практичні психологи дитячого будинку застосовують оздоровчі технології терапевтичного спрямування, такі як: арт-терапія, пісочна терапія, казкотерапія, музична терапія, кольоротерапія, ігрова терапія (для дітей, які потребують певних корекційних впливів).

Протягом 2012/2013 роки практично психологи продовжували планомірну систематичну роботу з виявлення проблем і труднощів вихованців, визначенню комплексу психокорекційних, психотерапевтичних і розвиваючих заходів у відповідності з віковими та індивідуально - типологічними особливостями вихованців. Враховуючи необхідність цілісного підходу розвитку дітей були визначені основні напрямки роботи (діагностична, профілактична, корекційна) і позначені головні завдання психологічної служби. Робота психологічної служби враховує дослідницьку діяльність установи, співвідносячи завдання роботи служби з цілями і завданнями етапів експерименту (третій етап - 2012р, четвертий етап - 2013р).

Психодіагностична робота проводиться відповідно до річного плану, включає в себе два етапи моніторингового дослідження, діагностичну програму готовності до школи, діагностичну програму адаптації до 1-го та 5 - го класів, а також діагностику за запитом та уточнюючу діагностику. Діагностична процедура передбачає індивідуальне проведення з метою більш глибокого і ретельного дослідження. Групова діагностика проводитися тільки у разі неможливості індивідуального дослідження.

  Моніторингове дослідження проводитися двічі на рік і направлено на дослідження психологічного та духовного здоров'я (відповідно до "квадрата здоров'я" за І.Д. Бехом) у вересні та березні відповідно. У моніторинговому дослідженні беруть участь як вихованці так і педагогічний колектив.

Дослідження психологічного здоров'я проводиться втретє (з урахуванням внесених змін), що дозволяє аналізувати динаміку змін показників досліджуваних критеріїв.

Аналізуючи дані, наведені на графіку, слід відзначити суттєву позитивну динаміку змін показника якості оперативної пам'яті і показника, який свідчить про розвиток вміння співвіднести частини і ціле і розвитку здатності формування ідеального еталона (на 17%). Присутній також і негативна динаміка деяких показників - показник розвитку перцептивного уваги, розвитку зорового сприйняття та засвоєння матеріалу, розвиток здатності передбачати події (на 3%); показник розвитку аналітико - синтетичних здібностей, розвитку інтелектуального потенціалу (на 7%). Негативна динаміка пояснюється включенням у дослідження новоприбулих вихованців, які часто володіють педагогічною занедбаністю, а також діагностика дітей досягли 5-ти річного віку. Показник прояви агресивних тенденцій істотно зріс (на 40%), що свідчить про злагоджену і різнобічної роботі всього педагогічного колективу. Істотно знизилися показники тенденції «уходу в себе» (на 70%), тривоги за прийняття з боку дітей (на 47%), соціального ненормативності поведінки (на 55%), показник емоційної напруги (на 75%), показник прояви невротичних симптомів (на 82%), що є позитивною динамікою для даних критеріїв. Дещо знизився показник вікових особливостей дозрівання нервової системи (на 21%), що, ймовірно, викликано різницею в календарному віці дітей, який є умовою визначень вікової норми, і «віком» нервової системи (близько 6 - 12 місяців). Узагальнюючи динаміку показників, слід вказати її позитивну спрямованість, що свідчить про регулярну, планомірної, систематичної і різноплановою роботі всього персоналу дитячого будинку.

Отримані результати свідчать, що найбільш значущими для вихованців є альтруїстичні цінності, а також в рівній мірі значимі цінність особистого життя і цінність професійного самовизначення, цінність спілкування та етичні цінності. Цінність інших людей, на сьогоднішній день, більш прийнятна, ніж цінність самоповаги. Вихованці одно і менш значуще оцінюють конкретні й абстрактні цінності. У силу специфіки діяльності працівника дитячого будинку, особливе місце займає така якість особистості, як альтруїзм. Спираючись на дане твердження, можна припустити, що ціннісні орієнтації педколективу формують систему цінностей вихованців. Тому особлива увага приділяється психологічному благополуччю і саморозвитку педагогів.

Крім діагностики ключових критеріїв духовного здоров'я, так само досліджувався і емоційне ставлення вихованців, ступінь значимості в їх житті та світогляді конкретних понять - цінностей. Наведені нижче результати отримані при використанні «Кольорового тесту відносин». На сьогоднішній день вихованці віком від 5 до 12 років не надають результати, які б відображали загальне ставлення до цінностей особистості.

Результати вихованців молодшого дошкільного віку свідчать про несформірванності емоційного ставлення до особистісних якостей, про недиференційованому відношенні до цінностей.

