Свято Входу Господнього в Єрусалим!

Свято Входу Господнього в Єрусалим!

Свято Входу Господнього в Єрусалим (Тиждень Квітна, Вербна неділя) відомий з перших століть християнства. Це двонадесяте свято, яке відбувається в шосту неділю Великого посту і встановлений на згадку про урочистого входу Господнього в Єрусалим. Свято це перехідне, тобто дата його щороку змінюється і залежить від Великодня. З Вербної неділі починається Страсний тиждень – останній і найважливіша частина Великого посту.
Уже в III столітті його згадує в своєму повчанні святитель Мефодій Патарський. Святі отці Амвросій Медіоланський і Єпіфаній Кіпрський, що жили в IV столітті, в своїх проповідях говорять про те, що свято відбувається урочисто, безліч віруючих йдуть в цей день урочистим хресним ходом з гілками в руках. Тому свято отримало й іншу назву – Тижня Квітна або Квітконосні. Саме в цей час на Україні розпускаються пухнасті сережки. Звідси і народна назва свята – Вербна неділя. У цей день дозволяється їжа з рибою. Напередодні, в Лазареву суботу, прийнято куштувати ікру.


Урочистому входу Господа в Єрусалим передувало диво воскресіння Лазаря з Віфанії. Зворушлива розповідь про цю подію ми знаходимо в Євангелії від Іоанна. Коли Лазар захворів, його сестри Марфа та Марія одразу ж послали сказати про це Спасителю. Лазар незабаром помер і був похований, і тільки через чотири дні Господь прийшов до Віфанії. «Господи, якби ти був тут, не вмер би брат мій!», – сказала Марта. Спаситель відповів, що Лазар воскресне, і пішов до печери, де той був похований. Коли відвалили камінь, Господь помолився, і потім гучним голосом кликав: «Лазар, іди геть!» І обплутаний поховальними завісами Лазар вийшов із гробу, в якому пролежав чотири дні.