День слов’янської писемності і культури

День слов’янської писемності і культури

Сьогодні в Україні відзначають День слов’янської писемності і культури.

Свято встановлене згідно з Указом Президента від 17 вересня 2004 року, в день вшанування пам’яті святих рівноапостольних Кирила і Мефодія – просвітителів, що відіграли визначну роль у розвитку й становленні слов’янського письменства і культури, покровителів Європи.Кирило створив слов’янську абетку на основі грецької, яку, щоб передати фонетичні особливості слов’янської звукової системи, суттєво змінив,  доповнивши новими буквами, запозиченими з глаголиці. Цей алфавіт  поширився у східних і південних слов’ян, отримавши в честь засновника  назву «кирилиця».

Одночасно зі створенням абетки брати працювали над перекладом зі старогрецької мови на старослов’янську Євангелія та Псалтиря. Загалом Кирило й Мефодій переклали значну кількість книг, що стало передумовою започаткування слов’янських літературних мов і книжкової справи. Найдавнішою точно датованою кириличною книгою є давньоруське Остромирове Євангеліє (1057). На основі кирилиці створені абетки слов’янських мов:української, білоруської, російської, болгарської, македонської, сербської, чорногорської.Запровадження кирилиці стало величезним культурним зрушенням в історії слов’янських народів.Це надзвичайно сприяло виникненню і розвитку слов’янської літературної мови і написанню книг.

Сьогодні в нашому музеї діти мали можливість дізнатися більше і про діяльність святих рівноапостольних Кирила і Мефодія, і про нашу писемність, і про то, як виглядала перша азбука, як називалися букви. А малята з групи Казка навіть їх впізнавали та називали вголос.