Результати вихованців старшого дошкільного віку свідчать про формування емоційного ставлення до особистісних якостей, про частково диференційованому відношенні до цінностей. Вихованці даного віку демонструють неприйнятність таких якостей особистості як нехлюйство і скупість. Найбільш прийнятними вважають такі якості як відповідальність, працьовитість, цілеспрямованість, емпатія.

Результати вихованців молодшого шкільного віку ( 7 років) свідчать про формування емоційного ставлення до особистісних якостей, про частково диференційованому відношенні до цінностей, проте недостатньо чітко, що може бути обумовлено кризовим віком. Найбільш прийнятними вважають такі якості як щедрість, відповідальність, життєлюбність, взаємодопомога, цілеспрямованість.

Результати вихованців молодшого шкільного віку (8 - 9 років) свідчать про формування емоційного ставлення до особистісних якостей, про частково диференційованому відношенні до цінностей, проте недостатньо чітко. Найбільш прийнятними вважають такі якості як щедрість, життєлюбність.

Результати вихованців шкільного віку свідчать про формування емоційного ставлення до особистісних якостей, про частково диференційованому відношенні до цінностей, проте недостатньо чітко. Найбільш прийнятними вважають такі якості як щедрість, цінність ближнього, неприйнятні якості не демонструють.

Аналізуючи отримані результати з урахуванням віку вихованців, можна допустити, що починаючи з молодшого шкільного віку діти високо цінують щедрість. Однак перевірити дане припущення і більш детально аналізувати результати можливо після проведення наступних зрізів при більшій кількості інформації.

Моніторингове дослідження проводитися не тільки з дітьми, а й з педагогічним колективному.

 Важливим складовим елементом корекційної роботи є використання ігор, як певного психотехнічного засобу, що сприяє формуванню важливих психічних функцій, позитивності процесу особистісного розвитку. Особлива увага приділяється збагаченню та розширенню конкретного чуттєвого досвіду, розвитку самосвідомості і контролю свого внутрішнього світу, гармонізації внутрішнього стану вихованців і розвитку морально - духовної системи цінностей.

Виявлятися негативні форми поведінки вихованців в більшій мірі коректуються методами когнітивно - поведінкової психотерапії. Результати корекційно - розвиваючої роботи відображаються в позитивній динаміці результатів діагностики.

У корекційно - розвиваючої роботи найбільш широко використовується такі методи арт - терапії як - сказкатерапія, «Мандала», акватіпія, каракулі, пісочна терапія та ін. На даному етапі були використані наступні психокорекційні сказкотерапевтического програми :

"Формування соціокультурного досвіду у вихованців дитячого будинку засобами психокорекційної казки";

" Корекція світогляду вихованців дитячого будинку засобами народної казки і притч ";

"Формування у вихованців дитячого будинку внутрішньої позиції " Я - школяр ";

а також, корекційно - розвиваюча програма Н.С. Слободяннік «Я вчуся володіти собою ». Регулярним і найбільш поширеним методом роботи залишається напівстандартизована бесіда, яка спрямована на вирішення поставленого завдання і спирається на підібраний теоретичний матеріал. У більшості випадків вихованцям не озвучується мета бесіди.

З педагогами проводиться корекційно - відновлювальна робота, спрямована на розвиток і гармонізацію емоційної сфери, з метою знижчення проекції власних труднощів на вихованців, з метою підвищення ефективності створення психологічно здорової атмосфери в дитячому колективі. У даній роботі найбільш широко використовується метод напівстандартизована і настандартизована бесіди, а також арт - терапевтичні техніки, КПТ. У деяких випадках проводяться індивідуальні бесіди з метою коригування наявної у педагогів системи духовних цінностей.

Аналізуючи результати проведеної в 2012-2013 р. роботи на 2013-2014 р. слід поставити такі завдання:

• продовжити розширення і удосконалення теоретичних знань про психофізіології і нейродинамічних процесах головного мозку у підлітків;

• продовжити проведення моніторингу психологічного та духовного здоров'я вихованців та педагогічного колективу;

• розглянути можливість удосконалення програми моніторингу духовного здоров'я методиками, запропонованими І.Д. Бехом ;

• розширити методичну базу корекційно - розвиваючої роботи, спрямованої на розвиток морально - духовної сфери;

• продовжити розробку «Карти індивідуального маршруту розвитку вихованця »;

• удосконалити консультативну та профілактичну роботу, використовуючи інформаційно - технічні інновації;

• продовжити сприяння розвитку психологічної грамотності педагогічного колективу у зв'язку з переходом дітей в пубертатний період;

• сприяти підтримці психологічно здорової атмосфери дитячого будинку.

З метою реалізації роботи соціально – медико – психолого - педагогічного супроводу особистості кожного вихованця та підготовки вихованців дитячого будинку до самореалізації  з 01.07.2012 року по 01.08.2013р. соціальна робота здійснювалась за приведеними нижче напрямками.

Станом на 01.06.2013 рік в дитячому будинку  на повному державному забезпеченні знаходяться 50 дітей, з них:

- сиріт – 4 дитини;

- з малозабезпечених  сімей – 9 дітей;

-  дітей без батьківського піклування – 37 дітей.

З метою соціального захисту всім  дітям були:

  • оформлені страхові полюси у приватному акціонерному товаристві «Страхова компанія «Остра»» договір №01213200 від 04.07.2013р.;

  • в державному ощадному банку відкриті поточні рахунки. Один раз на квартал здійснюється контроль за нарахуванням аліментів  та пенсії по втраті годувальника;

  • з метою збереження житла за малолітніми оновлені довідки по формі №1, здійснена приватизації квартири за малолітньою Анастасією І. (Свідоцтво про право власності на житло та розпорядження органу приватизації №219629 від 25.03.2013);

  • оформлена пенсія по інвалідності на Вадима К., та три пенсії по втраті годувальника на Анастасію І.,  Єліту Б. (від 25.07.2012р. №1339), Лоліту Б. (від 25.07.2012р. №1340).  

У порівнянні з минулим роком відбулися суттєві зміни у міжособистісних відносинах в деяких групах. Узагальнюючи отримані результати слід відзначити, що кількість дітей зі статусом неформального лідера зменшилася (2011р. – 5 дитини, 2012р. – 2 дитини).  Три вихованця однієї групи мали статус неформальних лідерів, протягом року відбулися зміни в їх міжособистісних відносинах, в результаті чого вони змінили свій статус до дітей,  яким віддають перевагу.  Що стосується «аутсайдерів», слід зазначити, що їх кількість зменшилася (2011р. – 4 дитини, 2012р. – 3 дитини). Один вихованець, Денис Ч.  змінив свій статус у позитивний бік завдяки розширенню додаткової освіти  у рамках одного колективу. Не зважаючи на те, що діти, які  залишилися зі статусом «аутсайдерів», мають широкий спектр додаткової освіти, вони не можуть змінити  свій статус, це обумовлено поведінковими особливостями цих дітей, а також відношенням до них однолітків. Найчастіше,  негативне відношення однолітків  може визвати недоброзичливість, агресію, озлобленість неприйнятих дітей в якості компенсації. Коли дитину не приймають та стороняться  це може привести до конфліктної ситуації між дітьми. С вересня 2013 року  було  здійснено відокремленням дівчат від хлопчиків та поліпшення   умов їх перебування у дитячому будинку:

  • поселення дітей по  три дитини у кожній кімнаті, що дасть змогу дітям усамітнитися, а також самостійно регулювати свої емоційні стани;

  • діти самостійно готують собі сніданок та вечерю;

  • діти, як хлопці так і дівчата, самостійно собі прасують та  перуть свою білизну;  

  • день сплановано так, щоб діти й уроки вчасно зробили, й встигли  прибрати в своїх кімнатах, й відвідати гуртки  додаткової освіти   

Все це неодмінно дасть   змогу їм збагатити   свій соціально – побутовий  досвід, розвинути навички самостійного життя,   навчить бережливому відношенню до своїх   речей та навчить  цінувати свій час.

У наступному  учбовому ріці продовжиться корекція індивідуального маршруту кожного вихованця згідно результатів  діагностики соціального здоров’я  у рамках моніторингового дослідження.

З метою покращення знань педагогічного колективу про  соціально – психологічні особливості кожної дитини з вихователями постійно проводяться  консультації, тренінги, семінари  та консиліуми з різних  питань. Соціальною службою були охоплені такі питання, як:

  • консультування вихователів з питань  статусу та минулого досвіду новоприбулих;

  • згуртованість дитячих колективів та виховування дружніх стосунків і поваги один до одного;

  • збагачення соціального досвіду вихованців;

  • формування життєвої  компетенції дітей.

Робота по соціальній профілактиці спрямована на попередження аморальної, протиправної іншої асоціальної поведінки вихованців, виявлення будь – якого негативного впливу на життя і здоров’я дітей.  

Робота по соціальній компетентності вихованців проводиться щорічно за основними напрямками:

  • тематичні виїзди – екскурсії, де діти відкривають для себе таємниці довкілля, бо через спілкування з довкіллям діти вчаться розуміти природу і суспільство, пояснювати різні явища та закони, розвивати у собі   почуття прекрасного;

  • трудове виховання, а саме поїздки на підприємства та трудова допомого дорослим  дома , де діти знайомляться зі  світом професій (наприклад: флорист, автомеханік, вихователь, помічник повара тощо), набувають практичних навиків  в різних видах діяльності, узнають вимоги та можливості тієї чи  іншої професії,  тим самим визначаються у  своїх інтересах та здатностях;

  • завдяки благодійну допомогу, завдяки поїздкам в інші дитячі будинки, госпіталі та лікарні для ветеранів,  людей похилого віку та дітей, які мають певні вади, наші вихованці вчаться бути толерантними,  співчувати  та допомагати іншим;

  • завдяки соціально – ролеві ігри,  діти вчаться  наслідувати модель поведінки дорослих, за допомогою ролевих ігор  у дітей формуються  навички  та вміння, які необхідні їм в биту, гра сприяє прояву тих позитивних якостей, які не знаходять  своє застосування  у повсякденному житті.

Розвиток соціальної компетентності відбувається саме на етапі навчання, де реалізація завдань має комплексний характер і здійснюється на різноманітних заняттях та екскурсіях.    

Мета цієї роботи  це, насамперед включення дитини – сироти в нормальне життя та прилучення до соціальних цінностей та набуття соціального досвіду.  Ця робота постійно удосконалюється та розширюється.

В дитячому будинку,  вже не перший рік працівниками практикується індивідуальна соціалізація  вихованців, яка спрямована  на освоєння та опрацювання вихованцями соціальних моделей  поведінки. Це насамперед,  позитивно впливає на засвоєння морально – естетичних норм поведінки дітей у різних життєвих ситуаціях, впливає на формування навиків соціалізації та готує дітей до особистісної та соціальної самореалізації.

За період  з 1 вересня 2012 року по1 вересня 2013року  41 дитина здійснила 75 виходів  з 18  працівниками дитячого будинку, але слід відзначити, що 20 вихованців не покидали територію дитячого будинку в індивідуальному порядку .  Це обумовлено тим, що найчастіше працівники дитячого будинку беруть дітей, яким вони  являються хрещеними батьками або за симпатією.

На наступний рік необхідно врахувати цих 20-ти  вихованців  та також охопити їх гостьовими виходами.

Одним з головних напрямків у формуванні загальнолюдських цінностей вихованців дитячого будинку є ціннісне ставлення до праці. Тому у формуванні особистості вихованців трудове виховання посідає важливе місце.

Метою  роботи по трудовому вихованню та ранньому професійному самовизначенню дітей –   є насамперед профорієнтація, залучення дітей молодшого та середнього шкільного віку до різноманітних видів суспільно корисної праці; формування у дітей самовідповідальності, розуміння необхідності самому піклуватися про себе;  розвивати працелюбність, акуратність, увагу, комунікативні навички, повагу до дорослих та один до одного, та повагу до праці. На основі здобутого досвіду діти зможуть обрати свою професію усвідомлено.

Процес професійного самовизначення  в дитячому будинку відбувається за рахунок спеціально організованої діяльності для кожного вихованця.  Поглибити і розширити  знання та інтереси дітей у цей період ми пропонуємо різноманітними екскурсіями на підприємства та майстерні, зустрічами  з творчими людьми, вікторинами, бесідами.  Протягом двох років, у літній час, на основі договірних стосунків надаємо дітям можливість  спробувати  себе  в роботі продав чини, офіціанта, тесляра, механіка, в сільський праці тощо. За для цього  діти три рази на тиждень їдуть на  підприємства та майстерні,  такі, як:

  • станція технічного обслуговування (СТО), де дитина знайомиться з професією механік ;

  • меблевий  завод «Сом», знайомство дитини з теслярськими професіями;

  • арт – кафе «Місто N», знайомство дитини з професіями: офіціант, повар, помічник повара,  адміністратор;   

  • квітковий магазин – знайомство дітей з професіями садівник,  флорист.

  • допомагають у Храмі св. Георгія Побідоносця.  

В цьому році  діти шкільного віку відвідували  вузи, таки  як   «комп’ютерна академія ШАГ»  та інститут внутрішніх справ,  де дітям розповіли про умови та  напрямки навчання в цих вузах, ознайомили з факультетами та спеціальностями. Постійна співпраця з центрами зв’язків з громад кістю при інститутах, коледжах та технікумах, дає змогу дітям спілкуватися зі студентами цих вузів,  дізнаватися про світ професій, розширювати своє коло соціальних контактів. Безумовно, ця робота  по трудовому та професійному вихованню по перше – розвиває та формує професійну культуру дітей, готує їх до активної професійної діяльності та суспільного життя. Все це, насамперед спрямовано на формування особистості фахівця в будь який галузі, на розвиток професійних якостей, таких як:

  • потреба в продуктивній праці;

  • повага до людей праці;

  • професійна етика;

  • комунікативність;

  • здатність працювати в «команді»;

  • особиста ерудиція;

  • професійна компетентність;

  • культура праці;

  • відповідальність;

Ми вважаємо роботу  з трудового виховання та ранньої профорієнтації дітей найважливішою, так як вона безпосередньо впливає на самовизначення та готовність до самореалізації наших вихованців.

Програма «Економічна  соціалізація» включає в себе економічне виховання, яке плавно перетікає в «Кулінарну академію»  та реалізується у повсякденному  житті.

«Кулінарна академія» являється не від’ємною частиною програми «Економічної соціалізації». Програма «Економічна соціалізація» складається з двох частин:

  • теоретична частина:

    • ознайомлення дітей з основами економіки;

    • ознайомлення з банківською системою;

    • знайомство з основами кулінарії;

    • на 2013/2014 навчальний рік заплановано знайомство з системою нарахування и сплати комунальних послуг.

  • практична частина:

    • розрахунок денного бюджету;

    • здійснення товарообмінних відносин (покупок);

    • здійснення операції з банкоматами та терміналами;

    • складання меню (обід, полуденок);

    • самостійне приготування їжі.

За період проведення програми «Економічне виховання» з вересня 2012р. по серпень 2013р. діти шкільного віку  ознайомились з такими поняттями, як банк, банківська система, банкір,  депозит, кредит, нарахування заробітної плати та утримання  податків і т.п. Оволоділи  навиком здійснення ефективних покупок у ігровій формі, а також у реальному житті. Під керівництвом викладача економічного виховання Гельфонду Семена Григоровича діти грають у економічні ігри, такі як «Монополія», «Монополіст» і т.п. Під час економічних ігор діти засвоюють поняття власність, капітал, оренда,  готівка, нерухоме майно, прибуток, витрата.  Навички володіння власними грошима у повсякденному житті здійснюється походами до магазинів, вибором необхідного товару  та аналізом цін.

Діти володіють кишеньковими грошима як готівкою, так і банківською картою, завдяки цьому здійснюють необхідні придбання. У «ПриватБанку»  за присутністю дітей та їх згодою  оформлені банківські  картки програми «ЮніорБанк».  На рахунок банківських  карт  Благодійним фондом «К» нараховуються гроші.   На сьогоднішній  день оформленні  вісім банківські  картки   для вихованців віком від 11 років. Також у цьому учбовому році учні середньої школи  розпочали самостійне користування міським транспортом, що свідчить про позитивну динаміку процесу соціалізації.

Діти молодшого шкільного віку, починаючи з першого класу, ознайомлюються з практичним використанням грошей у рамках «Кулінарної академії». Вони навчаються  з допомогою дорослих складати меню та розподіляти  кошти, а також із задоволенням вчаться готувати їжу. У майбутньому будуть залучені до «Економічного виховання».           

Основною та гострою проблемою у вихованні дітей – сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування  є духовно-моральне виховання, виховання  позитивних моральних якостей, а саме доброти, чуйності,  милосердя. Особливої уваги потребує  виховання у дітей любові до рідних (братів та сестер), поваги до людей,  готовності піклуватися про молодших і старших, співчувати і бути милосердним до тих, хто переживає горе.

Кожен рік діти приймають участь у благодійних акціях для дітей - сиріт та позбавлених батьківського піклування і дітей – інвалідів, акції, які   присвячені  «Дню Святого Миколая», «Дню дитини»,  діти самостійно купують  подарунки і в цьому році спільно з дітьми  ЗОШ №81 показували  святковий концерт для дітей - інвалідів. Також спільно з ансамблем військової академії діти прийняли участь у благодійному концерті для ветеранів,  який присвячено «Дню Перемоги».

Протягом останніх років вихованці спільно з ліцеїстами, курсантами   приймають участь у святковому параді на «День Перемоги» та на день визволення Одеси від фашистських загарбників.  

Станом на 1.09.2013р. в НВК «Гармонія» навчається  42 дитини – вихованця ОКНЗ ДБ «Перлинка». Навчаючись в загальноосвітній школі у  вихованців розширюється коло соціальних контактів, вони  навчаються встановлювати відносини довіри поза дитячим будинком, формується нові навички спілкування з однолітками та педагогами, нові форми реагування на зміни режиму життєдіяльності, за для цього ми:

  • сумісно з однокласниками загальноосвітньої школи «Гармонія» проводимо різні заходи (новий рік, приймали участь у фестивалі «Молодь обирає здоров'я» тощо);

  • святкуємо дні народження наших дітей, з запрошенням однокласників;

  • дозволяємо ходити в гості до однокласників.

  • Вже другий рік  в дитячому будинку працює літературний гурток.  Завдяки керівнику Ігорю Йосиповичу Потоцькому  діяльність наших  вихованців спрямована на розвиток уяви , літературну працю дітей,  організацію  продуктивного дозвілля в галузі літературної творчості. Самореалізація  і творчість дітей здійснюється за рахунок організації  практичної літературної діяльності, шляхом підтримки дитячої ініціативи, інтелектуальних і творчих конкурсів та фестивалів,  зустрічей  з письменниками та поетами.

  • Діти вчаться писати вірші, невеликі твори, набувають  вміння  та навички віршування,  розвивають  образне  мислення, а також літературний гурток вирішує виховні завдання такі, як  виховання   цілеспрямованого,  наполегливого  прагнення до творчості та  формування  культури творчої праці.

  • Протягом цього року  діти написали велику кількість поетичних творів, які  увійшли до альманаху творів лауреатів II дитячого літературного конкурсу, а також   діти приймали участь  у  конкурсах.

  1. Літературного конкурсу «Я Вам пішу…», який проводився к 190 – річчю приїзду О.С. Пушкіна в Одесу:

  • в номінації «Лірика» перше місце мають – Карина Р. та Лоліта Б.

  • приз глядацьких симпатій  на міжнародному поетичному конкурсі «Свято ліричної поезії» отримала – Лоліта Б.

  1. Другого дитячого літературного конкурсу «Море талантів» являються:

  • в номінації «Поезія» (6-10 років)  на першому місті посідає Дмитро С.

  • в номінації «Поезія» (11-14 років) на першому місці – Карина Р., на другому місці – Олександр Г. та на третьому місці – Лоліта Б.

Наш заклад в своїй виховній  діяльності орієнтується на принцип вибору, як реалізацію механізму самовизначення (гуртки та клуби за вибором, шляхи вирішення моральних ситуацій). Ми залучаємо для цього талановитих людей, таких як : народний  артист Росії – Куклачов Юрій Дмитрович, кінорежисер, художник, заслужений діяч мистецтва Росії, мультиплікатор Тарасов Володимир Ілліч, учасниця Х – фактору  2011 року - Азіза Ібрагімова,  хореограф – постановник ,  тренер «Майдансу» та керівник Київської студії балету Алли  Духової -   Андріс  Капініш, майстер гончар – Павло Сахно з цікавим та яскравим майстер-класом,  диригент національного одеського філармонічного оркестру  Хобарт Ерл, тенор – Юрій Годо,   метр авторської пісні – Сергій Нікітін, мультиплікатори -  Раїса Нур та Лариса Брохман,   ведуча талант – шоу «Україна має талант» - Оксана Марченко.

По запрошенню Оксани Марченко діти їздили на гала-концерт «Україна має талант»  у м. Київ та мали змогу познайомитися і поспілкуватися з журі хореографом – Владом Ямою, телеведучим  - Ігорем Кондратюком ,  Славою Фроловою та з улюбленими  учасниками талант – шоу «Україна має талант»,  заслужена артистка Росії – Нона Грішаєва.

1.04.2013р. діти сумісно зі знаменитими клоунами Одеси, а саме Георгієм Делієвим, Борисом  Барським, Ігорем Малаховим, Наталею Бузько та клоунами, яки приїхали до нашого міста з інших країн    приймали  участь у карнавальній   ході, яка присвячена «Дню  сміху»  та фестивалю «Комедіада 2013» .

Такі зустрічі – це  позитивний життєвий досвід  в спілкуванні, з життя  успішних особистостей   (технологія успішності),  такі зустрічі  розвивають  рівень загальної культури та комунікативні навички дітей. В творчих бесідах пізнають різні долі людей, шляхи, якими вони прийшли до успіху, якості яки необхідно виховувати в собі.

З метою оздоровлення діти в цьому році відпочивали у:

  1. МДЦ «Артек» з 23.06.2013р. по 12.07.2013р. - 9 дітей;

  2. у наметовому таборі при дитячому реабілітаційному центрі «Сонячне сяйво» з 23.06.2013р. по 23.07.2013р. - 4 дитини;

  3. у православному таборі м. Карлівка, полтавської  області   «Орлятко»  з 29.07.2013р по 11.08.2013р. – 10 дітей та з 14.08.2013р. по 27.08.2013р. – 10 дітей.

Умовою повноцінного становлення особистості виступає доцільно організований виховний процес.  Доцільно організований і гуманістично спрямований виховний процес сприяє реалізації навчальних завдань, формуванню цілісної картини світу, збагаченню морального досвіду вихованців, уявлень про зв'язок навколишнього світу і внутрішнього життя особистості.

Проведена робота в цьому учбовому році дозволяє зробити  висновки про ріст соціальної компетенції  кожного вихованця:

  • За цей рік розширилось коло соціального партнерства, крім театрів та музеїв ми співпрацюємо з культурними центрами, консульствами, інститутами, технікумами, коледжами.

  • Завдяки соціальному  партнерству, розширився спектр місць для оздоровлення дітей,  що є «тренувальним майданчиком»  соціальних навиків наших вихованців. У цьому році вихованці які оздоровлювались та відпочивали за межами дитячого будинку, успішно адаптувалися до нових умов проживання та нового оточення. Це свідчить про успішне засвоєння навиків соціальної компетенції.

Сьогодні сформоване соціальне замовлення на ефективні виховні системи й технології. Розвивається інфраструктура дитячого відпочинку. Зростає увага до виховання засобами музеїв, театральної педагогіки, дитячого та юнацького спорту. Підвищується соціальний статус педагогічного колективу. Постійно покращується оснащення закладу сучасними технологічними засобами і знаряддями. Створюються реальні умови для прояву творчих здібностей як вихованців так і дорослих. Діти добре проінформовані щодо процесів, які відбуваються в різних сферах науки, техніки та соціальному житті.

Усе це створює сприятливі умови для розвитку та  виховання, підвищує статус та потенціал кожної дитини і завдяки цьому ми обов’язково отримуємо різнобічно та гармонійно розвинуту, національно свідому, життєво компетентну, творчу особистість, здатну до саморозвитку та самовдосконалення.

Але поряд з цим є питання, які потребують обов’язкової уваги на наступний рік:

  • продовжувати роботу по охороні дитинства;

  • розробити план профілактичної роботи, збільшити кількість зустрічів дітей   з працівниками ГАЙ, МЧС; запланувати участь дітей у акціях, які попереджують дорожньо-транспортні пригоди та  вчать поводитися у незвичайних ситуаціях; запланувати підготовку та участь дітей у обласному та міському конкурсі ЮІД;

  • зробити дослідження інтересів вихованців та по результатам дослідження розробити план роботи по професійному самовизначенню, за допомогою волонтерів з різних вузів міста Одеси,  дітей середнього шкільного віку знайомити з  структурою навчання у технікумах, училищах, інститутах тощо;

  • продовжувати розширяти коло    соціального партнерства;

  • охопити всіх дітей,  гостьовими виходами  з працівниками дитячого будинку;

  • продовжувати, по можливості  знайомити дітей з відомими людьми, їх історіями набуття успіху в житті та  в творчості.  

Упрпавлінське забезпечення інноваційного розвитку Дитячого будинку «Перлинка».

Робота дитячого будинку в умовах експериментального дослідження передбачає володіння технологією проблемно-орієнтованого аналізу. Проблема завжди «сидить» в результаті. Бачиш проблему – шукаєш шляхи її вирішення. Аналіз виховної та методичної ситуації в дитячому будинку позволяє виявити компоненти які підлягають інноваційним змінам:

  • технологія самореалізації;

  • система виховного процесу і додаткової освіти;

  • підготовка спеціаліста з розвитку дитини, до впровадження технологій саморозвитку;

  • створення колективу однодумців.

Напрями діяльності керівників освітніх закладів дають змогу визначити основні функції управління (прописані в концепції розвитку дитячого будинку), які визначають зміст управління.

Значна кількість управлінських функцій свідчить про складність процесу управління. Для цього в дитячому будинку є структура управління за якої деякі функції та повноваження делеговані уповноваженим заступникам та працівникам. До функцій педагогічної ради входить теоретичне та аналітично-корекційне забезпечення розвитку закладу. Методичне та інформаційне забезпечення здійснює науково-методична рада закладу та музейний комплекс дитячого будинку «Перлинка». Функції організаційного забезпечення виконує СПМПК дитячого будинку «Перлинка» до обов’язків якого входить мобілізація всіх педагогічних працівників та вихованців на реалізацію виховної програми дитячого будинку та концепції розвитку дитячого будинку «Перлинка». Така структура управління дає змогу щороку здійснювати аналіз управлінської діяльності з позиції реалізації делегованих функцій, а саме проблемно-орієнтований аналіз діяльності дитячого будинку, який передбачає:

- особистісно-орієнтоване виховання;

- організацію навчально-виховного процесу в дитячому будинку;

- роботу «Центру творчості»;

- методичну роботу;

- роботу бібліотеки;

- роботу медико-психолого-соціально-педагогічного супроводу вихованців дитячого будинку;

- медико-профілактичну роботу;

- роботу логопедичного центру;

- психологічну роботу;

- соціальну роботу;

- управлінське забезпечення інноваційного розвитку дитячого будинку;

- роботу служби з охорони праці;

- роботу юридичної служби.

В основі прийняття всіх управлінських рішень лежать результати проблемно-орієнтованого аналізу та результати моніторингу СПМП супроводу вихованців. А такий аналіз в свою чергу потребує ретельного колективного планування роботи закладу протягом навчального року.

І сьогодні підготовка річного плану роботи в закладі – це тривалий процес моделювання оптимального варіанту управління закладом, визначення комплексу заходів виховання в закладі та організації діяльності педагогів та спеціалістів. Удосконалення управління в закладі пов’язане на поліпшенні планування всіх підрозділів, підвищення практичної дієвості планів їх обґрунтування та спрямованість на кінцевий результат. А також удосконалення вмінь психолого-педагогічного аналізу проблем виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Стратегічна мета управління дитячим будинком – це розкриття потенціалу кожного вихованця і формування готовності до особистісної та соціальної самореалізації. Виховна система, система додаткової освіти і творчого розвитку дітей, система підготовки спеціаліста з розвитку дитини - це управлінські інструменти для досягнення стратегічної мети дитячого будинку «Перлинка». І саме над цими питаннями працює педагогічний колектив дитячого будинку «Перлинка», колектив однодумців.

В основі концепції нашого закладу лежать ідеї:

- побудови цілісного відкритого культурно-виховного середовища закладу;

- ідея оновлення виховного процесу;

- ідея художньо-творчого розвитку вихованців;

- ідея ранньої професійної орієнтації вихованців;

- ідея виховання дитини готової до самореалізації.

І якщо ми зуміємо забезпечити вільний розвиток творчого потенціалу кожного вихованця, ми обов’язково підготуємо наших дітей до особистісно та соціальної самореалізації.

Таке управління, яке ґрунтується на принципах діяльнісного і енергетичного підходу, дозволяє чітко та цілеспрямовано організувати виховний процес в дитячому будинку, спрямований на реалізацію основних напрямків роботи дитячого будинку на підставі моніторингу.

З метою підвищення потенціалу управлінського рівня щодо формування мотивації дітей на здоровий спосіб життя, формування валеологічної просвіти вихованців, розвитку фізичного, психічного, духовного та соціального здоров'я дітей на основі здоровязбережувальних технологій та активне впровадження оздоровчих методик в виховний процес дитячого будинку направленні на навчання в Харківський національний педагогічний університет на філософський факультет:

- лікар – педіатр Єлісєєва Л.Г. (друга освіта);

- сестра медична Кірчевсько О.М.

Знаходячись у постійному пошуку управління розвитком закладу через інноваційний потенціал, через ресурсний компонент інноваційної моделі дитячого будинку «Перлинка» до якого належать не тільки працівники закладу та вихованці, а також меценати та представники Благодійного фонду «К», які добровільно беруть участь у житті навчального закладу, ми дійшли висновку: що робота колективу дитячого будинку об’єднана ціннісними установками, цілями, які реалізуються в інноваційній виховній діяльності, при тому що у колектив сьогодні об’єднані люди різні за віком, темпераментом, освітою, можливостями тощо, але цінність виховання дитини-сироти, успіх в досягненні виховної мети закладу, криється в тому, що кожна людина, яка працює в дитячому будинку «Перлинка» проявляє: повагу до дітей та дорослих при спілкуванні, любов до життя, природи, довкілля, відповідальність, почуття вдячності, щирості, вміння пробачати, ратує за здоровий спосіб життя. Тому що лише людина яка сама наділена духовно-моральними якостями в змозі, на особистому прикладі виховувати ці якості в дітях.   

Постійна робота з колективом, створення колективу однодумців спрямована на розвиток мотивації кожного працівника, що підготує їх до самоуправління індивідуальною та колективною діяльністю в різних підрозділах роботи дитячого будинку. А це створює підґрунтя вільного розвитку кожного учасника виховного процесу дитячого будинку та забезпечує базу для реалізації гуманізації в управлінні.

Головними завданнями управлінського компоненту є реалізація творчого потенціалу колективу дитячого будинку «Перлинка» з урахуванням особливості кожного працівника та постійний контроль за результатами виховної роботи в закладі.

Управлінська структура дитячого будинку крім визначених законодавством керівних органів та посад (педрада, директор та його заступники), включає органи самоуправління які допомагають наблизити навчальний заклад до громади, означити та врахувати всі освітні та соціальні запити, потреби учасників соціально-адаптаційного та навчально-виховного процесу. Тому дитячий будинок «Перлинка» є комунальним, тобто державно-громадським навчальним закладом, в якому активну роль відіграє громадське самоврядування. Самоврядування та самоорганізація тут це: участь вихованців, педагогів, громадськості у прийнятті важливих управлінських рішень; безпосереднє прийняття та реалізація рішень на місцях у межах компетенції органів самоврядування; участь громадськості в управлінні комунальним навчальним закладом. Сьогодні діяльність Благодійного фонду «К» в рамках захисту прав дітей сиріт, охоплює всі напрямки діяльності дитячого будинку «Перлинка». Це не лише надання матеріальної допомоги, це глибоке занурення в проблеми сирітства та направленість на формування готовності кожного вихованця до особистої та соціальної самореалізації.  

В закладі створені та працюють піклувальна рада, наглядова рада, рада з харчування, науково-методична рада. На наступний рік заплановано створення ради вихованців-лідерів, які будуть залучатися до вирішення управлінських завдань.